5 potrzeb, na które odpowiadają drzwi tarasowe – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

5 potrzeb, na które odpowiadają drzwi tarasowe

Digitally generated modern two-story family house/villa with terrace. The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Corona Renderer 6 for Autodesk® 3ds Max 2022 with some post-production added.

Wybierając drzwi tarasowe, można kierować się jedynie ich wyglądem i skupić na tym, by pasowały do bryły budynku. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie jednak zwrócenie uwagi również na ich funkcjonalność, która może okazać się kluczowa w kontekście wieloletniego użytkowania. Oto aspekty, które należy przemyśleć, aby drzwi tarasowe spełniały indywidualne potrzeby domowników.

Wygoda i prostota użytkowania

Choć duże przeszklenia dodają pomieszczeniu przestronności, a samemu skrzydłu lekkości, to w rzeczywistości mogą sporo ważyć. Obsługa wielkogabarytowych okien tarasowych może zatem sprawiać problemy, chociażby dzieciom, które nie mają tyle siły co dorośli domownicy. Dlatego stale rosnącą popularnością cieszą się drzwi tarasowe HS, zapewniają bowiem wyższy komfort użytkowania niż klasyczne konstrukcje.

Wszystko sprowadza się do zasady działania tego mechanizmu. Podczas otwierania skrzydło zostaje najpierw lekko uniesione, a dopiero później przesunięte równolegle do nieruchomej części okna tarasowego. Konstrukcję może uzupełnić zintegrowany napęd (powierzchniowy HS Master lub wbudowany w ramę skrzydła ruchomego HS ePOWER), który zapewni pełną automatyzację i zerowy wysiłek przy użytkowaniu drzwi typu HS. W zależności od wybranego napędu oraz sposobu sterowania wystarczy użyć: pilota, panelu sterowania (montowanego zamiast klamki w przypadku napędu HS ePOWER) lub – po podłączeniu drzwi podnoszono-przesuwnych z napędem do modułu sterującego i centrali zarządzającej – czytnika linii papilarnych czy aplikacji w smartfonie.

Drzwi tarasowe typu HS wyposażone w napęd HS ePOWER
Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer

Energooszczędność

Z roku na rok właściciele domów zwracają coraz większą uwagę na koszty ogrzewania – czy to z chęci zmiany nawyków na bardziej ekologiczne, czy też z powodów finansowych. Szukając energooszczędnych rozwiązań, warto więc zwrócić szczególną uwagę na drzwi tarasowe HS. Ich największym atutem jest ponadprzeciętna szczelność, która zapobiega stratom energii.

Pierwszą rzeczą, na jakiej w tym kontekście warto się skupić, jest oczywiście rodzaj szyb, które obok konstrukcji profili okiennych stanowią kluczowy element – mający wpływ na izolacyjność okien, nie tylko tych wielkogabarytowych. Dobrze jest więc wybrać szyby o niskim współczynniku przenikania ciepła – równym lub niższym niż 0,9 W (m2K). O dostępne opcje przeszkleń i ich parametry warto zapytać sprzedawcę.

Nie bez znaczenia jest również jeden z wyróżników drzwi podnoszono-przesuwnych, czyli tzw. płaski próg. Odpowiednia konstrukcja oraz zabezpieczenia stosowane podczas montażu takich progów jak G-U Thermostep 204 lub TS-50 zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, w obrębie których występują duże straty ciepła. Dodatkowym zabezpieczeniem termicznym, a przede wszystkim zabezpieczeniem przed wilgocią, jest odwodnienie liniowe zaprojektowane specjalnie do płaskich progów do drzwi typu HS. Jego zastosowanie gwarantuje właściwe odprowadzanie wody opadowej i zapobiega powstawaniu wilgoci. Izolacyjności termicznej przysłuży się również ciepły montaż trójwarstwowy.

