4 trendy w budownictwie 2022 r., które warto poznać – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

4 trendy w budownictwie 2022 r., które warto poznać

Analyst working with Business Analytics and Data Management System on computer to make report with KPI and metrics connected to database. Corporate strategy for finance, operations, sales, marketing

Pandemia koronawirusa i jej kolejne fale sprawiły, że dostosowaliśmy swoje wybory i potrzeby mieszkaniowe do tej niełatwej sytuacji. Ubiegły rok pokazał, jak ważne jest dla nas stworzenie dla siebie i rodziny bezpiecznego azylu, w którym komfortowo się mieszka, pracuje i wypoczywa, obcując jednocześnie z naturą. Czy w 2022 roku też postawimy na minimalistyczne, energooszczędne i otwarte na przyrodę domy, w których prym będą wiodły duże przeszklenia? Oto 4 trendy, które prawdopodobnie najmocniej zaznaczą swoją obecność na rynku.

Minimalizm i otwarcie na naturę

Niezależnie od tego, czy remontujemy dom, np. typu kostka, który czasy świetności przeżywał w latach 70., czy też budujemy swoje wymarzone lokum od podstaw, wybieramy rozwiązania minimalistyczne. Na topie są nowoczesne, proste bryły, bez zbędnych ozdobnych elementów, a także płaskie, nieskomplikowane dachy, które pozwalają znacznie ograniczać koszty eksploatacji budynków, gdyż minimalizują straty ciepła i pozytywnie wpływają na energooszczędność domu.

Nowoczesne domy otwierają się na naturę, a to oznacza, że często mają przeszklone ściany i okna w rozmiarze XXL, sięgające niemal do sufitu. Domy, w których królują spektakularne okna tarasowe podnoszono-przesuwne typu HS, dają mieszkańcom poczucie swobody, gdyż dzięki nim zaciera się granica pomiędzy wnętrzem mieszkania, a jego otoczeniem. Wielkie okna tarasowe pozwalają obcować z naturą w każdej chwili i nawet nie wychodząc z domu, cieszyć się jej urokiem.

Bliski kontakt z naturą umożliwia m.in. wyjątkowa konstrukcja okien podnoszono- przesuwnych HS oraz próg zlicowany z podłogą GU-thermostep, nazywany także progiem „na zero”, urzeczywistniający ideę budownictwa bez barier. W praktyce pozwala on na stworzenie jednolitej płaszczyzny pomiędzy podłogą w mieszkaniu a posadzką na tarasie, co sprawia, że dom „wychodzi” do ogrodu, harmonijnie się z nim komponując. W przejściu nie powstają też żadne przeszkody, które mogłyby utrudniać życie osobom starszym lub mniej sprawnym. Atutem progu zlicowanego z podłogą jest też to, że dzięki swojej unikatowej konstrukcji niweluje on mostki termiczne przy podłodze, chroniąc tym samym przed utratą ciepła w chłodne dni.

Okna podnoszono-przesuwne HS idealnie sprawdzają się zarówno w dużych domach, jak i w budynkach o niewielkim metrażu. W tym drugim przypadku ich atutem staje się sposób otwierania, który nie wymaga dodatkowej przestrzeni wewnątrz. Po otwarciu okna skrzydło ruchome „wjeżdża” w uskok przy skrzydle stałym, idealnie wkomponowując się w tę przestrzeń i nie zabierając miejsca w pomieszczeniu.

Wyraźnym trendem rynkowym jest wyposażanie okien podnoszono-przesuwnych HS w napędy, np. napęd HS ePOWER, całkowicie ukryty w ramie skrzydła i obsługiwany za pomocą akumulatorów wbudowanych w skrzydło ruchome. Po odpowiednim doposażeniu drzwi tarasowe z napędem można także obsługiwać zdalnie, za pomocą smartfonu. Dzięki temu użytkownik sprawdzi czy są otwarte, czy zamknięte. Może także zdalnie wypuścić psa do ogrodu.

