Jak przyozdobić taras na Boże Narodzenie – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Jak przyozdobić taras na Boże Narodzenie

Picture Frame, Sofa And Christmas Tree In Living Room

Boże Narodzenie to zawsze magiczny czas. Marzymy o tym, aby było piękne, białe, by z wnętrza ciepłego salonu obserwować skrzący się śnieg w ogrodzie i na tarasie. Na pogodę nie mamy wpływu, ale już teraz możemy zadbać o atmosferę, odpowiednio przyozdabiając taras, a nawet ogród. W końcu im obszerniejsze okno tarasowe, tym lepsze wrażenie robią świąteczne ozdoby na zewnątrz. A okna od dawna mamy coraz większe.

Moda na ozdabianie tarasów i balkonów, a nawet całych domów z okazji Bożego Narodzenia trafiła do Polski ze Stanów Zjednoczonych i coraz silniej zarysowuje swoją obecność. Są nawet miejscowości, w których ozdabianie stało się swego rodzaju zawodami – mieszkańcy prześcigają się w tym, kto lepiej, ciekawiej, bogaciej przystroi swój dom. Czasami rozświetlone są więc całe budynki.

Większość z nas woli jednak bardziej stonowane ozdoby i zaczyna ustrajać balkony i tarasy już na początku grudnia. Jakie elementy możemy wykorzystać, aby przygotować taras i balkon na Święta?

Rośliny – naturalne piękno

Jednym z najważniejszych świątecznych atrybutów jest choinka. I choć w znakomitej większości przypadków choinkę ustawiamy w domu, coraz częściej zdarza się nam także mieć drugą – na tarasie lub w ogrodzie. Jeśli nie chcemy ustawiać tam dużego drzewka, możemy kupić donice z karłowatymi iglakami, np. sosnami lub świerkami, albo malutkimi tujami. Dobrze jest wyeksponować także mrozoodporne rośliny zimozielone, takie jak np.: bukszpan, trzmielina, ognik szkarłatny, bluszcz, barwinek pospolity czy golteria pełzająca. Dodatkowo skrzynki na kwiaty możemy okryć świerkowymi lub jodłowymi gałązkami.

Oświetlenie – klimatyczne rozwiązania

Jednak tym, co tworzy wyjątkowy świąteczny nastrój, jest oświetlenie. I prawdopodobnie dlatego jest to element dekoracyjny najczęściej wykorzystywany do budowania świątecznego klimatu na naszych balkonach i tarasach. Do wyboru mamy mnóstwo światełek przeznaczonych do instalacji zewnętrznej – od pojedynczych elementów, jak gwiazdy, poprzez delikatne łańcuszki lampek lub lampioników, na świetlnych girlandach i kurtynach skończywszy. Coraz modniejsze są także podświetlane elementy ozdobne: choinki, renifery, płatki śniegu, bałwanki, anioły. Ważne, aby wybierać oświetlenie ledowe, które jest wytrzymałe, świeci dłużej niż tradycyjne i jest odporne na niskie temperatury. Klimat Bożego Narodzenia na tarasie możemy budować także za pomocą koloru światła (wybierając białe lub kolorowe światełka, albo rozwiązania z opcją zmieniających się kolorów), a także jego natężenia – wiele świątecznych elementów oświetleniowych daje możliwość ustawienia sposobu oświetlania – od światła stałego, poprzez łagodne wygaszanie, po migotanie.

Dekoracje – wyjątkowe detale


Elementy dekoracyjne, jakie wykorzystamy do ozdobienia tarasu, powinny pasować do otoczenia domu oraz do wnętrza. Najpopularniejsze nurty to:styl skandynawski: proste, często drewniane ozdoby, stonowana, naturalna kolorystyka (drewno, biel, szarość, błękit, zieleń, ewentualnie czerwone elementy) i raczej minimalistyczny wystrój

styl anglosaski: dominująca kolorystyka to czerwień i zieleń, gałązki ostrokrzewu, klasyczne elementy świąteczne, jak: prezenty, renifery, mikołaje, cukierki na choinkę, skarpety przy kominku, materiał w kratę, girlandy, wieńce, itp.

styl romantyczny: opierający się na delikatnych ozdobach, bieli, odcieniach srebra i pastelach; znajdziemy tu koronkowe ozdoby, śnieżne bombki, figury aniołów, lampiony, ażurowe, podświetlane choinki, itp.

  • styl retro (nawiązujący do dawnych tradycji Bożego Narodzenia): kolorowe, bogato zdobione bombki i kolorowe figurki w klimacie tradycji mieszczańskiej, albo szyszki, jabłka, orzechy, pająki (ozdoby słomkowe) czy podłaźniczki – nawiązujące do dawnych polskich tradycji ludowych.
  • styl anglosaski: dominująca kolorystyka to czerwień i zieleń, gałązki ostrokrzewu, klasyczne elementy świąteczne, jak: prezenty, renifery, mikołaje, cukierki na choinkę, skarpety przy kominku, materiał w kratę, girlandy, wieńce, itp.
  • styl romantyczny: opierający się na delikatnych ozdobach, bieli, odcieniach srebra i pastelach; znajdziemy tu koronkowe ozdoby, śnieżne bombki, figury aniołów, lampiony, ażurowe, podświetlane choinki, itp.
  • styl retro (nawiązujący do dawnych tradycji Bożego Narodzenia): kolorowe, bogato zdobione bombki i kolorowe figurki w klimacie tradycji mieszczańskiej, albo szyszki, jabłka, orzechy, pająki (ozdoby słomkowe) czy podłaźniczki – nawiązujące do dawnych polskich tradycji ludowych.