Drzwi HS – komfort i bezpieczeństwo na długie lata – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi HS – komfort i bezpieczeństwo na długie lata

Porch by a pool.Home Ownership Lightbox:

Przeszklenia w rozmiarze XXL na dobre zadomowiły się na liście gorących trendów rynku budowlanego. Są efektowne i wygodne w obsłudze. Jednak tę wygodę można – i warto – poprawić. W końcu to okna na lata, a z czasem rozwiązania poprawiające komfort użytkowania okien tarasowych dla każdego z nas staną się priorytetem.

Polskie społeczeństwo się starzeje, co potwierdzają prognozy GUS. Jak wynika z danych zawartych w raporcie „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2020 r.” liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w 2030 roku osiągnie poziom 10,8 mln, a dziesięć lat później wzrośnie do 12,3 mln. A to oznacza, że w 2050 roku w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku, co będzie stanowić, wg szacunków, ponad 40% społeczeństwa. Dlatego już dziś, tworząc przestrzenie mieszkalne, powinniśmy myśleć o przyszłości i o wspomnianym trendzie. A więc w przypadku okien podnoszono-przesuwnych stawiać na rozwiązania, które uwzględniają potrzeby osób starszych i mniej sprawnych ruchowo i ułatwiają obsługę oraz korzystanie z dużych drzwi tarasowych.

Po pierwsze: napęd

Okna podnoszono-przesuwne HS bywają ciężkie. Pojedyncze skrzydło jezdne może ważyć nawet 600 kg, mieć szerokość do 3350 mm i wysokość do 3250 mm. A rozwiązania oparte na systemie HS pozwalają na instalację nawet czterech skrzydeł jezdnych i dwóch stałych w jednym oknie tarasowym. Jak łatwo policzyć, tego rodzaju przeszklenie może osiągnąć nawet 20 m długości.

Czy obsługa okien w rozmiarze XXL może być łatwa i przyjemna? Odpowiedź brzmi: „Tak”. Pomoże w tym automatyzacja, a więc wyposażenie okna w odpowiedni napęd: HS Master lub HS ePOWER. Dzięki temu będzie można je otwierać i zamykać przy pomocy pilota. Nie jest to jednak pełny zakres możliwości, jakie daje wyposażenie drzwi tarasowych w napęd. Istnieje też rozwiązanie umożliwiające obsługę okien HS, np. przy pomocy głosu albo telefonu. Wystarczy do napędu podłączyć moduł sterujący z centralą zarządzającą. Dzięki tym rozwiązaniom zautomatyzowane okna tarasowe można będzie otwierać i zamykać zdalnie.

Drzwi tarasowe HS z napędem HS Master
Napęd HS ePOWER
Napęd HS Master

Po drugie: rozwiązania mechaniczne

Skrzydła w oknach tarasowych HS bez napędu, obsługiwane ręcznie, też mogą być wygodne w użytkowaniu przez osoby starsze. Wsparciem jest specjalny moduł LiftUnit, montowany w ramie skrzydeł, ważących od 200 kg do 600 kg. Jego zastosowanie pozwala na redukcję aż o połowę siły, jakiej trzeba użyć do podniesienia ruchomego skrzydła. Dzięki temu obsługa okna tarasowego nie wymaga dużego wysiłku i poradzą sobie z nią również osoby o ograniczonej sile.

HS LiftUnit

Innymi rozwiązaniami poprawiającymi komfort użytkowania okien HS, o których warto pomyśleć już dziś w trosce o wygodną jesień życia, są amortyzatory: HS SilentClose oraz HS StopUnit. SilentClose wyhamowuje cicho skrzydło (zbyt gwałtownie pchnięte podczas zamykania) kilka centymetrów przed dotarciem do pozycji końcowej, a następnie automatycznie delikatnie je domyka. HS StopUnit ma natomiast za zadanie zabezpieczać przed skutkami utraty kontroli podczas otwierania drzwi tarasowych HS – zatrzymuje skrzydło zanim osiągnie ono pozycję krańcową. Jednak w odróżnieniu od HS SilentClose w przypadku tego rozwiązania należy skrzydło dosunąć ręcznie do końca, a następnie zaryglować część ruchomą okna.

HS SlinetClose / HS StopUnit

Po trzecie: klamka o wydłużonym uchwycie

Standardowo klamka do drzwi typu HS ma długość 270 mm. Sprzymierzeńcem osób starszych może być klamka o wydłużonym uchwycie L- 400 mm, która ułatwia obsługę drzwi tarasowych poprzez redukcję do 50% siły potrzebnej do ich otwarcia.

Kolejnym pomocnym rozwiązaniem wspomagającym może być amortyzator klamki, który zapobiega jej cofaniu się oraz poprawia płynność ruchu obrotowego. Redukcję siły koniecznej do uniesienia skrzydła o wadze od 200 kg do 400 kg można uzyskać również, stosując sprężynę w zamku zasuwnicy podnoszono-przesuwnej.

Wydłużona klamka Rondo

Po czwarte: funkcja Push & Go

Dzięki niewidocznej na pierwszy rzut oka funkcji Push & Go można dodatkowo zwiększyć komfort użytkowania drzwi tarasowych HS wyposażonych w napęd HS Master lub HS ePOWER. Jak działa to rozwiązanie? Użytkownik naciskając klamkę lub lekko pchając skrzydło, uruchamia je. Dzięki napędowi zostaje ono wprawione w ruch. Ale nie zamknie się do końca – zatrzyma się w takiej pozycji, aby umożliwić mieszkańcom bezproblemowy powrót do domu z ogrodu. Rozwiązanie to ma też dodatkową zaletę – eliminuje możliwość nieoczekiwanego zamknięcia drzwi tarasowych. Taka opcja może się w szczególności przydać osobom, które akurat przebywają same w domu.

Funkcja Push & GO

Odpowiednio wyposażone drzwi tarasowe HS, mimo że mają pokaźne gabaryty, mogą być proste w obsłudze i przyjazne także dla seniorów, zapewniając im niezależność. Szczególnie te wyposażone w próg zlicowany z podłogą, umożliwiające domownikom swobodne i bezpieczne przejście na taras. Warto jednak o udogodnieniach pomyśleć dużo wcześniej, a więc na etapie budowy domu, by uniknąć problemów czy dodatkowych kosztów. A w jesieni życia korzystać bezstresowo z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu na własnym tarasie.