Jak prawidłowo zamontować okna tarasowe HS? Podpowiadamy! – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Jak prawidłowo zamontować okna tarasowe HS? Podpowiadamy!

Manual worker assembling PVC doors and windows. Manufacturing jobs. Selective focus. Factory for aluminum and PVC windows and doors production.

Marzymy o pięknych, naprawdę dużych oknach – od podłogi niemal do sufitu. O otwarciu się na naturę, doskonale doświetlonych wnętrzach i komfortowej obsłudze drzwi tarasowych. Aby uzyskać wspaniały efekt, trzeba oczywiście wybrać odpowiednie rozwiązanie, a następnie zadbać o jego prawidłowy montaż. Eksperci G-U Polska, pioniera na rynku rozwiązań do drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych podpowiadają, jak prawidłowo zamontować drzwi tarasowe HS.

Montaż drzwi tarasowych HS krok po kroku:

  1. Staranne przygotowanie ościeży: oczyszczenie jej z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pył lub tłuszcz oraz zniwelowanie ewentualnych nierówności (w razie potrzeby).
  2. Podparcie ramy drzwi tarasowych w sposób ciągły, przy pomocy specjalnych poszerzeń.
  3. Ustalenie położenia ościeżnicy w murze: wstawienie ościeżnicy w otwór okienny, a następnie jej wypozycjonowanie (przy pomocy poziomicy). Uwaga! Warto używać jak najdłuższej poziomicy, nawet 2-metrowej lub dłuższej. Na tym etapie montażu należy ponadto sprawdzić poziom progu (koniecznie na torze jezdnym). W dokładnym wypoziomowaniu progu pomóc mogą podkładki rozmieszczone według zasady: odległości między podkładkami nie powinny przekroczyć 50 cm w przypadku drzwi tarasowych HS, w których skrzydła nie ważą więcej niż 300 kg i 30 cm w przypadku cięższych skrzydeł. Należy pamiętać, by pierwszy i ostatni punkt podparcia na danej krawędzi znajdował się około 15 cm od naroża okna. Bardzo ważne jest, aby podkładki dystansowe były ustawione w taki sposób, aby po montażu nie wystawały poza ościeżnicę.
  4. Przytwierdzenie ościeżnicy do muru za pomocą specjalnych konsoli oraz śrub. Ponowne sprawdzenie odległości między pionowymi ramiakami oraz między progiem, a górnym ramiakiem. Kontrola położenia przy pomocy poziomicy.
  5. Nakładanie piany montażowej: zwilżyć wodą miejsca jej nakładania, a następnie wypełnić je pianą montażową w celu zabezpieczenia warstwy środkowej.
  6. Montaż taśmy zewnętrznej i wewnętrznej (służącej zapewnieniu jak najlepszej ochrony zewnętrznej i wewnętrznej): do montażu taśm najlepiej używać specjalnego wałka, który ułatwia uzyskanie trwałej przyczepności między murem a taśmą. Moment wykonania tej operacji (w zależności od przyjętej metody montażu) dobrze jest rozłożyć na kilka etapów. Pracę dotyczącą ułożenia taśmy na ramie i pracę dotyczącą łączenia taśmy z murem rozbić na fazy w taki sposób, aby nie zakłócała wykonywania innych czynności montażowych.
  7. Zabezpieczenia warstwy zewnętrznej: w celu zapewnienia najlepszej ochrony zaleca się zastosowanie specjalnie zaprojektowanych narożników, zintegrowanych z taśmą zewnętrzną.
  8. Prawidłowe uszczelnienie progu ościeżnicy: do tego zadania najlepiej używać fartucha EPDM o szerokości nie mniejszej niż 250 mm. Stanowi on najlepsze zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem wilgoci (tylko takie uszczelnienie zagwarantuje, że woda opadowa nie będzie podciekała pod okno, co mogłoby doprowadzić do zawilgocenia muru, a w konsekwencji do przemarzania i rozwoju pleśni oraz grzybów).
  9. Montaż skrzydeł: po uszczelnieniu fugi można zamontować skrzydła i sprawdzić, czy otwierają się prawidłowo i płynnie przesuwają po rolkach.
Próg GU TS-50 do drzwi tarasowych wraz z poszerzeniem

Tylko poprawny i dokładny montaż drzwi tarasowych typu HS gwarantuje ich bezawaryjne działanie przez długie lata. Nieodpowiedni montaż może sprawić, że drzwi nie tylko nie będą płynnie poruszały się po prowadnicy, ale może również przyczynić się do powstania nieszczelności, a w konsekwencji – zawilgoceń. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas montażu drzwi tarasowych HS, aby móc kontrolować, czy prace przeprowadzane są prawidłowo.

Warto zlecić je doświadczonej ekipie montażowej, która prawidłowo osadzi drzwi tarasowe i poradzi sobie również z ewentualnymi niespodziankami. Bo tych przy żadnej budowie czy montażu nie brakuje.