Meble tarasowe – jak je zabezpieczyć na zimę? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Meble tarasowe – jak je zabezpieczyć na zimę?

Modern building with hard top pergola over the patio. White facade and wooden facade compliment each other, combined with large windows with metal frames, making the design simple and everlasting. This luxurious house makes a perfect family home with plenty of natural light.

Złota polska jesień minęła, nadszedł najsmutniejszy okres w roku. Szare dni, wiele opadów, mgły i pierwsze przymrozki. Za chwilę nadejdzie zima – być może nie będzie się różnić od jesieni, a może w końcu pokaże swoje białe oblicze… Niezależnie od tego, jaka ostatecznie będzie pogoda – nie sprzyja ona meblom na tarasie. Jak zatem zabezpieczyć meble tarasowe przed niesprzyjającą aurą?

Przez piękne drzwi tarasowe nawet w czasie najgorszej pogody natura za szybą wygląda jak obraz. Opadające liście, przebarwione rośliny, biały ślad przymrozku na nagich gałęziach – oglądane z ciepłego wnętrza nawet takie obrazy mogą się podobać. Często częścią takiej kompozycji są meble tarasowe. Czy na pewno mogą pozostać na świeżym powietrzu bez dodatkowego zabezpieczenia?

Nie wszystkie rodzaje mebli ogrodowych czy tarasowych możemy pozostawić zimą na tarasie. Dlatego to ostatni dzwonek, aby dokładniej się im przyjrzeć i zastosować środki ochronne, aby cieszyć się nimi w następnych latach. Jak zabezpieczyć meble drewniane, plastikowe, metalowe albo meble z plecionek? Oto krótki przewodnik

Meble drewniane

Meble drewniane są dość wrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza na wilgoć i działanie mrozu. Po sezonie warto sprawdzić ich stan – podokręcać poluzowane śrubki, naoliwić zawiasy, wyczyścić z osadów oraz oczywiście zaimpregnować. Po wyschnięciu warto okryć je specjalnym pokrowcem (z grubego lecz przewiewnego materiału) i przenieść do suchego, ale nie przesadnie ciepłego pomieszczenia, np. do piwnicy czy garażu. Meble drewniane przechowywane na zimę w zbyt ciepłym pomieszczeniu mogą się rozsychać. Z kolei okryte folią mogą być narażone na atak grzybów i pleśni. Modele z drewna egzotycznego są bardziej odporne – wystarczy je ochronić przed opadami; przezimować mogą także na zadaszonym tarasie (najlepiej pod pokrowcem).

Meble plastikowe

Meble plastikowe są uznawane za trwałe i oporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie oznacza to jednak, że są na nie całkowicie odporne. Największym zagrożeniem jest dla nich mróz, który może sprawić, że staną się łamliwe i kruche. Dlatego jeśli pojawią się ujemne temperatury, plastikowe meble ogrodowe lepiej jest przenieść do pomieszczenia, choćby do garażu, piwnicy czy na strych. W przypadku łagodnej zimy możemy je pozostawić na zewnątrz, lecz wcześniej trzeba je przygotować: porządnie oczyścić z osadów (preparatem do mycia plastiku lub myjką ciśnieniową), a po osuszeniu – osłonić pokrowcem. Podobnie postępujemy w meblami z technorattanu, które co prawda uznawane są za najtrwalsze, jednak i tak wymagają choćby minimalnych zabezpieczeń, np. okrycia pokrowcem. Zresztą takie osłony zwykle dołączane są do zestawów mebli, które w dodatku można chować jedne w drugie, dzięki czemu tworzą kompaktową bryłę, która nie zajmuje wiele miejsca np. w garażu czy na zadaszonej werandzie.

Meble metalowe

Meble metalowe przeznaczone do użytku zewnętrznego zazwyczaj są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Na zimę warto je jednak wspomóc, m.in. oczyścić, usunąć ewentualne naloty, zabezpieczyć odsłonięte elementy, w tym zawiasy i śruby. Choć metalowe meble ogrodowe i tarasowe zwykle zabezpieczone są przed korozją, warto na zimę osłonić je wodoszczelnym pokrowcem.

Meble z plecionek

Meble z plecionek – z rattanu i wikliny – to typowo tarasowe rozwiązania, które w dodatku są ukłonem w kierunku natury. Jednak właśnie dlatego, że wykonane z naturalnych surowców, są bardziej narażone na działanie jesiennej i zimowej pogody. Dlatego poza sezonem koniecznie powinny być przechowywane w zadaszonym pomieszczeniu, chroniącym przed niszczycielskim działaniem wilgoci i mrozu. Wcześniej oczywiście należy je wyczyścić (najlepiej ciepłą wodą z odrobiną soli lub sody), odkurzyć (zwłaszcza te misternie plecione), a następnie przenieść np. do piwnicy czy garażu (pomieszczenie powinno być przewiewne). Ważne, aby – jak w przypadku mebli drewnianych – nie osłaniać ich folią, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Zestaw wygodnych mebli tarasowych to zwykle niemały wydatek. Dlatego warto dbać o to, aby służyły nam długie lata. Zabezpieczenie przed zimą to warunek kluczowy, by ten cel zrealizować.