Przepis na udaną metamorfozę domu typu kostka – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Przepis na udaną metamorfozę domu typu kostka

Modern Villa Exterior With Smart Home Icons. Remote Control With Mobile App And Technology Devices.

Duże, sięgające do sufitu okna tarasowe i widowiskowe przeszklenia – to najkrótszy przepis na udaną metamorfozę staromodnego domu typu „kostka”. Kluczem do niej jest bowiem światło, a konkretnie wymiana małych okien na wielkie, które nie tylko dodadzą domowi nowej energii i klasy, ale także sprawią, że będzie lepiej doświetlony. Jednak dobry lifting domu typu „kostka” nie obejmuje wyłącznie okien, choć rzeczywiście odgrywają tu one kluczową rolę.

„Kostki” to zabudowa, którą kojarzymy ze stylistyką PRL, jednak pierwsze domy w kształcie sześcianu lub prostopadłościanu pojawiły się wcześniej, przed II wojną światową. To okres PRL sprawił, że budownictwo tego typu się upowszechniło. Dziś przeżywają renesans – pod względem architektonicznym wpisują się w modny, minimalistyczny styl. Jednakże aby w pełni odpowiadały wymaganiom współczesności, muszą przejść przeobrażenie.

#1 Powierzchnia

W myśl prawa budowlanego z czasów PRL domy jednorodzinne, w tym „kostki”, mogły mieć powierzchnię maksymalnie 110 m². Jednak do metrażu tego zaliczały się wyłącznie pomieszczenia o wysokości powyżej 2,2 m . Nic więc dziwnego, że kreatywni Polacy znaleźli wyjście, jak te przepisy obejść i mimo wszystko powiększyć metraż domu. Z tego powodu zabudowywali loggie, na parterach domów budowali niskie pomieszczenia – z punktu widzenia przepisów traktowane jako piwnice, w praktyce – będące częścią mieszkalną. Dziś tych niskich pomieszczeń nie da się „podwyższyć”, jednak można to zrobić optycznie, wyposażając je w duże okna tarasowe, sięgające od podłogi niemal do sufitu. Ponieważ, z racji dawnych ograniczeń, są to pomieszczenia niewielkie, warto wybrać okna podnoszono-przesuwne, które po otwarciu nie zabierają przestrzeni wewnątrz.

#2 Tarasy

„Dobudówki” i pomieszczenia techniczne automatycznie uniemożliwiały wygodne połączenie części mieszkalnej z ogrodem i tworzenie tarasów. Ten mankament próbowano rekompensować niewielkimi, niefunkcjonalnymi balkonami i loggiami oraz niedużymi tarasami umieszczonymi zwykle na frontowej ścianie domu. Jednak trudno uznać, iż dzisiaj spełniają one standardy domowego miejsca do wypoczynku. Dlatego w ramach metamorfozy domu typu „kostka” kluczowe staje się otwarcie go na ogród – poprzez budowę tarasu oraz montaż dużych drzwi tarasowych.

Współczesny taras to dodatkowa, wygodna przestrzeń wypoczynkowa, będąca w ciepłe miesiące właściwie przedłużeniem salonu. Istotne jest, w jaki sposób będzie się łączyć z mieszkaniem. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest obecnie montaż progu zlicowanego z podłogą – rozwiązania dostępnego w systemie drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS. Próg zlicowany z podłogą, zwany też „progiem na zero”, pozwala na zachowanie tego samego poziomu podłogi w salonie i posadzki czy desek na tarasie. Jedyną granicą między mieszkaniem a częścią zewnętrzną staje się kilkumilimetrowa prowadnica skrzydła drzwi tarasowych.

#3 Okna

Niewielkie okna, zwłaszcza w „oszukanej” części parterowej, to – jak na dzisiejsze standardy – poważny mankament domu typu „kostka”. Dlatego podczas metamorfozy to właśnie stolarka okienna jest tym elementem, który wymieniany jest w pierwszej kolejności i który de facto decyduje o ostatecznym wyglądzie odnowionego domu. Montowane są więc duże, masywne okna tarasowe, ale także okna panoramiczne lub – co jest szczególnie efektowne – przeszklone ściany lub narożniki (które posiadają ruchomy słupek, więc po otwarciu narożnik praktycznie znika, a dom otwiera się na otoczenie).

Nowoczesne okna tarasowe coraz częściej są zautomatyzowane – można je obsługiwać za pomocą pilota, smartfona, a nawet głosu (więcej na ten temat piszemy tutaj: kliknij).

#4 Przestrzeń

Układ pomieszczeń w domu rodem z lat 70. niekoniecznie odpowiada współczesnym standardom. Dodatkowo montaż dużych okien niemal wymusza otwarcie przestrzeni wewnątrz budynku i takie jej przekształcenie, aby – lepiej doświetlona dzięki nowym oknom – spełniała oczekiwania mieszkańców.

#5 Drzwi wejściowe

W „kostkach” z lat 70. często drzwi wejściowe były usytuowane z tyłu lub na jednym z boków budynku. Ponieważ domy te często nie miały tarasów od strony ogrodu, komunikacja pomiędzy wejściem a ogrodem była utrudniona. Podczas modernizacji warto więc zwrócić uwagę na funkcjonalność ciągów komunikacyjnych.

Po wstawieniu dużych, wygodnych drzwi tarasowych w zasadzie cała komunikacja dom – ogród odbywa się tą drogą. Drzwi wejściowe pełnią więc przede wszystkim rolę w komunikacji codziennej, są wizytówką domu i mają go chronić przed niepowołanymi gośćmi. Ważne, aby były wyposażone w nowoczesne, najlepiej automatycznie ryglujące się zamki wielopunktowe, które są doskonałym zabezpieczeniem przed włamywaczami. Coraz więcej osób wprowadza też rozwiązania zastępujące klasyczny klucz: drzwi wejściowe otwierane są za pomocą transponderów lub czytników linii papilarnych, a nawet zdalnie – za pośrednictwem telefonu.

projekt domu: Beczak & Beczak

#6 Elewacja

Dopełnieniem udanej metamorfozy domu typu „kostka” jest odświeżenie elewacji. Oczywiście dom warto ocieplić, jednak z estetycznego punktu widzenia przede wszystkim trzeba uspokoić go kolorystycznie. Im mniej pasteli i im lepsze wkomponowanie się w otoczenie, tym większe wrażenie, jakie zrobi przeobrażona „kostka”.

#7 Ogród

W „kostkach” z lat 70. ogród pełnił zazwyczaj funkcję użytkową – uprawiano w nim warzywa, sadzono drzewa i krzewy owocowe. Dzisiaj, choć oczywiście wiele osób traktuje go jako sposób na pozyskanie ekologicznych warzyw i owoców, jego głównym zadaniem jest zapewnienie dobrego samopoczucia mieszkańcom. Dlatego aranżowany jest z myślą o dostarczeniu relaksu – w cieniu egzotycznego drzewa, przy szumie ogrodowego miniwodospadu, przy oczku wodnym, albo wieczorem, kiedy ogród rozświetla się urokliwymi światłami.

Prosta bryła domu typu „kostka” to ogromny atut. Za pomocą kilku zabiegów, a przede wszystkim dzięki otwarciu domu na otaczającą naturę i dużym przeszkleniom, możemy poprawić funkcjonalność ciągów komunikacyjnych, optycznie powiększyć przestrzeń i odkryć na nowo wyjątkowy charakter budynku. A przede wszystkim zbudować niepowtarzalną atmosferę DOMU.