Klamki do drzwi HS – perfekcyjny design – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Klamki do drzwi HS – perfekcyjny design

Wooden patio connected to a private building, with seating area and cozy lounge zone, open window with entrance to the house.

Klamki do drzwi tarasowych HS są efektowne – zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi i dostępne w szerokiej gamie wzorniczo-kolorystycznej. Charakteryzują się nie tylko ergonomicznym kształtem, ale również znakomitym wykończeniem. Mówiąc wprost – są miłe w dotyku. Ale przecież najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Jakie elementy decydują o tym, że klamki do drzwi podnoszono-przesuwnych są niezawodne?

Opowiada Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska, producenta systemowych rozwiązań do drzwi typu HS.

Klamki do drzwi podnoszono-przesuwnych są stworzone do zadań specjalnych, bo muszą być wytrzymałe na tyle, aby sprawnie obsługiwać skrzydła ruchome drzwi HS, a te mogą ważyć nawet 600 kg. Ponadto klamki w HS-ach muszą nie tylko wytrzymywać duże obciążenia, ale także zapewniać komfortową obsługę użytkownikom. Ich zakres ruchu jest w zasadzie taki sam jak w przypadku klamek do okien i drzwi uchylnych, ale posiadają inny przekrój trzpienia, ponieważ przenoszą większe obciążenia. Zastosowano w nich jednak rozwiązania stabilizujące pozycję w pionie (w dół i w górę) – to dwie sprężyny krzywkowe. W codziennym użytkowaniu daje to gwarancję, że klamka nie opadnie.

Warto też wspomnieć o łożysku, które zapewnia płynny obrót klamki – jest ono wykonane z metalu i tworzywa, jednak jego najważniejszym wyróżnikiem jest perfekcyjnie dopracowane łożyskowanie rękojeści klamki, zaplanowane tak, aby nie powodowało dodatkowych oporów podczas otwierania czy zamykania drzwi tarasowych. Rozwiązanie to gwarantuje płynny ruch i nie generuje wewnętrznych oporów.

Z pewnością wyróżnikiem klamek do drzwi HS jest również ich długość – standardowo to 270 mm, jednak istnieją też modele specjalne, zgodne z wymaganiami budownictwa bez barier i w tym przypadku pochwyt klamki ma aż 400 mm. Pozwala to korzystać z tzw. efektu dźwigni – obsługa drzwi tarasowych przy użyciu dłuższej klamki jest po prostu łatwiejsza, bo trzeba użyć mniej siły.

Jeśli mowa o łatwej obsłudze, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniu LiftUnit, w które warto dodatkowo wyposażyć drzwi HS, niezależnie od długości pochwytu klamki. Redukuje ono o połowę siłę, jakiej trzeba użyć do podniesienia skrzydła jezdnego.

Inne elementy, których zastosowanie rekomenduję, to na przykład uszczelki pod klamkę gwarantujące jej perfekcyjną szczelność od strony zewnętrznej oraz bolce stabilizujące rozetkę (obudowę) nawet podczas intensywnego użytkowania.

Klamka Dirigent do drzwi podnoszono-przesuwnych HS
Uchwyt zewnętrzny do drzwi podnoszono-przesuwnych HS
Klamka RONDO do drzwi podnoszono-przesuwnych HS

Podsumowując – klamki do drzwi HS zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały komfortową i długotrwałą obsługę. Przeprowadzone badania wykazały ich wytrzymałość na 25 000 cykli (jeden cykl to otwarcie i zamknięcie). Przyjmuje się, że użytkownicy typowych drzwi podnoszono-przesuwnych wykonują codziennie średnio 3 cykle związane z obsługą klamki. Oznacza to gwarancję ich niezawodnego działania przez ponad 23 lata.

G-U | HS LiftUnit – Redukcja siły podnoszenia skrzydła o 50%!