Okna tarasowe z napędem – po prostu dobry design – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Okna tarasowe z napędem – po prostu dobry design

Zdaniem Dietera Ramsa, niemieckiego projektanta przemysłowego, design opiera się na detalach, które zazwyczaj nie rzucają się w oczy. Ta złota myśl dotyczyć może także przedmiotów o pokaźnych gabarytach, takich jak okna tarasowe typu HS z napędem, które właśnie dzięki przemyślanemu designowi podbijają serca użytkowników. Cenimy je również dlatego, że są komfortowe w użytkowaniu, pięknie się prezentują i niezawodnie działają.

Domy, w których zamontowano duże przeszklenia, postrzegane są zazwyczaj jako wyjątkowo „designerskie”, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Elegancka forma doskonale dopasowuje się do każdego wnętrza, a duże okna doświetlają przestrzeń mieszkalną, zapewniając domownikom sporą dawkę naturalnego światła, korzystnie działającego na ich samopoczucie. Wygląd i walory użytkowe dużych okien tarasowych podnoszono-przesuwnych sprawiają, że są one jednym z dwóch najmodniejszych obecnie trendów w budownictwie. Nie bez znaczenia jest też ich dyskretny design, który przejawia się w komforcie użytkowania i skutecznym działaniu. Właśnie dzięki zastosowanym rozwiązaniom okna tarasowe typu HS wpisują się w kanon dobrego designu stworzony przez Dietera Ramsa.

10 najważniejszych cech dobrego designu według Dietera Ramsa(1):

  1. Dobry design jest innowacyjny.
  2. Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny.
  3. Dobry design sprawia, że produkt jest estetyczny.
  4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały.
  5. Dobry design jest dyskretny.
  6. Dobry design jest uczciwy.
  7. Dobry design jest trwały.
  8. Dobry design jest dopracowany w każdym szczególe.
  9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska.
  10. 10.Dobry design to… jak najmniej designu.

Dwa najpopularniejsze kierunki w budownictwie

Na rynku prym wiodą obecnie dwa trendy dotyczące okien tarasowych. Pierwszy z nich to moda na bardzo duże przeszklenia, przypominające efektowne szklane ściany, a drugi to koncepcja Smart Home, a więc automatyzacja rozwiązań w oparciu o Internet. Doskonałym przykładem połączenia tych dwóch trendów są drzwi tarasowe typu HS z napędem – spore gabarytowo okna, które mogą być sterowane zdalnie.

Drzwiami tarasowymi z napędem można sterować za pomocą pilota, a po podłączeniu do modułu sterującego GU Controller IO również za pomocą aplikacji w telefonie. Aby wykorzystać możliwości aplikacji do zdalnego otwierania i zamykania drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do Internetu), konieczne jest połączenie modułu GU Controller IO z centralą zarządzającą inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. Jeśli chcemy sterować drzwiami typu HS za pomocą głosu, napęd musi być dodatkowo kompatybilny z głośnikiem Google Home.

Okna tarasowe typu HS można wyposażyć w dwa typy napędów. Pierwszy z nich to nawierzchniowy napęd HS Master, montowany na ramie nad oknem, który idealnie sprawdzi się we wnętrzach o charakterze loftowo-industrialnym. Drugi to HS ePOWER, napęd całkowicie ukryty w ramie skrzydła drzwi tarasowych, w zasadzie niewidoczny dla osoby postronnej. Napęd ten przypadnie do gustu właścicielom nowoczesnych przestrzeni, ceniącym minimalizm. Ponadto idealnie wpisuje się w 10. punkt koncepcji dobrego designu Ramsa, który mówi: „Dobry design to… jak najmniej designu”.

Drzwi tarasowe przyjazne dla seniorów i dla dzieci

Dobry design drzwi tarasowych typu HS przejawia się również w ich funkcjonalności, rozumianej także jako dostosowanie do wymogów budownictwa bez barier. Przykładem jest tu próg zlicowany z podłogą, który sprawia, że przejście z mieszkania na taras nie wymaga przekraczania żadnej przeszkody. Dzięki temu prościej pokonać tę drogę również wózkiem. Jednocześnie jest to rozwiązanie przyjazne dla biegających dzieci – próg zlicowany z podłogą minimalizuje bowiem ryzyko potknięcia się i upadku. Bo – zgodnie z dekalogiem dobrego designu – „Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny”. Dzięki takiemu podejściu użytkowanie dużych okien tarasowych HS nie musi być trudne nawet dla osób mniej sprawnych lub słabszych. Tym bardziej, że do obsługi drzwi tarasowych możemy, oprócz pilota, telefonu, głosu – wykorzystać również czytnik linii papilarnych.

