Young couple sitting with cups on the terrace of the modern house enjoying beautiful view outdoors
Już za chwilę otworzymy okna tarasowe i wyjdziemy na zewnątrz, aby celebrować początki wiosny na tarasie lub w ogrodzie. Jednak zanim to zrobimy, mamy do wykonania ważne zadanie – przygotowanie HS-ów na nowy sezon. O czym pamiętać? Oto krótki poradnik.
Zimą rzadko korzystamy z okien tarasowych. Jednak, choć nie były używane, nie oznacza to wcale, że na wiosnę nie wymagają przeglądu. Przeciwnie – to idealny moment na inspekcję i ewentualną konserwację. Sprawdzamy: stan szyny jezdnej, np. czy nie ma zabrudzeń (jeśli są, staramy się je umyć).
Sprawdzamy też uszczelki – przede wszystkim w dwóch miejscach: między skrzydłem stałym i jezdnym oraz uszczelkę dolną. Choć zdarza się to rzadko, po zimie uszczelki mogą się skurczyć na skutek działania czynników atmosferycznych lub uszkodzić mechanicznie, jeśli np. skrzydło nie zostało do końca podniesione, lecz mimo tego jest przesuwane. W skrajnych wypadkach konieczna może być wymiana uszczelek.
Najlepiej odkurzyć całe drzwi tarasowe, ale szczególną uwagę warto poświęcić szynie jezdnej i górnej prowadnicy. Możemy do tego celu użyć odpowiedniej końcówki odkurzacza, najlepiej zakończonej szczoteczką, która chroni przed zarysowaniami, a następnie usunąć resztki kurzu za pomocą bawełnianej ściereczki.
Mycie okien to nic trudnego, jednak w przypadku okien tarasowych HS warto wziąć pod uwagę kilka elementów:
Co prawda mechanizm podnoszono-przesuwnych okien tarasowych jest zaprojektowany tak, aby zagwarantować płynną i komfortową oraz bezwysiłkową obsługę, jednak nawet w HS-ach po zimowym przestoju niektóre elementy okuć warto nasmarować. Są to wszelkie ruchome i widoczne elementy okucia (rolki, rygle itp.) oraz uszczelki (delikatne natłuszczenie smarem). Uwaga! Nie natłuszczamy szyny jezdnej – powinna pozostać sucha.
Na koniec kilka uniwersalnych porad dotyczących mycia okien HS: