Wiosna przychodzi… przez okna tarasowe – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Wiosna przychodzi… przez okna tarasowe

Nareszcie wiosna, można otworzyć szeroko okna i pełną piersią zaczerpnąć pachnącego, świeżego powietrza. Obserwować, jak natura budzi się do życia po zimowym uśpieniu. Wyjść z poranną kawą na taras i słuchać śpiewu ptaków. Albo spoglądając przez szybę na ogród, wygrzewać się jak kot w promieniach słońca.

Nowoczesna architektura zwraca się ku ogrodom. Dlatego to właśnie od strony ogrodu montowane są coraz większe okna tarasowe i balkonowe – sięgające od podłogi niemal po sufit, a czasem panoramiczne – tworzące nawet szklane ściany. Dzięki ich zastosowaniu zaciera się granica pomiędzy domem a ogrodem, a natura staje się niemal elementem wystroju. Wystroju, który nigdy się nie nudzi, bo zmienia się zgodnie z porą roku i dnia.

Okna tarasowe – kojący efekt zieleni

Możliwość obcowania z naturą ma nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Nie od dziś wiadomo, że dla współczesnego człowieka – żyjącego pod ogromną presją, w stresie, ciągle gdzieś pędzącego, przebywanie w otoczeniu natury ma działanie relaksujące i wyciszające. To dlatego coraz chętniej uciekamy z zabetonowanych miast na przedmieścia i na wieś. Chcemy żyć w lepszym, sprzyjającym prawdziwemu odpoczynkowi otoczeniu, a naturę mieć na wyciągnięcie ręki.

Kontakt z przyrodą zalecają nawet psychologowie, doceniając jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychiczną. Otaczanie się naturą ma także pozytywne działanie na przeciążony wszechobecnymi ekranami wzrok. Wystarczy codziennie patrzeć na zieleń, aby odczuć jej pozytywny wpływ na oczy.

Nasz zwrot ku naturze dostrzegają także architekci. Projektują więc domy, które harmonijnie wpisują się w otoczenie, zapewniając mieszkańcom bezpośredni kontakt z przyrodą. Stąd naprawdę duże, panoramiczne przeszklenia, które sprawiają, że zamiast klasycznych drzwi balkonowych mamy szklaną taflę, którą wystarczy tylko przesunąć, aby wpuścić naturę do domu. Dzięki rozmiarom tych okien wnętrza są bardzo dobrze doświetlone naturalnym światłem, a to także ukłon w kierunku zmysłu wzroku.

Wiosna to tradycyjnie już czas, kiedy myślimy o remontach, wymianie okien, itp. Warto rozważyć otwarcie się na naturę i zamontowanie w salonie wielkiego okna. To będzie nie tylko niesamowity efekt wizualny, ale także inwestycja, która podniesie wartość rynkową domu. Chociaż, kto myśli o sprzedaży, kiedy ma salon z ogrodem…

.

Duże drzwi tarasowe – od strony technicznej

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nawet bardzo duże drzwi tarasowe są energooszczędne, łatwe i bezpieczne w użytkowaniu. Mogą być wykonane zarówno z PCV, drewna, jak i z aluminium, a pod względem designu idealnie komponować się z budynkiem. Zarówno materiał, z jakiego będą wykonane, jak i kolor ościeżnic, ich faktura, stylistyka wykończenia – wszystko może być harmonijnie dopasowane do bryły budynku oraz do otaczającego ogrodu.

Jednak aby naprawdę cieszyć się z dużych przeszkleń, trzeba rozważyć także ich funkcjonalność. Pod tym terminem kryją się m.in.: sposób otwierania (np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne lub zwykle, rozwierne), dobór progu (który bywa konsekwencją pierwszego wyboru – w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych możemy zdecydować się na płaski próg), klasę zabezpieczenia przed włamaniem (RC2, RC3, RC4), a także właściwości izolacyjne (energooszczędność).

Duże drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne warto zautomatyzować, gdyż są dość ciężkie – skrzydło może ważyć ponad 300 kg. Choć dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, jak na tę wagę, otwierają się łatwo, to możemy uprościć życie mniej sprawnym i słabszym domownikom. Dzięki zastosowaniu napędu drzwi można obsługiwać zdalnie, za pomocą telefonu, pilota, a nawet głosu oraz zastosować kontrolę dostępu, np. w postaci czytnika linii papilarnych. Możemy zdecydować się na napęd o industrialnym charakterze – widoczny na zewnątrz (HS MASTER) lub całkowicie wbudowany w ramę okna (HS ePOWER). Warto pamiętać, że napęd musi być podłączony do modułu sterującego i do systemu zarządzania inteligentnym domem (np. TaHoma Premium) – trzeba je uwzględnić zarówno w budżecie, jak i na projekcie instalacji elektrycznej.

Duże przeszklenia tarasowe nie muszą oznaczać strat energetycznych w okresie grzewczym. Dzięki odpowiednim (ciepłym) progom można zniwelować mostki termiczne, a inwestując w szyby o wysokim współczynniku przenikania ciepła, zapobiec jego utratom przez taflę okienną. Możemy też dodatkowo osłonić okna – roletami, przesuwnymi, nowoczesnymi okiennicami, np. wykonanymi z aluminium, albo roletami wewnętrznymi, dzięki którym możemy decydować, ile światła wpuścimy do pomieszczenia, zapobiegając zimą nadmiernemu wychłodzeniu, a latem – przegrzaniu.

Bezpieczne drzwi tarasowe? Oczywiście!

Decydując się na montaż dużych okien i drzwi tarasowych od strony ogrodu, trzeba koniecznie pomyśleć o zabezpieczeniach przed włamaniem. To właśnie od ogrodu, miejsca zwykle niewidocznego od strony ulicy, złodzieje najczęściej próbują dostać się do środka. Dobrze jest zatem zamontować drzwi tarasowe i okna wyposażone w rozwiązania podnoszące ich bezpieczeństwo i praktycznie uniemożliwiające włamanie.

Elementami, które utrudnią życie ewentualnym złodziejom, są np.: szyby charakteryzujące się wysoką klasą antywłamaniową, innowacyjne okucia posiadające dodatkowe zaczepy (więcej zaczepów to więcej punktów ryglowania) i listwę przeciwwyważeniową (uniemożliwia podniesienie skrzydła), bezpieczne klamki, np. z półwkładką (z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym, zaślepioną od zewnątrz), czujniki zintegrowane z alarmem. Istnieją także elementy, które pozwalają na bezpieczne wietrzenie pomieszczenia przy zamkniętych drzwiach balkonowych. To listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2, która jest zintegrowana z ramą drzwi tarasowych – po wysunięciu umożliwia bezpieczne wietrzenie domu.

Wiosna sprzyja otwarciu na naturę. Dobrze zaprojektowane przeszklenia tarasowe wprost zapraszają ją do środka. Pamiętajmy jednak, aby oprócz walorów estetycznych dużych okien balkonowych i drzwi tarasowych, myśleć też o komforcie ich użytkowania oraz bezpieczeństwie.