Dyskretny urok niewidocznych detali – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Dyskretny urok niewidocznych detali

Young couple warming up with plaid and hot drinks sitting on the terrace of the modern house in the mountains durnig the winter holidays

Choć ich nie widać, zapewniają komfort użytkownikom okien podnoszono-przesuwnych typu HS. Mowa o niepozornych detalach, dzięki którym efektowne przeszklenia, nawet w rozmiarze XXL, nie tylko pięknie się prezentują, ale przede wszystkim są niezawodne w działaniu. Oto cztery dyskretne, a jednocześnie skuteczne rozwiązania.

1. Niewidoczna szyna – widok jak marzenie

Okna tarasowe HS zapewniają użytkownikom nie tylko niczym nieograniczony widok, ale także – dzięki większej ilości światła dziennego wpadającego do pomieszczeń mieszkalnych – lepsze samopoczucie. Granice pomiędzy wnętrzem domu a przestrzenią zewnętrzną zacierają się, a dzięki optycznemu powiększeniu salon zyskuje nowy wymiar. Bezpieczne i lekkie prowadzenie części przesuwnej okien HS zapewniają niemal niewidoczne szyny prowadzące. Górna, całkowicie zintegrowana z ramą, praktycznie niewidoczna, gwarantuje komfortową obsługę drzwi tarasowych niezależnie od masy skrzydła, które może być bardzo ciężkie. Niemal niezauważalna jest również dolna prowadnica skrzydła jezdnego – ma wysokość kilku milimetrów i po otwarciu okna w żaden sposób nie zaburza widoku na taras.

2. Próg „na zero” – niewidoczne wsparcie

Dolna prowadnica nierozerwalnie wiąże się z kolejnym niewidocznym detalem, czyli progiem zlicowanym z podłogą. Dzięki unikatowej konstrukcji tworzy on jednolitą płaszczyznę pomiędzy podłogą w strefie mieszkalnej a posadzką znajdującą się na tarasie. Jedynym elementem oddzielającym te przestrzenie jest wspomniana wcześniej kilkumilimetrowa szyna jezdna, po której przetaczają się rolki ruchomego skrzydła. Niemal niewidoczny próg jest zatem rozwiązaniem przyjaznym dla użytkowników, niezależnie od stopnia ich sprawności ruchowej. Minimalizuje możliwość upadku czy potknięcia – próg nie stanowi bariery również dla osób poruszających się na wózkach.

3. Napęd, którego nie widać

Czy wielkoformatowe drzwi podnoszono-przesuwne można obsługiwać zdalnie? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że zostaną wyposażone w napęd. A ten może być zupełnie niewidoczny, bo całkowicie ukryty w ramie skrzydła. Dodatkowym atutem drzwi tarasowych z napędem ePOWER jest brak klamki – do otwierania i zamykania służy dyskretny panel sterowania z przydatną opcją blokady rodzicielskiej. Schowane w skrzydle jezdnym akumulatory są ładowane po zamknięciu okna dzięki bezprzewodowemu zasilaniu. W wersji podstawowej drzwi HS można obsługiwać dzięki pilotowi lub panelowi dotykowemu, a gdy dodatkowo zintegrujemy napęd z modułem sterującym i centralą zarządzającą, będziemy mogli sterować drzwiami tarasowymi zdalnie. W tej konfiguracji możliwe jest bowiem otwieranie i zamykanie okien tarasowych za pomocą aplikacji w telefonie, a nawet – po spełnieniu dodatkowych warunków technicznych – głosu.

4. Blokada przeciwwyważeniowa – niezauważalna pułapka na złodzieja

Dyskretność blokady przeciwwyważeniowej, stanowiącej ochronę przed podważeniem skrzydła, to skuteczna pułapka na złodzieja, której istnienia się nie spodziewa. Praktycznie niewidoczna blokada może skutecznie pokrzyżować plany włamywacza, uniemożliwiając podważenie zamkniętego skrzydła okna HS. Jak działa w praktyce? Zamknięcie drzwi za pomocą klamki uaktywnia zabezpieczenie przed podważeniem. Dźwignie zabezpieczające blokują przestrzeń między skrzydłem i ramą, uniemożliwiając uniesienie skrzydła okiennego i wychylenie go z ramy.


Dokonując wyboru okien tarasowych, warto mieć świadomość, że istnieją takie detale, które podnoszą ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania, a które pozostają prawie lub zupełnie niewidoczne. To właśnie opisane tu dyskretne elementy czynią różnicę i dowodzą, że chociaż prawdziwa jakość nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, to przejawia się w bezproblemowym użytkowaniu nawet największych tarasowych drzwi HS.