Bezpieczne i wygodne drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe do domu powinny być solidne i zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo oraz spokojny sen. Ale nie tylko. Użytkownicy coraz częściej wybierają drzwi wygodne i łatwe w użytkowaniu. Takim udogodnieniem może być wielopunktowy zamek automatyczny, który ma szansę stać się standardem w drzwiach wejściowych. Atutem tego typu rozwiązania są dodatkowe punkty ryglowania – zamek GU-SECURY Automatic-DR rygluje drzwi w trzech punktach: przy progu, przy górnej ościeżnicy i w okolicy klamki. Jego konstrukcja opiera się na połączeniu automatycznego zapadkorygla i haka ryglowego i skutecznie uniemożliwia manipulację czy próbę podważenia drzwi.

Na topie są rozwiązania pozwalające na otwieranie drzwi wejściowych bez użycia klucza, przy pomocy klawiatury kodowej, breloków, kart, a także czytnika linii papilarnych. W takim przypadku zamek wielopunktowy musi zostać połączony z silnikiem np. A-Öffner/A-ÖffnerServo oraz elektronicznym przepustem kablowym, np. SECUREconnect 50/200.

Marzenie o inteligentnym domu

Użytkownicy coraz częściej wybierają rozwiązania smart home, dzięki którym żyje im się o wiele wygodniej. Inteligentny dom sam potrafi podlać za nich ogród, włączyć ekspres z ulubioną kawą, gotową o konkretnej godzinie, czy wypuścić psa na spacer albo – współpracując z czujnikiem pogodowym – zamknąć okna podczas ulewnego deszczu. Smart home zareaguje także, gdy na dworze zrobi się chłodniej (wówczas włączą się grzejniki). Gdy zaś latem słońce będzie silnie grzało, inteligentny dom zaciągnie żaluzje fasadowe, by budynek się wolniej nagrzewał. Żaluzje takie są nie tylko efektowne, ale dostosowują też stopień zaciemnienia pomieszczeń do upodobań mieszkańców. Nowoczesne żaluzje mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej oraz być sterowane za pomocą napędu lub smartfonu.

Oszczędność, to się opłaca

Budując dom od podstaw albo planując lifting starego budynku, stawiamy na rozwiązania, które pozwolą na oszczędność energii elektrycznej. Można do nich zaliczyć np. montaż okien tarasowych z progiem niwelującym mostki termiczne (np. GU-thermostep), czy panele fotowoltaiczne. Inteligentne oszczędzanie zapewnić mogą wspominane już czujniki pogodowe, które dzięki zgromadzonym informacjom dotyczącym np. temperatury panującej na zewnątrz, zareagują, gdy jej poziom się zmieni poza ustalone granice, włączając lub wyłączając grzejniki.

Budując dom, czy dokonując jego modernizacji, warto pomyśleć o ciepłej bramie garażowej. Szczególnie gdy planujemy wybudowanie garażu połączonego z częścią mieszkalną. Dlaczego? Bo te modele bram, które posiadają odpowiednie parametry izolacji termicznej, będą stanowić doskonałą barierę dla wiatru i chłodu, nie pozwalając im przenikać do wnętrza domu. A co najważniejsze – zabezpieczą przed utratą ciepła, czyli przyczynią się do oszczędności. Ciepłe bramy garażowe chronić będą też sprzęty przechowywane w garażu, które zimą w wychłodzonym pomieszczeniu mogłyby ulec zniszczeniu. Kupując bramę garażową, dobrze jest zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła „U”, który dla bram garażowych wynosi maksymalnie 1,3 W/(m2K) – im jest niższy, tym lepsza izolacyjność cieplna.

Trendy w budownictwie na rok 2022 stanowić będą przedłużenie tych, które wiodły prym w roku ubiegłym. Dominować mają budynki nowoczesne, jednocześnie ekonomiczne w budowie, a także w eksploatacji – jednym słowem energooszczędne. Umocni się też trend na duże przeszklenia, z nowoczesnymi żaluzjami i oknami, którymi można sterować zdalnie, powiększającymi życiową przestrzeń mieszkańców i dającymi im przy okazji bezcenne poczucie wolności. Nawet w czasie lockdownu. A wszystko to dzięki domowi otwartemu na naturę.