Płaski próg „bez barier” to jedna z najczęściej wymienianych zalet drzwi tarasowych HS. Zapewnia wygodne i bezpieczne przejście z domu na taras i optycznie łączy obie te przestrzenie. Jednak oprócz funkcji estetycznych ma on też do spełnienia inne, bardzo ważne zadania. Jednym z nich jest skuteczne odprowadzenie wody opadowej. Dzięki współpracy specjalistów G-U, przedstawicieli producentów stolarki okiennej oraz specjalistów ds. montażu HS-ów udało się wypracować rozwiązanie, które spełnia oba postulaty: jest estetyczne i efektywne. To płaski próg ze zintegrowanym odwodnieniem liniowym.
Podnoszono-przesuwne okna tarasowe są dla wielu osób spełnieniem marzeń – o efektownej, dobrze doświetlonej przestrzeni oraz oknach, które z łatwością się obsługuje. Oczywiście duże gabaryty klasycznych HS-ów sprawiają, że pod względem technologicznym czołowi producenci nie idą na kompromisy – każdy element okucia, każdy fragment profilu, osadzenie przeszkleń i montaż – wszystko powinno być perfekcyjnie zaplanowane i dopasowane, tak aby okna HS działały niezawodnie przez wiele lat.
Sygnały napływające z rynku wskazywały, że elementem, który wymaga dopracowania, jest odprowadzanie wody z dużych okien tarasowych na styku ich łączenia z tarasem. Mówiąc najogólniej, problem dotyczył nie samych rozwiązań, ale braku ich kompatybilności. Osadzenie konstrukcji HS wymagało połączenia okna HS z progiem, następnie z odwodnieniem, a na końcu z tarasem. Często za produkcję poszczególnych elementów tego systemu odpowiadali różni wykonawcy, więc nie zawsze wszystkie elementy dobrze ze sobą współpracowały. Różne systemy odwodnień należało połączyć z różnymi rodzajami tarasów, co często wymagało opracowania indywidualnej metody montażu. Wiązało się więc z większymi kosztami osadzenia okna, a czasem też z niezadowalającym efektem (technicznym lub estetycznym). Rozwiązaniem okazał się próg bez barier ze zintegrowanym odwodnieniem liniowym.
Podczas opracowywania nowego rozwiązania specjaliści G-U Polska ściśle współpracowali z producentami stolarki okiennej, bo to oni najczęściej zgłaszali konieczność stworzenia zintegrowanego odwodnienia. Projekt powstawał na podstawie założeń, spośród których najważniejsze to: łatwe i stabilne połączenie odwodnienia z progiem HS G-U TS50; brak dodatkowych spoin łączących (pomiędzy progiem a odwodnieniem); ukrycie odwodnienia pod wyrównaniem progu „bez barier” w tym samym designie, co próg; możliwość integracji z progiem na etapie konfekcjonowania w fabryce stolarki; wykończenie umożliwiające łatwe łączenie z różnymi materiałami, z których zbudowany jest taras; możliwość kierunkowego odprowadzania wody (lewo/prawo).
Tak właśnie powstał próg bez barier HS G-U TS50 ze zintegrowanym odwodnieniem liniowym – rozwiązanie kompleksowe: uwzględniające oczekiwania ostatecznych użytkowników, dotyczące zarówno estetyki, wygody użytkowania, jak i efektywności pod względem odprowadzania wody opadowej, tak z dużych powierzchni szklanych, jak i z posadzki tarasu.
Próg G-U realizuje również postulaty producentów stolarki okiennej: jest kompatybilny z różnymi systemami tarasowymi i perfekcyjnie dopasowany do każdego okna, bo integracja odwodnienia z progiem następuje na etapie produkcji, a nie podczas osadzania okna tarasowego.
Jego opracowanie doceniają też ekipy montażowe – o wiele łatwiej jest zamontować próg ze zintegrowanym odwodnieniem, niż łączyć elementy od różnych producentów.