Dom bez barier – rozwiązania, które poprawiają jakość życia osób niepełnosprawnych – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Dom bez barier – rozwiązania, które poprawiają jakość życia osób niepełnosprawnych

Businessman on a wheelchair against modern stairs. iStockalypse 2012 in Berlin.

Hasło „budownictwo bez barier” kojarzy się zazwyczaj w pierwszej kolejności z likwidacją podjazdów czy wysokich krawężników lub z montażem specjalistycznych wind. Tymczasem jest ono znacznie bardziej pojemne. Osoby niepełnosprawne i seniorzy potrzebują czegoś więcej, by czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie – nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w domu. Jakie rozwiązania pomogą zrealizować te potrzeby, a tym samym poprawią jakość życia mieszkańców?

Inteligentne drzwi wejściowe w domu bez barier

Dla osoby w pełni sprawnej wejście do domu nie stanowi żadnego problemu. Przysłowiowe schody zaczynają się wówczas, gdy czynność tę musi wykonać osoba niepełnosprawna, starsza albo dziecko. W sukurs przychodzą im nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki drzwiowej, które niwelują trudności z dostaniem się do domu.

Pełną kontrolę nad wejściem do domu bez barier zapewnią domownikom inteligentne drzwi, wyposażone w samoryglujący zamek G-U Secury Automatic, który – doposażony w silnik (np. A-Öffner lub Öffner Servo) i elektroniczny przepust kablowy SecureConnect 50/200 oraz podłączony do modułu sterującego GU Controller IO i centrali sterującej, tworzy system umożliwiający pełną kontrolę nad drzwiami, a więc ich automatyczne sterowanie (odryglowanie), także na odległość, np. za pomocą aplikacji. – Warto podkreślić, że silnik Öffner Servo sprawia dodatkowo, że drzwi otwierają się bardzo łatwo – przez lekkie przekręcenie klucza lub stuknięcie w klamkę – tłumaczy Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

Aplikacja w telefonie umożliwia sprawdzenie z dowolnego miejsca, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Zamek w drzwiach wejściowych automatycznie się rygluje przy każdym zamknięciu, ale dzięki aplikacji drzwi można odryglować zdalnie i na przykład wpuścić w swoje progi gości, gdy nie zdążyliśmy jeszcze dojechać do domu lub gdy któryś z domowników zapomniał klucza.

Innymi rozwiązaniami, ułatwiającymi życie osobom o ograniczonych możliwościach manualnych, które pozwalają na dostanie się do domu bez użycia klucza, są na przykład klawiatura kodowa RFID oraz czytnik punktów linii papilarnych.

Drzwi tarasowe HS – proste w obsłudze nawet dla dzieci

W domu bez barier nie może zabraknąć także rozwiązań dających możliwość zdalnego sterowania drzwiami tarasowymi. Tym bardziej, że na topie są teraz drzwi tarasowe o sporych gabarytach. Ale z obsługą nawet najcięższych tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych HS, dzięki automatyzacji, poradzi sobie każdy domownik, również osoba niepełnosprawna, starsza, a nawet dziecko. Automatyzacja drzwi podnoszono-przesuwnych HS opiera się oczywiście na wyposażeniu ich w odpowiedni napęd. Do wyboru jest klasyczny napęd HS Master lub nowość – HS ePOWER, ukryty w ramie skrzydła (w jego przypadku klamka jest zastąpiona panelem dotykowym z opcją blokady rodzicielskiej). – Dzięki napędowi możemy sterować drzwiami tarasowymi za pomocą pilota, telefonu lub czytnika punktów linii papilarnych, a nawet głosu. W tych dwóch ostatnich przypadkach napędy muszą być dodatkowo połączone z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą, np. TaHoma Premium – wyjaśnia Tomasz Bartol z G-U Polska. Dzięki takim przyjaznym rozwiązaniom wyjście na taras i powrót do domu stają się proste i odbywają się bezproblemowo, a przejście rzeczywiście jest „bez barier”.

Wbrew pozorom ręczna obsługa drzwi tarasowych bez napędu nie musi wymagać użycia dużej siły. Udogodnieniami ułatwiającymi ich otwieranie (również osobom nie w pełni sił) są m.in.: przedłużona klamka, umożliwiająca wygodne otwieranie drzwi z pozycji siedzącej, na wózku oraz rozwiązanie GU HS LiftUnit, dzięki któremu drzwi tarasowe podnoszą się nawet o połowę lżej.

Próg, którego nie widać – przyjazne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych

Dla domowników, poruszających się na wózkach lub przy pomocy balkoników rehabilitacyjnych bariera w postaci progów w mieszkaniu może być samodzielnie nie do pokonania. Idealnym rozwiązaniem tego problemu są drzwi wejściowe oraz drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne typu HS wyposażone w próg zlicowany z podłogą, czyli taki, który tworzy z nią jedną płaszczyznę. Przejazd na wózku przez taki próg jest bezpieczny, komfortowy i nie nastręcza żadnych trudności. To rozwiązanie docenią także rodzice małych dzieci, wyjeżdżający wózkami na spacer ze swoimi pociechami. Progi zlicowane z podłogą eliminują także zagrożenie potknięcia podczas przemieszczania się dzieci lub mniej sprawnych mieszkańców. Nie muszą, wychodząc z domu czy na taras, nawet podnosić nogi, by przekroczyć próg, gdyż jest on niemal całkowicie płaski i prawie niewidoczny. W ofercie G-U znajdują się trzy rodzaje takich przyjaznych dla użytkownika progów zlicowanych z podłogą: GU-thermostep 164, GU-thermostep 204 oraz GU-flatstep.

Więcej informacji na temat progów zlicowanych z podłogą: