Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne – otwórz się na innowacje – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne – otwórz się na innowacje

Krispol

Hasło „innowacja” w pierwszej chwili kojarzy się nam zazwyczaj z Internetem Rzeczy, futurystycznymi technologiami oraz ze sztuczną inteligencją. Często dotyczy ono również nie tylko tak spektakularnych rozwiązań, ale niepozornych, niewielkich usprawnień. Z jakimi innowacjami mamy do czynienia w przypadku drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych typu HS? Oto kilka przykładów.

Napęd do drzwi podnoszono-przesuwnych

Jednym z takich komfortowych dla użytkowników rozwiązań jest automatyzacja drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS. Automatyzacja drzwi opiera się na wyposażeniu ich w odpowiedni napęd. Do wyboru są dwa rodzaje napędów. Pierwszy to klasyczny napęd nawierzchniowy HS Master, montowany na ramie nad oknem. Drugi to napęd HS ePOWER, którego wszystkie podzespoły zostały ukryte w ramie skrzydła. W przypadku decyzji użytkownika, że chce on sterować drzwiami tarasowymi nie tylko pilotem, ale np. telefonem, każdy z tych napędów trzeba dodatkowo podpiąć do modułu sterującego, takiego jak na przykład GU Controller IO.

Całkowicie zabudowany napęd HS ePOWER
Drzwi tarasowe z napędem HS Master

Sterownie drzwiami tarasowymi na odległość

Wyposażenie drzwi tarasowych w napęd jest rozwiązaniem wygodnym i przyjaznym dla użytkownika. Dzięki niemu urzeczywistniają się marzenia o zdalnym sterowaniu drzwiami, co może się odbywać także z dowolnego miejsca, gdy doposażymy je w odpowiedni moduł sterujący.

Komfort i bezpieczeństwo – zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi
 Innowacyjna technologia na wyciągnięcie ręki

Zautomatyzowane drzwi tarasowe w wersji podstawowej można otwierać np. przy pomocy pilota lub panelu dotykowego. W opcji rozszerzonej natomiast – za pośrednictwem smartfona lub tabletu. To rozwiązanie pozwala na zdalne sterowanie drzwiami nie tylko wówczas, gdy użytkownik przebywa w domu. Dzięki niemu można wypuścić psa do ogrodu, a następnie wpuścić go z powrotem do domu, nawet jeśli przebywamy jeszcze w pracy, jak również zdalnie wywietrzyć salon, nawet gdy znajdujemy się w innej części domu niż wietrzone pomieszczenie.

Otwieranie i zamykanie tarasu na odległość jest możliwe dzięki podłączeniu systemu: drzwi tarasowe – napęd – moduł sterujący do centrali zarządzającej inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. To właśnie ta centrala pozwala zdalnie zarządzać wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Na przykład podłączenie głośnika Google Home umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą głosu. Z kolei po zainstalowaniu w telefonie aplikacji, np. TaHoma Somfy, możliwe jest sprawdzanie, czy drzwi HS są otwarte czy zamknięte oraz sterowanie nimi na odległość. – Jeśli na urządzeniu mobilnym zainstalowaliśmy aplikację, możemy sterować oknem tarasowym za pomocą telefonu. Aplikacja, łącząc się z centralą inteligentnego domu, pozwala na otwieranie/zamykanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na Ziemi, oczywiście takiego, gdzie mamy dostęp do Internetu” – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager w G-U Polska.

Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer
Zdalna kontrola stanu zamknięcia drzwi i okien

Niewielkie innowacje, wielkie ułatwienia w obsłudze drzwi tarasowych

Zamontowanie napędu – w modnych obecnie dużych i ciężkich oknach tarasowych, zwiększa komfort ich użytkowania, zapewniając łatwe otwieranie, co jest szczególnie istotne w kontekście budownictwa bez barier. Innowacyjne rozwiązania nie muszą jednak dotyczyć wyłącznie napędu. Dobrym przykładem takich niepozornych, ale istotnych nowatorskich rozwiązań może być przedłużona klamka, dzięki której – na zasadzie dźwigni – obsługa podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych bez napędu jest o wiele prostsza. Chcąc maksymalnie ją uprościć można także dodatkowo wyposażyć drzwi tarasowe w rozwiązanie HS LiftUnit. Jak sprawdza się ono w praktyce? Dzięki niemu siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana aż o 50%. A to oznacza, że skrzydło unosi się niemal bez wysiłku osoby, która je otwiera. Z łatwością otworzą więc drzwi tarasowe typu HS również seniorzy czy osoby mniej sprawne, dysponujące mniejszą siłą. To rozwiązanie ma jeszcze jedną istotną zaletę – pozwala na zastosowanie tylko jednej klamki w drzwiach tarasowych o wadze do 600 kg, w których standardowo montuje się dwie klamki. System HS LiftUnit jest wmontowany w drzwi tarasowe w sposób niewidoczny z zewnątrz. Ale mimo że można z powodzeniem doposażyć w niego już istniejące drzwi typu HS, oparte na podzespołach marki G-U, to jednak warto pomyśleć o tym rozwiązaniu wcześniej. Dlaczego? Ponieważ zaopatrzenie okna tarasowego w HS LiftUnit wiąże się z wyjęciem całego okna.

Innowacyjne rozwiązania dla drzwi tarasowych

Listwa mikrowentylacyjna do drzwi HS – niewidoczna, a przydatna

Wymiana powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym wcale nie musi się odbywać jedynie poprzez uchylone czy otwarte drzwi tarasowe. Taką funkcję zapewnia oknom tarasowym typu HS wykonanym z drewna kolejne innowacyjne rozwiązanie, które z pozoru wydaje się mało spektakularne, bo jest niemal niewidoczne. Sprawdza się idealnie np. w cieplejsze noce, jest również barierą dla owadów. Mowa o listwie mikrowentylacyjnej umożliwiającej wietrzenie pomieszczeń przy zamkniętych drzwiach tarasowych. Listwa, w klasie antywłamaniowej RC2, wysuwana jest z ramy drzwi tarasowych HS, tworząc dobrze zabezpieczoną szparę, przez którą następuje wymiana powietrza.

Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne nie zawsze więc muszą być spektakularne i na pierwszy rzut oka zwracać na siebie uwagę. Nie wszystkie muszą być też związane z automatyzacją. Przykład drzwi tarasowych typu HS pokazuje, że innowacje także kryją się często w niepozornych detalach, które mają jedno, wspólne zadanie: poprawiać komfort użytkowania okien tarasowych.

Listwa Mikrowentylacyjna do HS