Duże okna tarasowe – trend 2021 roku? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Duże okna tarasowe – trend 2021 roku?

Mało kto będzie z sentymentem wspominał rok 2020 – zaskoczeni pandemią, zamknięci w domach, pragnęliśmy wolności, przestrzeni i swobodnego oddychania czystym powietrzem. Ta sytuacja wpłynęła nie tylko na takie aspekty życia, jak tryb pracy czy sposób robienia zakupów, ale też na upodobania dotyczące budownictwa. Duże, podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe stały się obiektem naszych marzeń.

Duże okna tarasowe to więcej światła

Zamknięcie jest przytłaczające, zwłaszcza że najostrzejsze ograniczenia przypadły na najsmutniejsze miesiące w roku. Nie mogąc wyjść z domu, chcieliśmy chociaż w części poczuć bliskość natury, zaprosić ją do wnętrza, stworzyć naturalny pejzaż i móc nasycić wzrok kolorami przyrody. Dlatego zaczęliśmy doceniać duże okna tarasowe, najlepiej podnoszono-przesuwne, które po otwarciu nie tworzą żadnej bariery między mieszkaniem a otoczeniem, dają więc możliwość obcowania z naturą nawet bez wychodzenia z salonu.

Okna typu HS a komfortowa przestrzeń życiowa

Wyobraźmy sobie okno tarasowe typu HS o łącznej szerokości 6 metrów, które w zasadzie tworzy przeszkloną ścianę. Doświetla przestrzeń, sprawia, że natura jest dostępna na wyciągnięcie ręki, a przy tym pozwala na komfortowe użytkowanie. Wystarczy (bez większego wysiłku) je otworzyć, a od razu można poczuć zapach przyrody, odetchnąć świeżym powietrzem – cały czas siedząc na ulubionej sofie. To właśnie sposób otwierania (na całą szerokość skrzydła, bez zabierania przestrzeni w mieszkaniu) sprawia, że tego typu drzwi stały się jednym z gorętszych trendów w budownictwie ostatnich lat, a zwłaszcza ostatnich miesięcy. Przypomnijmy sobie, jak wyglądają nowoczesne, luksusowe domy – im więcej dużych przeszkleń, tym lepiej.

Drzwi tarasowe zdalnie sterowane

Słowo „zdalny”, zwłaszcza w kontekście pracy, było jednym z częściej powtarzanych słów w 2020 roku. Jednak błędem jest zawężanie go tylko do tego obszaru. Rozwiązania zdalne to trend, który mocno zaznacza swoją obecność na różnych płaszczyznach naszego życia. Nie inaczej jest w kontekście obsługi okien podnoszono-przesuwnych. Oswoiliśmy zdalną pracę, zdalne nauczanie, komunikację na odległość, oswoimy też rozwiązania typu Smart Home, które w znacznej mierze opierają się na zdalnym sterowaniu. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania na miarę XXI wieku, dzięki którym mamy pełną kontrolę nad otwieraniem i zamykaniem drzwi tarasowych, także z dowolnego miejsca na Ziemi, w którym jest dostęp do Internetu.

Drzwi tarasowe – jak zdalnie nimi sterować

Aby móc zdalnie otwierać i zamykać drzwi podnoszono-przesuwne typu HS, należy je wyposażyć w napęd (do wyboru mamy dwa rodzaje: klasyczny napęd HS Master lub napęd ePOWER, wbudowany w ramę okna). Następnie trzeba podłączyć go do systemu zarządzania inteligentnym domem (modułu sterującego i centrali zarządzającej). Dzięki takiemu układowi możemy sterować drzwiami tarasowymi za pomocą smartfona (wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, np. TaHoma Somfy).

Rozwiązania stworzone dla wygody

Możliwość otwierania i zamykania drzwi tarasowych za pomocą telefonu to nie jedyna funkcjonalność, która poprawia komfort ich użytkowania. Jest wiele udogodnień, które korzystanie z drzwi typu HS przenoszą na wyższy poziom. Jednym z nich jest np. możliwość zabezpieczenia ich od strony zewnętrznej czytnikiem linii papilarnych, który pozwala na ich otwieranie (osobom z wgranej bazy) naprawdę jednym palcem (czytnik skanuje specjalne punkty z opuszka palca, nie całe linie papilarne). Na uwagę zasługuje też tzw. próg zlicowany z podłogą, praktycznie niewidoczny po otwarciu skrzydła drzwi tarasowych (więcej na ten temat piszemy tutaj»), który sprawia, że dla osób mniej sprawnych ruchowo znika bariera, a tym samym ryzyko potknięcia się podczas przechodzenia przez drzwi.

Takich rozwiązań jest znacznie więcej, piszemy o nich w zakładce „Rozwiązania, które inspirują”. Jednak – niezależnie od zastosowanych detali – największą zaletą podnoszono-przesuwnych drzwi HS są ich gabaryty oraz związane z nimi otwarcie na otoczenie – dzięki przestrzeni, która tworzy się po ich otwarciu, natura praktycznie łączy się z naszym mieszkaniem, sprawiając, że nawet zamknięcie w domu staje się bardziej znośne.