Drzwi tarasowe – dlaczego parują od zewnątrz? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe – dlaczego parują od zewnątrz?

Drop, Rain, Raindrop, Glass - Material, Metal ,green

Polacy pokochali duże okna i drzwi tarasowe. Są nie tylko funkcjonalne, ale uzupełniają też aranżację przestrzeni, łącząc ją z otaczającą naturą. Jednakże czasem – zwłaszcza jesienią – nie jest nam dane podziwianie widoków. Wszystko przez zaparowane od zewnątrz okna. Dlaczego jesienią okna parują?

Parowanie okien – wszystko w porządku

Na początek uspokajamy – zjawisko parowania okien jesienią i wiosną jest zupełnie naturalne. Duże dobowe różnice temperatur, a także zwiększona wilgotność powietrza sprawiają, że zjawisko parowania okien może przybrać na sile.

Zaparowane szyby w drzwiach tarasowych mogą zdziwić, jednak wystąpienie tego zjawiska nie świadczy o wadzie okien. Przeciwnie – potwierdza dobrą jakość szyb. Szyby w oknach tarasowych to szyby zespolone, charakteryzujące się zazwyczaj dobrą izolacyjnością cieplną. Wiosną i jesienią powietrze jest bardziej wilgotne niż w pozostałych porach roku, jest też dość ciepłe w ciągu dnia. Nocami temperatury znacznie się obniżają, a zawarta w powietrzu para wodna po prostu osadza się na szybach w postaci rosy – dokładnie tak samo jak na szybach samochodów czy na trawie.

Czy można zapobiec parowaniu okien tarasowych od zewnątrz?

Im lepsze parametry izolacyjne okna, tym, paradoksalnie, zjawisko ich zaparowania może się nasilać. Ciepło jest zatrzymywane wewnątrz pomieszczenia, zewnętrzna szyba jest zaś zimna i na niej właśnie osadza się rosa. Jeśli więc zdziwi nas widok silnie zaparowanego od zewnątrz okna tarasowego, powinniśmy się raczej ucieszyć. Po pierwsze – to sytuacja przejściowa i związana z warunkami atmosferycznymi, po drugie – świadczy o dobrej jakości szyb (niewielka ilość ciepła przenika do szyby zewnętrznej, dlatego pozostaje ona zimna).

Ponieważ parowanie okien tarasowych od zewnątrz jest naturalne, niewiele możemy w tej kwestii zrobić. Zjawisko to możemy w pewnym stopniu ograniczyć, montując zewnętrzne rolety, jednak nie jesteśmy w stanie zupełnie go wyeliminować. Zresztą okna nawet w jednym budynku nie zawsze parują w takim samym stopniu, wszystko zależy od położenia względem słońca czy ekspozycji na podmuchy wiatru (wiatr osusza szyby).

Parowanie szyb od wewnątrz – jak sobie radzić?

Parowanie szyb od wewnątrz także jest zjawiskiem naturalnym i nie świadczy o wadzie okna (zaniepokoić nas powinno parowanie w komorze pomiędzy szybami). Jednakże – w przeciwieństwie do parowania szyb od zewnątrz – w tym przypadku możemy wspomagać się rozwiązaniami, które pozwalają na regulację poziomu wilgotności w domu. Należą do nich np.:

  • sprawny system wentylacji grawitacyjnej w domu,
  • systematyczne wietrzenie pomieszczeń,
  • dodatkowa wentylacja mechaniczna,
  • mikrowentylacja (rozszczelnienie), dzięki czemu do pomieszczenia stale napływa niewielka ilość świeżego powietrza (opcja dla okien rozwierno-uchylnych),
  • wyposażenie okien w nawiewniki sterowane ręcznie lub automatycznie (np. higrosterowne, ciśnieniowe).
Listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2 do HS