Okna tarasowe – wybór na lata – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Okna tarasowe – wybór na lata

Beautiful new peaceful, modern home with private garden and terrace

Okna tarasowe nadają budynkowi lekkości i klasy, otwierając go na otaczający świat. Odpowiednio dobrane zapewniają komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz doskonałe doświetlenie wnętrz. Jednocześnie efektownie się prezentują, więc stanowią wzbudzający zainteresowanie element dekoracyjny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając okna tarasowe, by z zadowoleniem i bezawaryjnie z nich korzystać przez długi czas.

Najlepszy system, czyli jaki?

Od czego należy zacząć realizację marzeń o pięknych i funkcjonalnych przeszkleniach, które będą służyły przez lata? – to pytanie, które często zadają sobie użytkownicy. Kluczowy będzie wybór odpowiedniego systemu. Na rynku dostępne są takie systemy jak: HS – podnoszono-przesuwny, PSK – równolegle-przesuwno-uchylny, PS – równolegle przesuwny, PS-L – równolegle przesuwny do mniejszych okien oraz przesuwno-składany – harmonijkowy. Wybór systemu powinien ściśle korelować z potrzebami użytkowników. Inny system będzie bowiem odpowiedni do średnich i mniejszych przeszkleń (PS-L, PSK), a zupełnie inny do modnych obecnie okien o dużych gabarytach (HS). Zresztą to właśnie okna podnoszono-przesuwne typu HS są w tej grupie rozwiązaniem klasy premium.

Rozwiązaniem idealnym dla użytkowników, którym zależy, aby zamontować w domu duże okna tarasowe, dostarczające do wnętrz sporo światła, dodatkowo wpisujące się w trend budownictwa bez barier, są okna typu HS – podnoszono-przesuwne. Konstrukcja okien opartych na tym systemie umożliwia instalację przeszkleń do 3300 mm szerokości skrzydła, a także przeszkleń narożnych. Co odróżnia ten system od innych? Cechą charakterystyczną drzwi tarasowych HS składających się z części stałej, czyli nieruchomej oraz z części mobilnej, jest to, że skrzydło jezdne i część stała w pozycji zamkniętej nie tworzą jednej płaszczyzny. Oba skrzydła są przesunięte względem siebie w taki sposób, że po otwarciu skrzydło ruchome idealnie wypełniła „uskok” przy skrzydle stałym, nie zabierając tym samym dodatkowej powierzchni w salonie.

Ale to nie jedyna zaleta okien tarasowych HS podnoszono-przesuwnych. Rozwiązaniem przyjaznym dla osób o mniejszej sprawności, np. poruszających się na wózkach, jest próg zlicowany z podłogą, a więc tworzący z nią jedną płaszczyznę. Okna tarasowe HS mogą być też wyposażone w nowoczesne rozwiązania typu smart, umożliwiające zdalne sterowanie nimi za pomocą głosu czy telefonu. Dzięki takim udogodnieniom otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych HS może się odbywać zarówno z drugiego pokoju, jak też z każdego miejsca na Ziemi pod warunkiem, że jest tam dostęp do Internetu.

Dwa napędy do wyboru

Otwieranie i zamykanie okien tarasowych, np. przy pomocy pilota, jest możliwe dzięki automatyzacji drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS, a więc wyposażenie ich w odpowiedni napęd. Wybór i zamontowanie napędu najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Wymaga on bowiem zasilania, a to wiąże się z koniecznością doprowadzenia przewodów elektrycznych zarówno do zasilania, jak i ewentualnie sterowania (przy przełączniku ściennym). W zależności od potrzeb można wybierać pomiędzy dwoma rodzajami napędów. Pierwszy z nich to napęd nawierzchniowy HS Master, montowany na ramie nad oknem. Drugi to napęd HS ePOWER, całkowicie niewidoczny, ukryty w ramie skrzydła.

Dzięki tym napędom możliwe jest sterowanie drzwiami za pomocą pilota, klawiatury kodowej, telefonu lub czytnika linii papilarnych. Aby drzwiami tarasowymi można było sterować zdalnie, np. za pomocą smartfona lub głosu, napęd musi być dodatkowo połączony z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą inteligentnym domem, np. TaHoma Premium.

Napęd HS Master
Napęd HS ePOWER

Profesjonalny montaż – gwarancja bezawaryjnego użytkowania

Wybór systemu to jednak nie wszystko. Równie ważny jest jego profesjonalny montaż, który wiąże się nierozerwalnie ze stosowaniem się do precyzyjnie określonych wytycznych. Dlatego też swoją decyzję dotyczącą wyboru systemu warto skonsultować albo z architektem, jeśli jesteśmy na etapie planowania domu, albo z ekipą montażową, gdy zamierzamy wymienić okna. Innych prac wymaga bowiem przygotowanie otworu okiennego w nowo budowanym domu, innych wymiana okien w budynku już stojącym. Aby użytkowanie okien odbywało się bezawaryjnie i komfortowo – w przypadku montażu dużych przeszkleń, które zwykle są dość ciężkie, trzeba brać pod uwagę wszystkie zalecenia.

