Drzwi tarasowe HS – przyszłość bez barier – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe HS – przyszłość bez barier

Krispol

Budownictwo bez barier uwzględnia potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i słabszych. Wbrew powszechnej opinii nie dotyczy to wyłącznie osób z niepełnosprawnością, ale także ludzi starszych i dzieci. Czy drzwi tarasowe typu HS spełniają wymogi budownictwa bez barier? Oczywiście. Prezentujemy 3 rozwiązania, które wpisują się w tę ideę.

HS LiftUnit – łatwiejsze otwieranie

Drzwi tarasowe HS cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dlatego, że są efektowne (duże i minimalistyczne), a jednocześnie łatwe w obsłudze. Składają się (w wersji standardowej) ze skrzydła stałego i ruchomego. Aby otworzyć drzwi podnoszono-przesuwne, należy – jak wskazuje nazwa – podnieść i przesunąć skrzydło jezdne. Porusza się ono po prowadnicy, a następnie „parkuje” w uskoku za skrzydłem stałym (w pozycji zamkniętej skrzydła są względem siebie przesunięte). Mechanizm jest tak skonstruowany, aby otwarcie nawet większych (i cięższych) skrzydeł było wygodne i nie wymagało użycia dużo siły. Jednak z myślą o osobach o mniejszej sprawności i sile można drzwi tarasowe wyposażyć w moduł HS LiftUnit. Jest to rozwiązanie przeznaczone do drzwi podnoszono-przesuwnych obsługiwanych manualnie – mechanizm ten ułatwia podnoszenie skrzydła jezdnego, redukując aż o połowę siłę, jakiej trzeba do tego użyć. HS LiftUnit Standard można zastosować w skrzydłach jezdnych o masie do 300 kg. W przypadku skrzydeł cięższych, ważących do 600 kg, rekomendowany jest moduł HS LiftUnit Heavy.

Innym rozwiązaniem, ułatwiającym ręczne otwieranie drzwi tarasowych HS osobom o mniejszej sile lub sprawności, jest klamka RONDO z przedłużonym pochwytem. Ma on długość aż 40 cm, łatwiej jest więc go chwycić, a dzięki efektowi dźwigni, otwarcie okna tarasowego wymaga użycia mniejszej siły.

HS LiftUnit – Redukcja siły podnoszenia skrzydła o 50%!
HS LiftUnit – Redukcja siły podnoszenia skrzydła o 50%!

Zdalna obsługa

W budownictwie bez barier coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania oparte na automatyzacji. W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych automatyczną obsługę zapewnia napęd. Do wyboru są dwa rodzaje napędów: nawierzchniowy HS Master oraz wbudowany w ramę okna HS ePOWER. W wersji podstawowej drzwi HS z napędem obsługiwane są za pomocą pilota. Jednak wystarczy je połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą, aby można było drzwiami tarasowymi sterować z poziomu aplikacji w smartfonie, z dowolnego miejsca (w którym jest dostęp do Internetu).

Drzwi tarasowe wyposażone w napęd HS Master od strony wewnętrznej posiadają klamkę. Natomiast w przypadku zamontowania napędu HS ePOWER klamka jest zastąpiona dotykowym panelem sterowania (z opcją blokady rodzicielskiej) – co jest kolejnym rozwiązaniem wpisującym się w ideę budownictwa bez barier.

Zdalna kontrola stanu zamknięcia drzwi i okien
Napęd HS ePOWER

Płaski próg

Niewątpliwym wyróżnikiem drzwi tarasowych HS może być tzw. płaski próg. To nie tylko element podnoszący walory estetyczne drzwi podnoszono-przesuwnych, ale przede wszystkim przykład dobrze zaprojektowanego rozwiązania znoszącego bariery architektoniczne. Dzięki innowacyjnej konstrukcji próg w drzwiach HS może być, dzięki systemowi nakładek wyrównujących, zlicowany z podłogą, co w praktyce oznacza, że pomiędzy poziomem podłogi w mieszkaniu a posadzką na tarasie nie powstaje żadna przegroda. Jedynym elementem „wystającym” jest szyna jezdna, po której przesuwa się ruchome skrzydło okien HS. Ma ona jednak – w zależności od zastosowanego profilu okiennego – wysokość od 4,4 mm do 15 mm, nie stanowi więc żadnej bariery dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, dla wózków dziecięcych ani dla dzieci.

Współczesna architektura nie tylko nie chce stawiać barier, ale też dąży do tego, aby je niwelować. Okna tarasowe HS idealnie wpisują się w ten trend, łącząc walory estetyczne z użytkowymi. Warto o tym pomyśleć, szukając trwałych i funkcjonalnych okien tarasowych do swojego domu. Drzwi tarasowych na lata, które będą równie wygodne w obsłudze również wówczas, kiedy będziemy starsi i mniej sprawni.

Płaski próg na „0” wraz z odwonieniem liniowym
Dom bez barier – automatyczne drzwi tarasowe z niskim progiem