Otwieramy tarasy na lato – jak wykorzystać przestrzeń wokół okna HS – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Otwieramy tarasy na lato – jak wykorzystać przestrzeń wokół okna HS

Backyard with green lawn of a modern private house.

Gdy na dworze robi się ciepło, przydomowy taras ożywa kolorami i zapachami. Można wreszcie nie tylko obserwować przyrodę przez okna, ale także wyjść na zewnątrz, aby znów czerpać radość z wypoczynku na łonie natury. Jak zaaranżować przestrzeń wokół drzwi tarasowych, by móc z niej wygodnie korzystać w ciepłe dni, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota?

Szklana tafla na całej ścianie

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS kochamy za to, że tworzą ogromne szklane tafle, sprawiając, iż taras staje się przedłużeniem salonu, sypialni czy jadalni. Znoszą optyczne granice między wnętrzem domu a jego otoczeniem, otwierając dom na naturę.

Konstrukcja drzwi tarasowych w systemie HS pozwala na tworzenie schematów dopasowanych idealnie do potrzeb użytkowników w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać potencjał domu. Ta elastyczność sprawia, że nie trzeba decydować się jedynie na drzwi tarasowe z dwoma skrzydłami. Możliwa jest instalacja nawet 4 skrzydeł jezdnych i dwóch stałych, przy czym jedno skrzydło jezdne może mieć szerokość do 3350 mm i wysokość do 3250 mm. A to otwiera nam pole do popisu. Pozwala bowiem tworzyć na tarasie naturalne strefy: wypoczynkową, biesiadną czy kuchenną z grillem, stanowiące przedłużenie salonu bądź kuchni.

Atrakcyjnym rozwiązaniem są także okna narożne z ruchomym słupkiem, który przy pełnym otwarciu znika z pola widzenia. Sprawdzają się idealnie w przypadku tarasów okalających dom.

Beczak&Beczak

Drzwi, które nie zabierają przestrzeni

Drzwi tarasowe HS, choć mają spore gabaryty, otwierają się w taki sposób, że nie zajmują dużo miejsca. Wynika to z faktu, że skrzydło jezdne i część stała nie tworzą jednej płaszczyzny, gdy są zamknięte. Są względem siebie tak usytuowane, że po otwarciu część ruchoma perfekcyjnie wypełnia „uskok” przy skrzydle stałym, nie zajmując dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu (w przeciwieństwie do drzwi tarasowych rozwiernych, które do pełnego otwarcia potrzebują więcej miejsca). Ta ich zaleta pozwala dowolnie aranżować przestrzeń mieszkalną i zwiększa komfort użytkowania drzwi tarasowych HS, co ma duże znaczenie, np. w małych domach, gdzie każdy zaoszczędzony metr powierzchni jest na wagę złota.

Wypoczynek z widokiem

W cieplejszych miesiącach, gdy tarasy użytkuje się bardzo często, przestrzeń wokół okien tarasowych warto zorganizować tak, aby wyjście na świeże powietrze było bezproblemowe. Dużo możliwości aranżacyjnych dają meble na kółkach: stoliki, fotele czy pufy, które bez kłopotu można rozmieścić tak, by nie tarasowały przejścia i pozwalały domownikom na swobodną komunikację pomiędzy domem a strefą wypoczynkową na zewnątrz. Część kwiatów stojących przy oknie można wreszcie wystawić na taras, dekorując nimi letnie miejsce wypoczynku.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS z dużymi przeszkleniami gwarantują piękny widok i nieograniczony dostęp do światła naturalnego, niezależnie od pogody. Dlatego o tej porze roku warto wykorzystać tę właściwość i urządzić przy nich (od strony mieszkania) kącik wypoczynkowy, np. postawić sofę, ulubiony fotel lub inne wygodne siedzisko, by – odpoczywając po pracy z książką czy kubkiem herbaty – móc podziwiać przyrodę i przy otwartych drzwiach tarasowych rozkoszować się zapachem kwiatów, ziół albo… deszczu. Po drugiej stronie, na tarasie, możemy zaś urządzić „lustrzaną” strefę wypoczynkową. Wówczas połączenie mieszkania i tarasu przestanie być tylko optycznym złudzeniem.

Rodziny z małymi dziećmi mogą też wygospodarować w okolicy okien tarasowych miejsce na wózek lub łóżeczko. W ten sposób opiekunowie, wypoczywając w domu lub na zewnątrz, będą mieć też na oku śpiącą pociechę. Zamknięte drzwi tarasowe skutecznie wytłumią odgłosy, jakie mogłyby dochodzić z tarasu do domu lub odwrotnie, i zakłócać sen dziecku.

Praca w wymarzonych warunkach

Gdy pracujemy zdalnie w domu, często szukamy miejsca, w którym będziemy wydajnie wypełniać zawodowe obowiązki. Dobrze doświetlona przestrzeń w pobliżu drzwi tarasowych to naturalny wybór. Wystarczy wstawić tam biurko i fotel, by zyskać znakomite warunki do pracy, ale i do odpoczynku. Nic tak nie odpręża zmęczonych oczu, jak widok zielonych drzew i krzewów. Szczególnie gdy na taki relaks możemy sobie pozwolić, nie ruszając się z fotela.

Już pierwsze ciepłe dni powodują, że intensywnie myślimy o tarasie i jego przygotowaniu na lato. Zapominamy często, że duże przeszklenia tarasowe typu HS sprawiają, że nie musimy oddzielać przestrzeni wewnątrz domu od tej zewnętrznej. Przeciwnie, możemy wykorzystać zalety drzwi tarasowych, by zaprojektować letnią odsłonę domu, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Wygodna komunikacja, efektowne aranżacje po obu stronach okna tarasowego – warto wykorzystać to, że wiosną i latem dom jest bardziej otwarty na naturę. I cieszyć się tym niezależnie od pogody.