Modne okna tarasowe – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Modne okna tarasowe

Najgorętszym trendem dotyczącym okien tarasowych są naprawdę duże przeszklenia, niemal szklane ściany, które niwelują barierę pomiędzy domem a otoczeniem. Nowoczesne drzwi HS sprawiają, że to, co wokół domu, staje się niejako jego przedłużeniem. Jednak takie okna tarasowe to nie tylko wielkie szklane połacie, ale też liczne rozwiązania, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdźmy najważniejsze.

Więcej światła

Okna tarasowe nowej generacji, dzięki swojej konstrukcji oraz zastosowanym rozwiązaniom, mogą być naprawdę duże, sięgać niemal od podłogi do sufitu. Im większa powierzchnia szyby, tym lepsze doświetlenie przestrzeni mieszkalnej – poprawia to samopoczucie, zwłaszcza w tej części roku, kiedy trudno o słońce. Większa ilość światła w mieszkaniu to więcej energii i chęci do działania oraz przyjemniejsza atmosfera w domu.

Jak duże mogą być okna? Okna typu HS oparte na okuciach grupy G-U, pioniera w zakresie tych rozwiązań, mogą składać się nawet z sześciu części. W takim układzie trzy elementy są nieruchome, trzy zaś przesuwne, a każdy może mieć nawet 3,3 m szerokości. Łącznie taka „ściana” z okien tarasowych może mierzyć prawie 20 m.

Green Line – Mobius Architekci

Więcej designu

Nowoczesne drzwi tarasowe typu HS uwzględniają też trendy obowiązujące we współczesnym budownictwie. Minimalistyczny, estetyczny wygląd, dopasowany do charakteru naszych mieszkań i nowoczesnych domów to zasługa szeregu innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają m.in. na zastosowanie węższych ram okiennych, estetycznych klamek, czytników linii papilarnych umożliwiających otwieranie „dotykiem palca”. Ta ostatnia opcja możliwa jest dzięki zastosowaniu napędów – do wyboru mamy napęd nawierzchniowy G-U HS Master, o nieco industrialnym charakterze lub napęd ukryty w ramie okna: G-U HS ePOWER. W obu przypadkach zyskujemy możliwość sterowania drzwiami tarasowymi za pomocą smartfona.

Więcej przestrzeni

Duże przeszklenia tarasowe optycznie powiększają przestrzeń mieszkania, jednak jeśli zdecydujemy się na drzwi tarasowe typu HS, przestrzeń zyskujemy także faktycznie. Dzięki przemyślanej konstrukcji drzwi tarasowe HS nie zabierają miejsca wewnątrz pokoju, kiedy je otwieramy (w przeciwieństwie do klasycznych drzwi rozwiernych). Korzyści są takie, że nie musimy „uwalniać” miejsca potrzebnego na rozwarcie drzwi, gdyż skrzydło ruchome przesuwa się równolegle do skrzydła stałego, praktycznie nie zajmując miejsca. Tę cechę drzwi tarasowych HS doceniamy zwłaszcza latem: nie ma konieczności przestawiania mebli, by zapewnić bezpieczną komunikację między salonem a tarasem wszystkim domownikom. Wystarczy przesunąć skrzydło i wyjść na zewnątrz.

Więcej bezpieczeństwa

Oprócz walorów estetycznych niewątpliwymi zaletami okien tarasowych HS są komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Jednym z charakterystycznych elementów, docenianych przez użytkowników, jest próg zlicowany z podłogą, który niweluje barierę architektoniczną (konieczność przekraczania wysokiego progu). Podłoga w pokoju i posadzka tarasu znajdują się na jednym poziomie.

Komfort użytkowania dużych drzwi tarasowych wzrasta wraz z zamontowaniem napędu i możliwością sterowania drzwiami za pomocą telefonu. Innymi rozwiązaniami, które warte są zastosowania z uwagi na poprawę bezpieczeństwa użytkowników, są m.in.:

  • GU SilentClose: podczas zamykania delikatnie wyhamowuje skrzydło podnoszono-przesuwne kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie mechanizm przesuwa je powoli do odpowiedniej pozycji końcowej;
  • GU StopUnit: w czasie otwierania, nawet gwałtownego, wyhamowuje skrzydło mobilne kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, chroniąc i skrzydło, i ramę przed uszkodzeniem z powodu ewentualnego uderzenia;
  • LiftUnit: dzięki jego zastosowaniu siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana o połowę, a więc otwieranie niemal nie wymaga wysiłku (z otwieraniem nawet dużych skrzydeł poradzą sobie słabsi domownicy – zobacz, jak to działa:

Oczywiście bezpieczeństwo oznacza także zabezpieczenia przed włamaniem. W przypadku okien tarasowych HS możemy wzmocnić ich antywłamaniowe właściwości, doposażając je np. w listwę przeciwwyważeniową, uniemożliwiającą podniesienie skrzydła, i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (więcej zaczepów to więcej przeszkód dla ewentualnego włamywacza).

Drzwi tarasowe typu HS to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Zapewnia więcej światła, więcej designu, przestrzeni, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że wprowadzimy dostępne rozwiązania. W jaki sposób one działają? Zapraszamy do sekcji „Rozwiązania, które inspirują”.