Drzwi tarasowe HS – przygotuj się na wiosenne otwarcie – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe HS – przygotuj się na wiosenne otwarcie

Beautiful new peaceful, modern home with private garden and terrace

W okolicy marca wiele osób zaczyna myśleć o wiosennych porządkach. Nie bez przyczyny jednym z pierwszych elementów na liście „do zrobienia” jest przygotowanie do wiosny okien tarasowych. W końcu to przez nie będziemy obserwować budzącą się do życia przyrodę. Najpopularniejsze drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne (HS) nie wymagają wprawdzie skomplikowanych zabiegów po zimie, ale (aby pracowały bezawaryjnie) powinny być czyste i odpowiednio zakonserwowane. Podpowiadamy, jak je pielęgnować.

„W jaki sposób czyścić HS-y? Czy wymagają regulacji i samodzielnej wymiany uszczelek?” – takie pytania najczęściej zadają ich użytkownicy. Okna tarasowe podnoszono-przesuwne są tak skonstruowane, że nie potrzebują wielu zabiegów, aby były gotowe na wiosnę.

Lista zadań do wykonania nie jest długa:

  • należy umyć szyby,
  • trzeba sprawdzić stan szyny jezdnej,
  • warto zadbać o mechanizm zasuwnicy,
  • niezbędna jest kontrola stanu uszczelek,
  • warto pamiętać o standardowej konserwacji.

Dobra wiadomość jest taka, że drzwi tarasowych HS nie trzeba samodzielnie regulować. Ale w razie konieczności zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest powierzyć specjalistom demontaż takiego pokaźnego skrzydła okiennego. Dlaczego? W tego typu oknach okucia są tak zamontowane w ramie oraz w skrzydle, że są niewidoczne. Aby wyregulować okna czy wymienić uszczelkę, trzeba zdemontować ciężkie skrzydło jezdne (a może ono ważyć nawet 600 kg).

Krispol

Wiosenna konserwacja drzwi tarasowych

Duże, modne okna tarasowe HS mogą stanowić wizytówkę domu, ale – aby wyglądały reprezentacyjnie – muszą mieć czyste szyby. A te po zimie pozostawiają wiele do życzenia. Do mycia ram okiennych (od tej czynności rozpoczynamy mycie okien) można użyć delikatnych detergentów, takich jak np. płyn do mycia naczyń. Szyby wyczyścimy przy pomocy: ściereczki z mikrofibry i ciepłej wody, preparatów bez alkoholu lub z alkoholem, płynu do mycia naczyń, a nawet nawilżających chusteczek przeznaczonych do tego rodzaju zadań. Możemy też przygotować własnoręcznie naturalny preparat do mycia szyb na bazie wody z octem i soku z cytryny. Jeśli zależy nam na tym, by szyby lśniły, do tak przygotowanej mieszanki możemy dodać glicerynę. Szyb nie wolno natomiast czyścić na sucho, bo mogą na nich powstać zarysowania.

Mycie okien HS po zimie to nie tylko kwestia estetyki – to konieczność. Na ich powierzchni pod wpływem warunków atmosferycznych, panujących w chłodnych miesiącach, zbierają się: brud, pył i kurz. Aby te zabrudzenia nie wpływały negatywnie na działanie prowadnic oraz uszczelek, należy je usunąć. Trzeba się też przyjrzeć kondycji szyny jezdnej, po której porusza się ruchome skrzydło okna tarasowego. W pierwszej kolejności należy usunąć z niej zabrudzenia (przy użyciu odkurzacza). Jeśli zauważymy w tym miejscu plamy albo przebarwienia – powstałe w wyniku działania wilgoci – postarajmy się je dokładnie doczyścić, a następnie osuszyć umytą powierzchnię.

Warto zainteresować się też stanem mechanizmu zasuwnicy, dzięki której skrzydła okienne mogą prawidłowo pracować. Wystarczy ją przetrzeć suchą szmatką. Natomiast na mokro, wilgotną ściereczką, czyścimy z kurzu górną prowadnicę i czekamy aż wyschnie.

Obowiązkowe natłuszczanie uszczelek

Na bezawaryjne działanie drzwi tarasowych HS oraz na ich szczelność wpływ ma m.in. stan uszczelek, które należy systematycznie kontrolować. Ta czynność jest obowiązkowa zwłaszcza po zimie. Najwięcej uwagi wymagać będą uszczelnienia dolne, znajdujące się pomiędzy skrzydłem stałym a przesuwnym, gdzie zbiera się najwięcej nieczystości. Uszczelki, pod wpływem użytkowania lub warunków atmosferycznych, mogą się skurczyć, a nawet zniszczyć. Widoczne zmiany w ich strukturze to znak, że trzeba pomyśleć o wymianie, zwracając się po pomoc do fachowców. Jeśli jednak stan uszczelek nie budzi naszego niepokoju, wystarczy je umyć, a następnie natłuścić smarem, co pozytywnie wpłynie na ich żywotność.

Konserwacja uszczelek, a więc ich natłuszczanie, stanowi ostatni element wiosennej pielęgnacji drzwi tarasowych. Nie można go pomijać, bo dzięki tej czynności uszczelki odzyskują sprężystość i szczelność, a mechanizmy w drzwiach tarasowych HS działają bez zarzutu. Wybierając preparaty do konserwacji uszczelek, pamiętajmy, aby były to produkty zalecane do stosowania przez producenta okien tarasowych, co wyeliminuje ryzyko zniszczenia natłuszczanych powierzchni. Co zrobić, jeśli nie dysponujemy taką wiedzą? Można wówczas skorzystać z bezpiecznej opcji i natłuścić uszczelki tzw. obojętnymi smarami (np. wazeliną techniczną w sprayu).

Przeszklenia HS zostały tak skonstruowane, aby służyły nam przez całe życie. Ale komfort ich użytkowania nie zależy wyłącznie od dopracowanych technicznie elementów okiennych. Aby okna tarasowe działały bezawaryjnie, powinny być systematycznie konserwowane. Warto o tym pamiętać, zanim po zimie otworzymy nasz dom na naturę.