Dziecinnie bezpieczne – okna tarasowe i dzieci – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Dziecinnie bezpieczne – okna tarasowe i dzieci

Wooden patio connected to a private building, with seating area and cozy lounge zone.

Rozważając zakup dużych okien tarasowych typu HS, zastanawiamy się często, czy są one bezpieczne dla dzieci. Okazuje się, że wiele rozwiązań zastosowanych w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych jest przyjaznych najmłodszym i zapewnia im bezpieczeństwo. Prezentujemy sześć najważniejszych.

Bezprogowe przejście na taras

Jedną z najczęściej wymienianych zalet drzwi tarasowych HS jest to, że posiadają próg zlicowany z podłogą. Rozwiązanie to oznacza w praktyce, że pomiędzy wnętrzem domu a tarasem, po odsunięciu skrzydła jezdnego drzwi tarasowych, nie ma praktycznie żadnej przeszkody, a podłoga salonu i posadzka tarasowa znajdują się na tym samym poziomie. Jedyną granicą jest prowadnica skrzydła, która najczęściej ma kilka milimetrów wysokości, nie stanowi więc żadnej bariery dla bawiących się dzieci.

Dom bez barier – drzwi tarasowe z niskim progiem oraz odwodnieniem liniowym
Dom bez barier – drzwi tarasowe z niskim progiem
Dom bez barier – automatyczne drzwi tarasowe z niskim progiem

Łatwe operowanie przedłużoną klamką

Choć drzwi tarasowe typu HS, zazwyczaj duże, mogą ważyć nawet kilkaset kilo, ich obsługa nie sprawia dorosłym większych trudności. Jednak – ponieważ, aby otworzyć drzwi, skrzydło trzeba najpierw podnieść, a dopiero później przesunąć – warto, dla zapewnienia lepszego komfortu dzieci, wyposażyć skrzydło jezdne w klamkę o przedłużonym pochwycie. Czterdziestocentymetrowy pochwyt oznacza dla dzieci łatwiejszą obsługę klamki – wygodniejsze chwytanie oraz manewrowanie nią (klamka działa na zasadzie dźwigni).

Co ważne – klamki w drzwiach tarasowych montowane są zazwyczaj tylko od strony wnętrza domu. Aby ułatwić domownikom przesuwanie skrzydła tarasowego, od strony zewnętrznej zamontowany jest specjalny pochwyt, który ułatwia wykonanie tego manewru (tylko w przypadku odryglowanych drzwi).

Innym rozwiązaniem, opracowanym również w celu ułatwienia ręcznej obsługi drzwi tarasowych, jest element HS LiftUnit. Dzięki jego zastosowaniu siła niezbędna do podniesienia skrzydła jezdnego drzwi tarasowych jest zredukowana o 50%. Zatem rozwiązanie to poprawia o połowę komfort codziennej obsługi drzwi tarasowych, nawet tych, które ważą 600 kg.

HS LiftUnit – Redukcja siły podnoszenia skrzydła o 50%!

Drzwi tarasowe na pilota

Coraz więcej osób decyduje się na automatyzację drzwi tarasowych, wybierając jeden z dwóch dopasowanych do drzwi HS napędów: napęd nawierzchniowy, montowany nad ramą okna – HS Master lub napęd HS ePOWER – w pełni zintegrowany z ramą skrzydła (wbudowany w nie). Dzięki zastosowaniu napędów drzwi tarasowe można otwierać wygodnie za pomocą pilota. Dodatkowym atutem drzwi wyposażonych w napęd HS ePOWER jest fakt, że w tym przypadku klamkę zastępuje panel dotykowy posiadający również funkcję blokady rodzicielskiej. Dzięki naciśnięciu odpowiedniej konfiguracji przycisków można zablokować otwieranie drzwi tarasowych, uniemożliwiając tym samym niekontrolowane wyjścia dzieci na dwór.
Innym sposobem na ograniczenie dzieciom możliwości wyjścia – przez drzwi tarasowe niewyposażone w napęd – jest klasyczne zamknięcie ich na klucz. W tym celu warto zamontować półwkładkę, np. BKS Janus lub Nuvius. Od wewnątrz pozwala ona na zamknięcie drzwi, od zewnątrz jest zaślepiona, co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed włamywaczami.

Po lewej klamka dirigent, po prawej panel sterujący napędem HS ePOWER
Komfort i bezpieczeństwo – zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi
Napęd HS ePOWER

Kontrola rodzicielska na odległość

Drzwiami HS z napędem można także sterować za pomocą smartfonu. To opcja, która daje rodzicom możliwość stałej kontroli nad drzwiami tarasowymi – z dowolnego miejsca na świecie, z dostępem do Internetu. Aby uruchomić zarządzanie drzwiami tarasowymi za pomocą smartfonu, należy najpierw podłączyć napęd do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej, a następnie zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację. Pozwala ona na zdalne kontrolowanie stanu drzwi tarasowych (otwarte/zamknięte), ale również na interweniowanie na odległość, czyli np. wypuszczenie do ogrodu psa, pozostawionego na dzień w domu, albo otwarcie drzwi tarasowych dzieciom, które zapomniały klucza do domu. Przez całą dobę, z dowolnego miejsca, rodzice mają też możliwość sprawdzania, czy drzwi tarasowe są otwarte czy zamknięte.

Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer

Wspomagacze bezpieczeństwa dzieci (i nie tylko)

Dobrą praktyką jest doposażenie drzwi tarasowych typu HS w mechanizmy amortyzujące, np. HS SilentClose i/lub HS StopUnit. Zapewniają one bezpieczeństwo zarówno dzieci podczas radosnej zabawy, jak i dorosłych, na przykład zaaferowanych rozmową telefoniczną. Ich działanie polega na zapobieganiu zbyt gwałtownemu przesuwaniu skrzydła jezdnego podczas zamykania lub otwierania. HS StopUnit podczas otwierania zatrzymuje skrzydło okna kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, nawet jeśli zostało ono pchnięte z dużą siłą. Aby je dosunąć do końca, trzeba to wykonać ręcznie. Funkcja ta zapobiega gwałtownym uderzeniom w ramę drzwi oraz chroni przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców. Amortyzator HS SilentClose jest zabezpieczeniem podczas zamykania. Na kilka centymetrów przed pozycją krańcową wyhamowuje skrzydło, a następnie domyka je automatycznie.

Spokojne letnie noce bez komarów

Drewniane drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne mogą być doposażone w ciekawe rozwiązanie – listwę mikrowentylacyjną. Pozwala ona na bezpieczne wietrzenie pomieszczeń przy zaryglowanych drzwiach (wysuwa się ją z ramy skrzydła). Listwa, w klasie antywłamaniowej RC2, chroni dodatkowo przed komarami – jej konstrukcja pozwala na efektywne wietrzenie, jednak oczka w kratce są zbyt małe, aby komary dostały się do środka.
Dzieci potrafią naprawdę zatracić się w zabawie i beztrosko dokazywać, biegając między salonem a tarasem. Odpowiednie drzwi tarasowe, wyposażone w elementy wspierające bezpieczeństwo najmłodszych, to rozwiązanie, które rodzice z pewnością docenią. O każdej porze roku.

Listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2