Blokada rodzicielska – jak działa w praktyce?

Drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER w standardzie nie mają klasycznej klamki, lecz panel dotykowy z opcją blokady rodzicielskiej. Jak działa i do czego służy? Blokada rodzicielska uruchamia się po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy na panelu dotykowym. Po jej aktywacji dzieci nie mają możliwości samodzielnego otwarcia drzwi tarasowych – ani za pomocą pilota, ani ręcznie. Ponadto, jeśli drzwi zostały wyposażone w rozwiązania pozwalające na sterowanie smartfonem, rodzic na zainstalowanej w telefonie aplikacji może w dowolnym momencie sprawdzić, czy są one otwarte czy zamknięte oraz – w zależności od sytuacji – otworzyć je lub zamknąć.

Detale, które dają poczucie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo użytkowania to jeden z podstawowych warunków, jakie muszą spełniać duże i masywne przeszklenia tarasowe. Jednym z rozwiązań, które pozwala zrealizować ten postulat, jest funkcja Push & Go, będąca opcją dodatkową do drzwi tarasowych HS wyposażonych w napęd HS Master lub HS ePOWER. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Po naciśnięciu klamki lub pchnięciu skrzydła napęd wprawia je w ruch, jednak przed osiągnięciem pozycji końcowej zatrzymuje je w takiej pozycji, aby się nie zamknęło, pozwalając domownikom bezpiecznie powrócić do domu.

Kolejnym aspektem bezpiecznego użytkowania drzwi tarasowych z napędem jest możliwość ograniczenia ryzyka uszkodzenia przedmiotów, które znajdą się na drodze skrzydła drzwi tarasowych. Napęd HS Master wyczuwa opór o sile 150 N, a napęd HS ePOWER – 67 N. Po wykryciu przeszkody cofają skrzydło o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu.

Oczywiście „bezpieczeństwo” oznacza także ochronę przed włamaniem. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, gdy częściej wyjeżdżamy, ale też zdarza nam się pozostawić otwarte drzwi tarasowe. W tej ostatniej sytuacji świetnie sprawdza się opcja zdalnego sterowania – wystarczy sprawdzić w aplikacji status drzwi i jeśli rzeczywiście zostawiliśmy je otwarte – jednym przesunięciem palca – bezpiecznie je zamknąć. Istnieją także rozwiązania do drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych, które zostały opracowane specjalnie po to, aby utrudnić życie ewentualnym włamywaczom: okucia o odpowiedniej klasie antywłamaniowej, dodatkowe opcje antywłamaniowe (np. więcej punktów ryglujących), możliwość podpięcia drzwi HS do systemu alarmowego.

Jako dodatkowe zabezpieczenie sprawdzić się może także biometryczna kontrola dostępu, skutecznie ograniczająca możliwość wtargnięcia przez drzwi tarasowe osób niepowołanych. Biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik linii papilarnych instalowany po zewnętrznej stronie drzwi tarasowych, otwiera je tylko użytkownikom, których opuszki palców zostały zakodowane (pamięć pozwala na zakodowanie 150 opuszków). Aby wejść do domu przez drzwi tarasowe, wystarczy przeciągnąć palcem po płytce czytnika. Dla bezpieczeństwa czytnik skanuje tylko wybrane punkty z opuszka palca, a nie wszystkie linie papilarne.

Wygodne zdalne sterowanie

Wydaje się, że aby drzwi tarasowe działały niezawodnie, wystarczy wyposażyć je w napęd. To prawda, ale pod pewnymi warunkami. Napęd musi być dostosowany do gabarytów drzwi tarasowych i być kompatybilny z zastosowanymi w nich rozwiązaniami, a cały system działać jak mechanizm najlepszego zegarka: niezawodnie i pewnie. Tę pewność daje tylko dobrze przemyślany design, uwzględniający wytyczne dekalogu Dietera Ramsa oraz posiadający jeszcze jedną wartość dodaną – przewagę systemu, która sprawia, że pasujące do siebie, dobrze zaprojektowane elementy, tworzą rozwiązanie idealnie wpasowujące się w oczekiwania użytkowników.