Nowoczesne systemy dostępowe umożliwiają zastosowanie urządzeń z zakresu kontroli wejścia, czyli czytników – nie tylko od strony frontowego wejścia do domu, ale także od strony tarasu. Urządzenia tego typu są wygodne i proste w użyciu, a przede wszystkim umożliwiają użytkownikom bezpieczne i szybkie wejście. Jak dokładnie działają tego typu „nowocześni odźwierni”?
Czytniki linii papilarnych, czyli urządzenia z zakresu biometrycznej kontroli dostępu, kojarzą się głównie z nowoczesnymi systemami drzwiowymi. Nie dotyczą jednak tylko drzwi wejściowych – mogą być również montowane w drzwiach tarasowych typu HS. Dobrym przykładem jest nieduży i elegancki model z oferty G-U – czytnik ekey dLine. Urządzenie koduje i odczytuje określone punkty z linii papilarnych, więc wystarczy przyłożyć palec do skanera czytnika, aby otworzyć drzwi tarasowe. Warunek jest jeden – drzwi HS muszą być zautomatyzowane, mowa zatem o drzwiach podnoszono-przesuwnych z napędem, np. HS ePOWER. Dodatkowo mogą być one podpięte do centrali zarządzającej inteligentnym domem (ale nie muszą).
Do wyboru są różne urządzenia z zakresu biometrycznej kontroli dostępu. Minimalistyczne czytniki, które po prostu „odczytują” wybrane punkty z linii papilarnych użytkowników, są najpopularniejszym wyborem w przypadku domów jednorodzinnych. Przykładem jest dostępny w ofercie G-U model ekey dLine – nowoczesny i nieduży, który może być zainstalowany np. na skrzydle drzwi tarasowych. Model ten ma również funkcje dodatkowe – umożliwia zdalne otwieranie drzwi HS (za pomocą smartfonu lub tabletu), dzięki aplikacji ekey bionyx, a także otrzymywanie powiadomień Push (informacje, że drzwi zostały otwarte za pomocą czytnika). Użytkownik może także ustawić dostęp czasowy, w którym drzwi tarasowe będą otwarte, np. podczas przyjęcia. Z tej opcji można korzystać w trybie Comfort (dostęp na licencji) lub na miejscu (Bluetooth) w nielicencjonowanym trybie Local.
Aplikacja w telefonie umożliwia także: przeglądanie wszystkich podłączonych urządzeń, punktów dostępowych i innych użytkowników, korzystanie z dziennika dostępu. Co ważne, oprogramowanie czytnika ekey dLine potrafi dopasować się do zmiany przyzwyczajeń użytkownika, dlatego inne ułożenie palca, jego niewielkie uszkodzenie lub zmiana wielkości (palec rosnącego dziecka) nie są przeszkodą – czytnik bez problemu rozpozna palec użytkownika, który ma uprawnienia do wejścia. Ponadto możliwa jest też diagnostyka systemu czytnika (konserwacja zapobiegawcza) poprzez zdalne zalogowanie się serwisanta do systemu klienta.
• intuicyjna i wygodna obsługa;
• pojemna pamięć, czyli możliwość zapamiętania do 20 odcisków palców;
• bezpieczeństwo (np. dzięki szyfrowaniu transmisji) – brak możliwości skopiowania punktów linii papilarnych, brak możliwości nieautoryzowanego otwarcia drzwi;
• bezproblemowe działanie nawet w skrajnych temperaturach na zewnątrz.