Próg bez barier GU Thermostep wraz z odwonieniem liniowym

Bezpieczeństwo

Strach przed włamaniem nie powinien być uczuciem towarzyszącym domownikom za każdym razem, gdy wychodzą z domu, a nawet wtedy, gdy się w nim znajdują. Policyjne statystyki w tym zakresie nie napawają jednak optymizmem. Tylko w 2020 roku zgłoszono 80 449 przypadków kradzieży z włamaniem (1).

Część z tych zdarzeń dotyczy włamań przez okna, w tym okna tarasowe. Konstrukcja tarasowych okien podnoszono-przesuwnych sama w sobie utrudnia włamanie, ale mimo to warto zdecydować się na model z fabrycznie zamontowanymi, dodatkowymi zabezpieczeniami. W tej roli sprawdzą się m.in. listwy przymykowe. Ich zadanie polega na trwałym połączeniu skrzydła z uszczelką, co dodatkowo zapobiega jego podważeniu. Ochrona ta jest aktywowana poprzez zamknięcie klamki.

Dobrym rozwiązaniem antywłamaniowym są również bezpieczne klamki (np. Dirigent PZ ZA SK3) wyposażone w półwkładkę cylindryczną na klucz – ma ona zintegrowane zabezpieczenie, więc chroni przed manipulowaniem od zewnętrznej strony. Półwkładkę tego typu charakteryzuje ochrona przeciwwłamaniowa klasy RC2 lub RC3.

Klamka Dirigent
Klamka Rondo do drzwi typu HS

Przystosowanie do potrzeb słabszych

Gdy pojawiają się dzieci, w domu wprowadzane są różne zabezpieczenia (silikonowe, miękkie zabezpieczenia na narożniki mebli, zaślepki do gniazdek elektrycznych itp.). W przypadku drzwi tarasowych można zastosować próg G-U zlicowany z podłogą. Gwarantuje on bezpieczne i wygodne przejście między domem a tarasem, bez zagrożenia potknięciem się. Więcej informacji na temat tego rozwiązania zebraliśmy w artykule: GU-thermostep – zlicowany z podłogą próg bez barier.

O bezpieczeństwo najmłodszych domowników zadba również nowoczesny napęd HS ePOWER z inteligentnym wykrywaniem przeszkód. Mechanizm wykryje chociażby dziecko stojące w progu i nie dopuści do tego, by zostało uderzone zamykającym się skrzydłem. Warto dodać, że drzwi z napędem HS ePOWER, zamiast klasycznej klamki, posiadają panel sterowania wyposażony w opcję blokady rodzicielskiej, która uniemożliwi najmłodszym opuszczanie domu bez nadzoru.

Co istotne, drzwi tarasowe z niskim progiem wpisują się również w ideę budownictwa bez barier architektonicznych, które jest przyjazne także seniorom i osobom z niepełnosprawnością. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia wypadku w domu (np. potknięcia się o próg).

W otwarciu domu na potrzeby osób niepełnosprawnych pomogą również specjalne rozwiązania do drzwi tarasowych HS. Warto rozważyć chociażby instalację przedłużonej klamki RONDO (o pochwycie długości 40 cm) czy modułu LiftUnit, który o połowę redukuje siłę, jakiej normalnie trzeba użyć, aby podnieść skrzydło ruchome.

Drzwi tarasowe typu HS z płaskim progiem

Bliskość przyrody

Tym, co łączy osoby posiadające dom lub mieszkanie z przestronnym tarasem, jest chęć obcowania z naturą. Duże okno HS, rozciągające się od posadzki niemal do sufitu, zapewni taką możliwość. Taras z widokiem na zieleń sprawia, że po otwarciu drzwi HS można poczuć się tak, jak gdyby stanowił on przedłużenie pokoju dziennego. Taka otwarta przestrzeń okaże się z pewnością centralnym miejscem spotkań w gronie najbliższych.

Wielkogabarytowe tarasowe okna podnoszono-przesuwne oznaczają również, że do wnętrza będzie wpadać więcej naturalnego światła. To nie tylko wpływa na komfort i samopoczucie domowników – zapewnia też sporą oszczędność, zmniejszając konieczność doświetlania sztucznym światłem domu lub mieszkania.