Próg zlicowany z podłogą – jedyne takie rozwiązanie na rynku – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Próg zlicowany z podłogą – jedyne takie rozwiązanie na rynku

Próg zlicowany z podłogą GU-thermostep to rozwiązanie, które jest urzeczywistnieniem hasła G-U „Przewaga systemu”. Unikatowa konstrukcja progu to bowiem kompletny system, który tworzą sprawdzone, perfekcyjnie dopasowane do siebie komponenty progu, poszerzenia profilu i zestaw montażowy. Dzięki ich kompatybilności próg zyskuje na funkcjonalności, spełniając oczekiwania w zakresie oszczędności energii oraz szczelności, jednocześnie zapewniając komfort użytkowania drzwi tarasowych HS i wpisując się w ideę budownictwa bez barier.

Niewidoczny próg na „zero”

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na pozbawione barier wyposażenie domów i mieszkań. Uniwersalnym i efektywnym rozwiązaniem tego typu jest próg zlicowany z podłogą GU-thermostep, czyli tzw. próg „na zero”. Dzięki wyjątkowej konstrukcji tworzy on jednolitą płaszczyznę, na której pomiędzy mieszkaniem a tarasem nie znajdują się żadne przeszkody, mogące utrudniać funkcjonowanie osobom starszym, czy mniej sprawnym. Rozwiązanie to jest również przyjazne dla dzieci, ponieważ minimalizuje ryzyko ich potknięcia, a w konsekwencji upadku, np. w czasie zabawy.

W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych HS, w których wykorzystano próg zlicowany z podłogą – jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest szyna jezdna.

G-U | Dom bez barier – automatyczne drzwi tarasowe z niskim progiem

Próg zlicowany z podłogą to obecnie jedyne rozwiązanie na rynku, które pozwala rzeczywiście wyrównać oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny. W przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych HS rolki przetaczają się po szynie jezdnej, której wysokość oscyluje między 4,4 mm – co jest w zasadzie niezauważalne, a 15 mm (szyna również prawie niewidoczna i niewyczuwalna). W przypadku drzwi drewnianych to wybór między 4,40 mm, 5 mm, 10 mm, a 15 mm. W systemach PVC to natomiast 4,40 mm, 5mm, 10 mm, 13 mm i 15 mm – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, technik z G-U Polska. – W przypadku drzwi drewnianych to klient decyduje o wyborze wysokości szyny jezdnej. Natomiast przy drzwiach PVC decyzja ta jest ograniczona systemem profilowym. Nie wszystkie wysokości można zastosować do każdego profilu PVC. Wybór jest uzależniony od jego specyfiki – dodaje ekspert.

Zalety progów zlicowanych z podłogą

W ofercie G-U znajduje się kilka rodzajów progów zlicowanych z podłogą. Wśród nich są m.in. GU-thermostep 164, GU-thermostep 204, GU-timberstep 164, GU-timberstep 204, GU-flatstep 164, GU-flatstep 222, próg Schwelle 47 (przeznaczony do profili PVC grubości około 70 mm lub profili drewnianych grubości 56 mm i 68 mm) oraz coraz śmielej wchodzący na rynek GU TS–50. Progi typu GU-flatstep, o wysokości 22 mm lub 24 mm, są wykorzystywane w zabudowach oddzielających wnętrze domu od ogrodu zimowego. Częściej stosuje się je w przypadku tarasów wykończonych kamiennymi posadzkami, w krajach o łagodniejszym niż polski klimacie.

Próg bez barier TS-50 z wyrównaniem na „0”
Próg GU-Thermostep 204

Najważniejszą zaletą progów montowanych na równi z podłogą, stosowanych w drzwiach podnoszono-przesuwnych HS, jest to, że nie tworzą barier pomiędzy wnętrzem domu a tarasem. Nie jest to jednak ich jedyna mocna strona. Progi zaopatrzono m.in. w system specjalnych nakładek wyrównujących spadki, gwarantujący prawidłowy i efektywny odpływ wody. Montaż nakładek jest bardzo prosty, tak samo jak ich wymiana w przypadku uszkodzenia.

Nadmiar wody jest odprowadzany przez szczeliny pomiędzy elementami aluminiowymi, dostając się poprzez profil pogodowy do ogólnodostępnych kanałowych systemów odprowadzających wodę. Innym sposobem zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wody na zewnątrz może być w przypadku progów GU-thermostep 164 i GU-thermostep 204 fartuch uszczelniający EPDM, który zapewnia wodoszczelność i chroni przed wnikaniem wilgoci z podłoża. Jego szerokość wynosi 25 cm, a grubość 0,75 mm. Jest łatwy do zamontowania w profilu pogodowym i odporny na UV, łatwo się też go wymienia – tłumaczy Jarosław Wodzisławski.

