Drzwi tarasowe HS – 5 rozwiązań, które zapewnią bezpieczny sen – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe HS – 5 rozwiązań, które zapewnią bezpieczny sen

Scandinavian loft interior. Render image.

Włamywacze, planując wtargnięcie do cudzego domu, nierzadko wybierają w tym celu okna tarasowe, które najczęściej znajdują się w miejscu mniej widocznym niż drzwi wejściowe. Dodatkowo liczą też na to, że będą one słabiej chronione od drzwi frontowych. Dlatego warto pokrzyżować im plany i wybrać drzwi tarasowe skutecznie zabezpieczone antywłamaniowo. Gwarancję spokojnego, bezpiecznego snu i solidnej bariery przed nieproszonymi gośćmi dają innowacyjne, systemowe rozwiązania zabezpieczające drzwi tarasowe. Oto 5 najważniejszych.

Wietrzenie za pomocą listwy mikrowentylacyjnej w klasie RC2

Okna tarasowe typu HS, z powodu konstrukcji, nie posiadają funkcji uchylnej. Dlatego zdarza się, że użytkownicy zastanawiają się, czy możliwe jest bezpieczne wietrzenie, np. nocą lub podczas nieobecności, pomieszczeń wyposażonych w okna tego typu. Takie obawy niweluje zastosowanie w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych listwy mikrowentylacyjnej, która zapewnia dopływ świeżego powietrza, pozostawiając drzwi w pozycji zamkniętej, a więc stanowiąc zabezpieczenie przed niepowołanymi gośćmi. Jak to możliwe? System ten jest zintegrowany w ościeżnicy i umożliwia ustawienie skrzydła przesuwnego w pozycji wentylacji. Wówczas wysuwa się listwa mikrowentylacyjna, składająca się z solidnej siatki w klasie RC2 – wietrzenie przebiega bez przeszkód, ale drzwi de facto pozostają zamknięte. Co ważne, zwłaszcza latem, siatka w listwie mikrowentylacyjnej jest na tyle gęsta, że dodatkowo stanowi skutecznie zabezpieczenie przed owadami.

Listwa mikrowentylacyjna sprawdzi się w drewnianych drzwiach tarasowych HS oraz w niektórych profilach PVC. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przeciwwłamaniową, potwierdzoną Certyfikatem RC2 zgodnie z normą DIN EN 1627.

Listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2

Listwa przymykowa – złodzieje są bez szans

Sen z powiek użytkownikom spędza często obawa przed podważeniem drzwi tarasowych przez włamywaczy. Tymczasem skuteczną ochronę przed ingerencją nieproszonych gości zapewnić może listwa przymykowa montowana pomiędzy skrzydłami. W praktyce działanie tego zabezpieczenia polega na tym, że na całej wysokości skrzydła (od góry do dołu) znajdują się stabilne profile aluminiowe, które zazębiają się ze zintegrowaną uszczelką i zapobiegają podważaniu. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i ochrony przed podważeniem przy listwie przymykowej oraz maksymalną szczelność pomiędzy ruchomym skrzydłem i stałym przeszkleniem. Kolejna dobra wiadomość dla użytkowników jest taka, że listwa przymykowa jest dostępna w różnych rozmiarach i pasuje do wszystkich standardowych odległości między skrzydłami.

Listwa przymykowa

Bezpieczna klamka Dirigent PZ ZA SK3

Dodatkowym zabezpieczeniem drzwi tarasowych HS przed włamaniem i próbami manipulowania może być elegancka klamka PZ ZA SK3 z serii Dirigent z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną. Gdy klamka zostanie zaryglowana za pomocą klucza, dzięki skutecznie zablokowanemu mechanizmowi okucia nie jest możliwe jej uruchomienie. Jednocześnie nie jest również możliwe uniesienie i otwarcie skrzydła ruchomego drzwi tarasowych HS.

Klamka PZ ZA SK3 Dirigent jest standardowo przygotowana do zamocowania siłownika profilowego. W połączeniu z półwkładką cylindryczną zapewnia on maksymalne bezpieczeństwo i jednocześnie elegancki wygląd. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa klamka jest standardowo wyposażona w zintegrowane zabezpieczenie półwkładki po zewnętrznej stronie. Wysoki standard bezpieczeństwa klamki jest potwierdzony Certyfikatem kontroli SK3 i świadectwem SKG, zgodnie z normą EN 1906 w kategorii ochrony przed włamaniem w klasach ochrony 2 i 3.

Klamka Dirigent

Ochrona przed podważeniem skrzydła

Im więcej pułapek przygotujemy dla potencjalnego złodzieja, tym lepiej. Kolejną z nich jest rozwiązanie G-U zapewniające ochronę przed podważeniem skrzydła okiennego znajdującego się w pozycji zamkniętej. Jest ono aktywowane poprzez zamknięcie drzwi za pomocą klamki i uniemożliwia uniesienie skrzydła okiennego i wychylenie go z ramy. Dwie dźwignie zabezpieczające blokują przestrzeń między skrzydłem i ramą, zapobiegając w ten sposób podważeniu skrzydła. Rozwiązanie to ma również tę zaletę, że pasuje do wszystkich elementów podnoszono-przesuwnych i posiada Certyfikat bezpieczeństwa RC2/RC3.

Ochrona przed podważeniem skrzydła HS

Czas na certyfikowany kontaktron

Elektroniczna kontrola stanu drzwi (za pomocą sterowanego magnesem kontaktronu z Certyfikatem VdS) jest doskonałym uzupełnieniem mechanicznych rozwiązań zabezpieczających drzwi tarasowe HS przed włamaniem.

Jak elektroniczna kontrola sprawdza się w praktyce? Rozwiązanie to można w prosty sposób połączyć z systemem monitorującym lub alarmowym. Gdy osoba niepowołana próbuje otworzyć drzwi tarasowe, automatycznie następuje uaktywnienie wyłącznika magnetycznego, a niewidoczny styk wysyła sygnał do centrali antywłamaniowej. Dzięki elektronicznemu monitorowaniu każda próba włamania zostaje zarejestrowana.

W drzwiach, w których zastosowano kontaktron i np. napęd HS Master/HS ePOWER połączony z centralą zarządzającą (np. Tahoma Somfy), istnieje możliwość sprawdzenia stanu drzwi otwarte/zamknięte na urządzeniu mobilnym, takim jak: telefon, laptop, czy tablet.

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to ogromna wartość. Dlatego dobrze jest dbać o to, aby dom stał się dla nas azylem, a dla niepowołanych gości twierdzą nie do pokonania, również dzięki odpowiedniemu wyposażeniu drzwi tarasowych. Systemowe zabezpieczenia marki G-U są tego najlepszą gwarancją – przewidują plany włamywaczy i dzięki innowacyjnym rozwiązaniom – skutecznie je krzyżują.

Zdalna kontrola stanu zamknięcia drzwi i okien