Okna tarasowe powinny być nie tylko efektowne – łącząc taras z wnętrzem domu i tworząc szklaną ścianę, np. z widokiem na ogród. Powinny być także komfortowe w obsłudze, wytrzymałe (również pod względem antywłamaniowym) i energooszczędne. Ale czy ta ostatnia cecha ma sens w dobie coraz cieplejszych zim i coraz bardziej gorących okresów letnich? Zdecydowanie tak, ponieważ HS-y z odpowiednią izolacyjnością sprawią, że klimat w domu będzie zawsze dobry – zarówno latem, jak i zimą, bez negatywnego wpływu na wysokość rachunków.
Wybierając podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe, klienci zwracają uwagę na: materiał, z którego są wykonane, dodatkowe elementy poprawiające komfort ich użytkowania, a także rozmiary i możliwe schematy drzwiowe. Jednak, aby komfort cieplny był zapewniony przez cały rok, trzeba zadbać o to, by HS-y były oparte na systemie profili o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, zgodnym z obowiązującymi normami. Warto podkreślić, że w tym przypadku liczy się energooszczędność całego systemu – zarówno samego profilu okiennego, jak i przeszklenia (pakietu szybowego). Dobrze jest więc zapytać sprzedawcę, czy w profilach okiennych zastosowano np. przekładki termiczne, które poprawiają parametry termoizolacyjne ramy okiennej.
Natomiast odpowiednio dobrane pakiety szybowe, a konkretnie ich: liczba, rodzaj, grubość i wypełnienie (zazwyczaj gazem szlachetnym), stworzą energooszczędne przeszklenie o dobrych właściwościach. Może ono wpłynąć na oszczędność energii podczas zimnych miesięcy, bo mniejsze straty ciepła w obrębie drzwi tarasowych to niższe rachunki za ogrzewanie. Ważną funkcję pełni też latem – dobry pakiet szybowy może ograniczyć przenikanie ciepła, a tym samym nagrzewanie się wnętrza (zmniejsza to potrzebę montażu lub używania klimatyzacji, co korzystnie wpływa na rachunki za energię).
Wybierając energooszczędne okna tarasowe, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw) i pamiętać, że im niższa jest jego wartość, tym lepiej, bo (w uproszczeniu) oznacza to niższe straty ciepła (uciekanie ciepła). W przypadku okien pionowych o gabarytach powyżej 4 m2 (jak drzwi tarasowe HS), montowanych w nowych domach, wartość współczynnika Uw powinna wynosić 0,9 W/m²K. Jednak również w starszym, termomodernizowanym budownictwie zaleca się stosowanie modeli HS o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż 0,9 W/m²K. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na:
Wybierając drzwi HS, dobrze jest też zapytać sprzedawcę, czy standardowe profile i przeszklenia można wyposażyć w dodatkowe elementy izolacyjne, a także rozważyć powiększenie zamówienia o żaluzje fasadowe lub rolety, które również ułatwią kontrolowanie komfortu cieplnego w domu. Rolety zewnętrzne dają możliwość częściowego lub pełnego zaciemnienia dużego okna tarasowego (np. podczas nieobecności domowników), co w upalne dni chroni wnętrze przed palącym słońcem i falą gorąca z zewnątrz. Natomiast zimą pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się tzw. poduszka powietrzna, która hamuje uciekanie ciepła na zewnątrz budynku. Dobrą opcją są także drzwi HS z żaluzjami fasadowymi, które dodatkowo można połączyć z domowym systemem automatyki pogodowej, dzięki czemu system samodzielnie ustawi żaluzje, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych (wpuszczając do wnętrza więcej lub mniej światła słonecznego).
Więcej na ten temat: Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe na okna tarasowe HS?
Wszystkie te zabiegi zakupowe mają jeden cel: zapewnienie komfortu cieplnego użytkownikom dużych przeszkleń, takich jak tarasowe drzwi HS. Bo szczelne okno to ciepły dom, co w czasach rosnących kosztów ciepła i energii jest bardzo ważne. Więc chociaż okna podnoszono-przesuwne o dobrych parametrach termicznych są droższe, jest to wydatek, który się zwraca. Ich ważnym atutem konstrukcyjnym jest bowiem ponadprzeciętna szczelność, która zapobiega stratom energii.