Okna tarasowe w domu typu „kostka” – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Okna tarasowe w domu typu „kostka”

Coraz częściej obserwujemy modernizację dobrze nam znanych z osiedli domów jednorodzinnych tzw. kostek. Modne w latach 70. XX wieku obecnie odstają od trendów architektonicznych. Jednakże coraz więcej osób docenia potencjał modernizacyjny, jaki drzemie w tych prostych bryłach, i decyduje się na prawdziwy lifting, m.in. dzięki montażowi dużych okien tarasowych. Efekty są olśniewające!

Okna od podłogi po sufit

Najbardziej oczywistą formą liftingu budynku jest zmiana koloru elewacji i wymiana dachówek wraz z orynnowaniem. Często działania te są poprzedzone ociepleniem bryły oraz wymianą okien i drzwi. Jeśli decydujemy się na ten krok, warto się zastanowić, czy to właśnie teraz nie nadszedł moment na gruntowną przebudowę budynku – na dodanie mu nowoczesnego „pazura” oraz ogólną poprawę funkcjonalności.

Beczak & Beczak

Dom typu „kostka” może być ładny i funkcjonalny. Czasem wystarczy po prostu go doświetlić i odpowiednio przearanżować wnętrza – wymienić stare okna balkonowe na duże przeszklenia sięgające od podłogi niemal do sufitu, czasami wręcz tworzące szklane ściany. Nowoczesny charakter podkreślą też szklane elewacje oraz przejrzyste przepierzenia wewnątrz. Przestrzeń stanie się dzięki temu lżejsza, optycznie większa, a przede wszystkim maksymalnie doświetlona.

Nowe okna oraz szklane elewacje możemy także doposażyć w rozwiązania, które znacznie ułatwiają ich obsługę, takie jak nowoczesne siłowniki okienne, a nawet czujniki pogodowe, które samoczynnie zamykają okna w przypadku wystąpienia niepożądanych warunków atmosferycznych (silny wiatr lub deszcz), chroniąc podłogi przed zalaniem. Taki czujnik umieszczany jest albo na dachu budynku, albo na elewacji (na górnej kondygnacji), a następnie podłączany do modułu sterującego, np. GU Controller IO oraz centrali sterującej typu TaHoma Premium. To centrala sterująca wysyła do sterownika przekazany przez czujnik sygnał, że okno trzeba zamknąć.

Siłowniki okienne warto zastosować, jeśli decydujemy się na montaż bardzo dużych okien, sięgających od parteru aż na pierwsze piętro (np. w otwartym, wysokim salonie z antresolą lub na klatce schodowej), których obsługa ręczna – właśnie z powodu usytuowania – bywa utrudniona. Dzięki siłownikom możliwe jest zdalne otwieranie i zamykanie okien, np. za pośrednictwem telefonu.

Okna tarasowe od strony ogrodu

Decydując się na modernizację „kostki”, pomyślmy także o zmianie układu przestrzennego, tak aby poprawiła się funkcjonalność domu. Bardzo często taka przebudowa oznacza przeniesienie drzwi wejściowych z boku na front budynku, ale przede wszystkim – otwarcie się na ogród. W wielu przypadkach w przebudowywanych „kostkach” likwidowane są niefunkcjonalne balkony, zaś od strony ogrodu tworzony jest przestronny, wygodny taras, na który wychodzi się bezpośrednio ze strefy dziennej domu (np. z salonu lub kuchni z jadalnią). Na nowy taras prowadzą ogromne drzwi tarasowe, stanowiące niemal całą ścianę pomieszczenia i optycznie scalające wnętrze z ogrodem. Taras i ogród – w tym układzie – stają się przedłużeniem strefy wypoczynkowej domu.

Rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność są drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, których największą zaletą jest sposób otwierania (przesuwanie). Gwarantują one oszczędność miejsca (nie potrzebujemy wolnej przestrzeni do otwarcia skrzydła okna) i zapewniają łatwy dostęp do ogrodu.

Pod względem estetycznym atutem podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych jest możliwość zlicowania progu z podłogą. Rozwiązanie to pozwala na likwidację barier architektonicznych, zapewnia więc bezpieczeństwo dzieciom, osobom starszym oraz poruszającym się na wózku. Taki próg (np. GU-Thermostep) jest też termoizolacyjny i nie tworzy mostków termicznych.

Nowoczesne domy wymagają inteligentnych, zautomatyzowanych rozwiązań, które podnoszą komfort korzystania z nich na inny poziom. Dlatego coraz bardziej popularne staje się wyposażenie dużych drzwi balkonowych w napęd, np. HS Master lub HS ePOWER (całkowicie wbudowany w ramę okna), który umożliwia zdalne sterowanie nimi, np. przy użyciu pilota, telefonu, a nawet głosu – z dowolnego miejsca na Ziemi (pod warunkiem dostępu do Internetu). Aby było to możliwe, napęd musi zostać podpięty do modułu sterującego, np. GU Controller IO, a ten do systemu zarządzania inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. Jeśli w smartfonie zainstalujemy odpowiednią aplikację (np. TaHoma Somfy) za jego pomocą otworzymy drzwi tarasowe osobie, która znajduje się w ogrodzie. Bez konieczności wstawania z sofy.

Dobrze przemyślana modernizacja domu typu „kostka” może dać temu budynkowi drugie życie. Duże, dobrze rozłożone przeszklenia, zmiana drzwi wejściowych oraz otwarcie domu na ogród sprawią, że stanie się on nowoczesną bryłą mieszczącą funkcjonalną, doświetloną przestrzeń, w której domownicy będą się dobrze czuć.