Wśród zalet progów GU-thermostep i GU-flatstep można wymienić także wyjątkową termoizolacyjność, a więc ochronę przed powstawaniem mostków termicznych i utratą ciepła. W praktyce oznacza to, że dzięki separacji termicznej strumień ciepła z wewnątrz na zewnątrz jest przerywany, co pozwala osiągnąć znaczne oszczędności energii.

Ważnym elementem, zwiększającym komfort użytkowania i stabilność konstrukcji są poszerzenia systemowe, na których osadzane są progi. Jest to szczególnie istotne w przypadku okien typu HS, które mogą być ciężkie.

Bezpieczeństwo przejścia

O tym, czy progi zapewniają bezpieczeństwo, świadczą odpowiednie certyfikaty, m.in. podwyższonej odporności na włamanie [klasa RC2] oraz spełnienie wymogów dla budownictwa bez barier [wg DIN 18040]. Dzięki przystosowaniu do różnych profili sprawdząją się w prawie wszystkich sytuacjach montażowych, zarówno w nowych budynkach, jak również w remontowanych. Producent konfekcjonuje oferowane przez siebie progi i dopasowuje do zamówień odbiorców. Są docięte precyzyjnie pod wymiar danych drzwi tarasowych i gotowe do montażu.

Zestaw montażowy – ważne ogniwo systemu G-U

Swoje wyjątkowe właściwości progi marki G-U zawdzięczają również zestawowi montażowemu, który jest systemem sprawdzonym przez ift Rosenheim GmbH. Wśród jego zalet na pierwszym miejscu wymienić należy szczelność – zapewnia uszczelnienie przed wilgocią z gruntu (woda kapilarna, woda błonkowa) i niestojącą wodą przesiąkającą oraz uszczelnienie balkonów i tarasów w obszarze zewnętrznym. Zapobiega także zatrzymywaniu wody roztopowej i powstawaniu pleśni. Kolejnymi atutami zestawu montażowego są: zapewnienie wysokiego poziomu izolacji cieplnej oraz skutecznej izolacji akustycznej. Dzięki tym walorom może być stosowany nawet w domach pasywnych.

Trójwarstwowy montaż drzwi podnoszono-przesuwnych HS – próg GU-Thermostep 204

Prosta konserwacja progów i wymiana elementów

Próg to element, który codziennie podlega oddziaływaniu czynników pogodowych i jest intensywnie eksploatowany przez użytkowników, szczególnie wiosną, latem i jesienią. Chcąc zachować jak najdłuższą żywotność progu, należy pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu i konserwacji.

Budowa progów ułatwia ich konserwację. Usuwanie zanieczyszczeń jest bardzo łatwe. Można także doposażyć drzwi podnoszono-przesuwne HS w CleanUnit, czyli system specjalnych szczotek oczyszczających szynę jezdną. CleanUnit funkcjonuje podczas przesuwania skrzydła, niezależnie od tego, czy je zamykamy czy też otwieramy i dba o to, aby na torze jezdnym nie gromadziły się drobiny piasku ani kurzu, co wpływa na żywotność rolek jezdnych – mówi Jarosław Wodzisławski. – Modułowa konstrukcja progu sprawia, że w przypadku jego nadmiernego zużycia, można poszczególne elementy, np.: szynę jezdną, osłonę progu przejścia, czy zaślepki, wymienić bez konieczności demontażu całego progu, zachowując nadal jego funkcjonalność – dodaje ekspert G-U Polska.

Korzyści dla użytkowników:

  • Drzwi podnoszono-przesuwne HS z przejściem bez barier zapewniają bezproblemowe przemieszczanie osobom poruszającym się na wózkach i są bezpieczne dla małych dzieci.
  • Niekłopotliwa konserwacja i utrzymanie czystości dzięki wyjmowanym profilom.
  • Atrakcyjne wizualnie wzornictwo.
  • Swobodny wybór drenażu w zależności od tego, czy taras jest zadaszony, czy też odkryty.
  • Możliwość bezproblemowej modernizacji drzwi podnoszono-przesuwnych HS do wersji bez barier, dzięki progom G-U thermostep 164, GU-thermostep 204, TS-50.