Mały dom z dużymi oknami – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Mały dom z dużymi oknami

Young family of three at the terrace looking on the backyard

Czy mały dom może mieć ogromne okna tarasowe? Oczywiście! To nie tylko możliwe, ale przede wszystkim modne.

W polskim budownictwie można obecnie zaobserwować dwa trendy. Pierwszy to budowa dużych domów na małych działkach, czyli maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Drugi, który przynajmniej częściowo wynika z pandemii, to małe, funkcjonalne domy z widokiem na naturę. Koniecznie przez ogromne drzwi tarasowe.

Tegoroczne badanie „Działka z domem do 35 m²”, przeprowadzone przez Castoramę potwierdza, że na rynku nieruchomości pojawił się nowy trend. Aż 84% Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem (1). Takie możliwości otworzyła przed nimi praca zdalna. Przed pandemią tylko 25% badanych przez Castoramę mogło pracować w takim trybie. Obecnie ich liczba się podwoiła – i ponad połowa przyznała, że ma możliwość pracy zdalnej. Nic zatem dziwnego, że w tej sytuacji często szukają możliwości zamieszkania z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Zalety małego domu

W niewielkim domu za miastem można zamieszkać okresowo lub przez dłuższy czas, rozkoszując się bliskością natury i możliwością spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, czy zorganizowania bezpiecznego przyjęcia w ogrodzie. Aż 1/3 badanych na zlecenie Castoramy na pytanie „Czy dom do 35 m² mógłby być dla Ciebie ciekawą alternatywą dla podobnego pod względem metrażu mieszkania w mieście” udzieliła odpowiedzi „Zdecydowanie tak”. W grupie wiekowej 36–45 lat było ich natomiast aż 40% (2) .

Za budową niewielkiego domu przemawia m.in. fakt, że jest to opłacalne pod względem ekonomicznym. Postawienie takiego lokum kosztuje mniej niż budowa tradycyjnego domu, a ponadto mieszkanie na niewielkiej powierzchni użytkowej jest także tańsze w eksploatacji, choćby ze względu na niższe rachunki za ogrzewanie.

Mały dom to również mniej formalności związanych z jego budową. Stawiając budynek do 35 m² powierzchni bez poddasza użytkowego, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie do administracji architektoniczno-budowlanej w starostwie albo Urzędzie Miasta. Można także przesłać swoje zgłoszenie w formie elektronicznej przez stronę e-budownictwo.gunb.gov.pl. Jest to oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym.

Taras, czyli dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa

Aby móc przyjemnie spędzać czas z rodziną przed domem, warto pokusić się o zbudowanie tarasu i jego zagospodarowanie. Planując taką rozbudowę, trzeba jednak pomyśleć o wygodnym i dopasowanym do domu wejściu na taras. Wybierając duże przeszklenia, zyskujemy nie tylko bezproblemowe przejście, ale przede wszystkim doświetlamy wnętrze domu oraz uzyskujemy efekt połączenia z tarasem. Duże przeszklenia nadają też domowi klasy – staje się on bardziej elegancki i nabiera wyjątkowego charakteru. Wybór dużych okien, sięgających od podłogi niemal do sufitu, zgodny zresztą z obecnie panującymi trendami, ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zasada jest prosta – im więcej naturalnego światła we wnętrzu, tym lepiej się czujemy. Światło ma bowiem dobroczynny wpływ na naszą kondycję: poprawia samopoczucie, wspiera regulację gospodarki hormonalnej, wydajność, a nawet pozwala zoptymalizować działanie zegara biologicznego.

Drzwi tarasowe HS – optyczne powiększenie wnętrza

Aby otworzyć się na naturę i spełnić marzenia o pięknym widoku lub wygodnym przejściu z salonu do ogrodu zimowego, należy najpierw wybrać odpowiedni system drzwi tarasowych. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań marki G-U, w przypadku małych domów mogą sprawdzić się systemy: podnoszono-przesuwny HS, równolegle przesuwny PS-L oraz system przesuwno-składany, czyli harmonijkowy. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że nie zajmują wiele miejsca wewnątrz, a to, przy tak ograniczonej przestrzeni (35 m2), jest niewątpliwym atutem.

Z tego właśnie powodu w małym domu bardzo często montowane są, najmodniejsze ostatnio, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS. Dlaczego? Bo choć miewają pokaźne gabaryty, otwierają się w taki sposób, że nie zabierają miejsca w środku. Aby je otworzyć, wystarczy przesunąć skrzydło, które „najeżdża” na nieruchomą część okna, tworząc z nią jedną płaszczyznę.

Kolejną zaletą drzwi tarasowych HS jest próg zlicowany z podłogą. Oznacza to, że podłoga w domu i na tarasie znajduje się na tym samym poziomie. Dzięki temu przejście z domu na taras jest wygodne, bo nie wymaga przekraczania żadnych przeszkód. Próg zlicowany z podłogą o wysokości 0 mm – zgodnie z DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych, to rozwiązanie, które docenią szczególnie osoby mniej sprawne. Jest też przyjazne dla dzieci, ponieważ minimalizuje ryzyko upadku czy potknięcia w ferworze zabawy. Drzwi tarasowe typu HS, wyposażone w napęd, można otwierać przy pomocy: telefonu, głosu albo czytnika linii papilarnych (przy spełnieniu dodatkowych warunków. Więcej piszemy o tym tutaj.

Mniejsze i lżejsze drzwi tarasowe PS-L

Drzwi typu PS-L, czyli równolegle-przesuwne, działają na podobnej zasadzie, co drzwi tarasowe HS, z tą różnicą, że konstrukcyjnie zawsze posiadają kilkucentymetrowy próg w przejściu i stosowane są w budynkach, które wymagają osadzenia okna tarasowego do 200 kg. System PS-L posiada ciekawą opcję wentylacji pomieszczeń – został zaprojektowany tak, że można go rozszczelnić po obwodzie skrzydła. Jak to działa? Powietrze z pomieszczenia wydostaje się przez górną część skrzydła na zewnątrz, a jednocześnie świeże powietrze wpływa do wewnątrz przez dolną część. Dodatkowo drzwi wykonane w tym systemie charakteryzują się wysokim poziomem szczelności.

System przesuwno-składany, popularnie nazywany harmonijkowym, to rozwiązanie szczególnie popularne na południu Europy, gdzie panuje cieplejszy klimat niż w Polsce. Ale u nas też zdobywa zaufanie coraz większej rzeszy użytkowników, choć jest głównie wykorzystywane w ogrodach zimowych. Może być też zamontowane jako „szklana ściana”, która po złożeniu w harmonijkę otwiera wnętrze na naturę lub taras.

Dodatkową zaletą drzwi harmonijkowych jest to, że mogą mieć bardzo niski próg o wysokości zaledwie 20 mm. Co ważne, system ten charakteryzuje się także wysokim stopniem bezpieczeństwa dzięki m.in. niewidocznie zamocowanym śrubom zawiasów o specjalnej konstrukcji, jak również możliwości zaryglowania w progu.

Małe, nowoczesne domy z ogródkiem, zlokalizowane z dala od wielkomiejskiego zgiełku, mogą stanowić doskonałą alternatywę do mieszkań w mieście. Wpisują się też w ekologiczny trend panujący w budownictwie. Wyposażone w funkcjonalne drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami, pozwolą mieszkańcom każdego dnia otwierać się na naturę.