Najważniejsze jest, aby uwzględnić wagę okna tarasowego oraz rozwiązania zapewniające tej konstrukcji stabilność. W przypadku okien typu HS, które bywają naprawdę ciężkie, konieczny jest precyzyjny i stabilny montaż, najlepiej na ciągłym podparciu progu. G-U oferuje szereg produktów, takich jak poszerzenia systemowe, ciepłe podpory oraz elementy montażowe, które wspomagają proces prawidłowego montażu i gwarantują stabilność konstrukcji na długie lata – wyjaśnia Piotr Kosmowski, Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska.

Próg zlicowany z podłogą – rozwiązanie warte poznania

W ideę budownictwa bez barier wpisuje się próg zlicowany z podłogą, czyli taki, którego nie widać, tworzący z nią jedną płaszczyznę (próg o wysokości 0 mm – zgodnie z DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych).

Gdy w domu są małe dzieci lub osoby nie w pełni sprawne, okna tarasowe HS z progiem zlicowanym z podłogą to komfortowe rozwiązanie. Dzięki jego zastosowaniu po otwarciu okna wnętrze mieszkania łączy się optycznie z tarasem. Obie podłogi znajdują się bowiem na tym samym poziomie, oddziela je jedynie niemal niewidoczna prowadnica skrzydła. Takie przejście nie stanowi żadnej przeszkody dla osób mniej sprawnych, np. poruszających się na wózkach. Jest ono również bezpieczne dla biegających dzieci. W ofercie G-U znajdują się dwa rodzaje progów zlicowanych z podłogą: GU-thermostep 204 oraz GU-flatstep.

Ciężkie drzwi, proste udogodnienia

Modne, duże okna tarasowe mogą ważyć nawet 600 kilogramów. Mimo tej wagi takie drzwi, dzięki swojej konstrukcji, otwierają się bezproblemowo. Producenci systemowych rozwiązań okiennych proponują też rozwiązania, które tę czynność jeszcze dodatkowo upraszczają. G-U oferuje na przykład przedłużaną klamkę RONDO, z uchwytem o długości 40 cm. Umożliwia ona otwieranie i zamykanie drzwi podnoszono-przesuwnych HS nawet z pozycji siedzącej, co pozwala na komfortową obsługę drzwi również przez osoby jeżdżące na wózkach.

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym ręczną obsługę masywnych drzwi tarasowych jest ukryty mechanizm HS LiftUnit – udogodnienie, które o połowę redukuje siłę potrzebną do podniesienia skrzydła drzwi, a więc ułatwia jego otwieranie i zamykanie. Skrzydło dzięki temu mechanizmowi unosi się niemal bez wysiłku ze strony osoby, która je otwiera. Oprócz rozwiązań dotyczących drzwi tarasowych, powstających z myślą o komforcie i bezpieczeństwie ich użytkowania, są też takie, które dodatkowo chronią samą konstrukcję. Przykładem mogą być jednostki amortyzujące HS SilentClose i HS StopUnit. Amortyzują one ewentualne uderzenie skrzydła w ramę okna, zarówno w czasie zamykania, jak i otwierania. HS SilentClose delikatnie hamuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej i automatycznie, delikatnie je domyka. W przypadku HS StopUnit po zatrzymaniu skrzydła przed osiągnięciem pozycji krańcowej trzeba je ręcznie dosunąć do końca i zaryglować.

HS LiftUnit
Przedłużona klamka RONDO

Stop włamywaczom

Aby dom stał się bezpiecznym azylem, nie wystarczy zadbać jedynie o drzwi wejściowe. Trzeba pomyśleć także o zabezpieczeniu okien tarasowych, które mogą się wydawać włamywaczom łatwiejsze do sforsowania, chociażby dlatego, że znajdują się z tyłu posesji i są niewidoczne dla sąsiadów, mogących zareagować, widząc osoby niepożądane. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto więc dodatkowo wzmocnić drzwi tarasowe przed intruzami.

Konstrukcja drzwi i nowoczesne szyby to elementy, które standardowo podnoszą bezpieczeństwo. Okna tarasowe typu HS można dodatkowo doposażyć w blokady antypodważeniowe, uniemożliwiające podniesienie skrzydła. Takie rozwiązanie zadziała jak zawór bezpieczeństwa i sprawi, że nawet próba podważenia okna łomem zakończy się fiaskiem. Kolejnym rozwiązaniem utrudniającym włamywaczom sforsowanie drzwi tarasowych HS może być system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy. Im ich więcej, tym lepiej. Antywłamaniowe właściwości drzwi tarasowych wzmocnić może także szyld z półwkładką, np. Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym, zaślepioną od strony zewnętrznej, która skutecznie pokrzyżuje plany włamania.

Okna tarasowe pozwalają cieszyć się pięknymi widokami nawet bez wychodzenia z domu. By ich użytkowanie było komfortowe, trzeba pomyśleć o nich już wówczas, gdy zaczyna się urzeczywistniać plany o własnym domu lub odpowiednio wcześnie zaplanować wymianę, konsultując ją wcześniej z fachowcami. W tym wypadku dobry plan ma szansę przełożyć się na rzeczywistość, mogą więc ziścić się marzenia o przeszkleniach nowoczesnych, bezpiecznych, a jednocześnie funkcjonalnych i cieszących oczy przez długie lata.