Nie tylko na jesienne słoty – cztery rozwiązania zapewniające szczelność okien tarasowych HS – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Nie tylko na jesienne słoty – cztery rozwiązania zapewniające szczelność okien tarasowych HS

beautiful winter landscape, house with icicles on the roof

Jesienią pogoda bywa kapryśna i zmienia się jak w kalejdoskopie. Słoneczne, ciepłe dni przeplatają się z deszczowymi i wietrznymi. Myśląc o nadchodzących chłodach i opadach, zastanawiamy się, zwłaszcza w tym roku, czy nasze okna są wystarczająco szczelne. Czy zapewniają ochronę termiczną? Czy zabezpieczają przed wilgocią z zewnątrz? Czy gwarantują sprawne odprowadzanie wody opadowej? Przedstawiamy cztery elementy, które zapewniają szczelność okien tarasowych typu HS – w czasie jesiennej słoty i o każdej innej porze roku.

1# G jak gabaryt

Jaki związek mają pokaźne gabaryty okien HS z ich szczelnością? Duże przeszklenia w rozmiarze XXL, takie jak okna tarasowe HS, są dość ciężkie. Pojedyncze skrzydło jezdne może ważyć nawet do 600 kg. Podczas zamykania uszczelka jest opuszczana na płaski próg, a skrzydło okna HS, dzięki swemu ciężarowi, skutecznie ją dociska na całej długości, tworząc szczelne zabezpieczenie przed wilgocią lub utratą ciepła. Ten mechanizm sprawia, że nawet dwudziestometrowe przeszklone ściany zbudowane z drzwi tarasowych HS charakteryzują się optymalną szczelnością.

Drzwi podnoszono-przesuwne HS

2# Próg z zerową tolerancją dla wilgoci

Nieodłącznym elementem drzwi tarasowych HS są progi zlicowane z podłogą, tzw. progi na zero (np. Thermostep 204 lub Thermoschwelle 50). Choć tworzą jedną płaszczyznę z podłogą w mieszkaniu i posadzką na tarasie, dzięki innowacyjnej, komorowej konstrukcji, zapobiegają powstawaniu mostków termicznych przy podłodze, zapobiegając utracie ciepła z domu (posiadają jedne z najniższych współczynników przenikania cieplnego, zarówno w strefie skrzydła jezdnego, jak też w strefie skrzydeł stałych).

Progi G-U są też konstrukcyjnie przystosowane do efektywnego odprowadzania wody opadowej i pośniegowej. Są zaopatrzone w system specjalnych nakładek wyrównujących spadki, gwarantujący prawidłowy i efektywny odpływ opadów. Nadmiar wody jest odprowadzany przez szczeliny pomiędzy elementami aluminiowymi, dostając się poprzez profil pogodowy do systemów odprowadzających wodę. Innym sposobem zabezpieczenia przed wilgocią może być w przypadku progów GU-Thermostep 164 i GU-Thermostep 204 fartuch uszczelniający EPDM, który zapewnia wodoszczelność i chroni przed wnikaniem wilgoci z podłoża.

Zastosowanie progów G-U zlicowanych z podłogą:

  • uszczelnienie drzwi i okien podnoszono-przesuwnych względem elementów mających kontakt z gruntem, takich jak ściany piwnic i płyty podłogowe,
  • uszczelnienie przed wilgocią z gruntu (woda kapilarna, woda błonkowa) i niestojącą wodą przesiąkającą,
  • uszczelnienie balkonów i tarasów od zewnątrz.

3# Odwodnienie liniowe – dopasowane do potrzeb

Rozwiązaniem, które stanowi dodatkowe wsparcie termoizolacyjne dla okien HS z progiem zlicowanym z podłogą, jest odwodnienie liniowe. Swoją skuteczność zawdzięcza idealnemu dopasowaniu do progu – jest z nim fabrycznie łączone i dokładnie dopasowane do szerokości okna tarasowego. Dzięki temu zapewnia skuteczne odprowadzenie nawet dużej ilości wody opadowej czy pośniegowej, eliminując możliwość podciekania wody (a podciekanie często prowadzi do powstawania nieszczelności).

Próg TS-50 wraz z odwodnieniem liniowym
Próg TS-50 wraz z odwodnieniem liniowym

4# Uszczelka narożnikowa 90°

Analizując szczelność okien tarasowych, warto przyjrzeć się narożnikowi – jednemu z newralgicznych punktów, który dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć. W przypadku drzwi tarasowych HS w profilach drewnianych można w tym miejscu zastosować specjalną uszczelkę narożnikową 90°. Jest ona fabrycznie zgrzana pod kątem 90° i dzięki temu idealnie układa się w dolnym narożniku skrzydła, poprawiając tym samym szczelność w tej części okna – w samym narożniku, przy progu, a także przy bocznej ościeżnicy (uszczelnienie pionowe).

Zalety uszczelki narożnikowej:

  • wysoka szczelność nawet we wrażliwym obszarze narożnika,
  • wysoka elastyczność, a tym samym trwałość uszczelnienia dzięki doskonałym właściwościom zastosowanego materiału,
  • brak konieczności sklejania uszczelki w narożniku.

Okna tarasowe HS zostały zaprojektowane tak, aby – dostarczając wrażeń wizualnych – zapewniały komfort użytkowania oraz stanowiły doskonałe zabezpieczenie. Nie tylko przed nieproszonymi gośćmi, ale również przed utratą ciepła i wilgocią. Efekt ten możemy wzmocnić, rozszerzając system zabezpieczeń o kompatybilne elementy, które – wzmacniając szczelność – poprawiają komfort termiczny naszych domów.