PYTAMY EKSPERTA G-U. CZĘŚĆ II: PRZYGOTOWANIA DO ZAKUPU DRZWI HS – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

PYTAMY EKSPERTA G-U. CZĘŚĆ II: PRZYGOTOWANIA DO ZAKUPU DRZWI HS

Young couple sitting with cups on the terrace of the modern house enjoying beautiful view outdoors

Budowa albo generalny remont – domu z ogrodem lub mieszkania z tarasem – to dobre okazje do tego, aby pomyśleć o zakupie efektownych drzwi HS, które podczas otwierania nie zabiorą przestrzeni i będą stanowić doskonałą oprawę dla zewnętrznego widoku. Nowoczesne drzwi HS pozwolą również szybko otworzyć salon na to, co oferuje natura za oknem. Na pytania o to, jak przygotować się do zakupu drzwi HS odpowiada Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska, wiodącego dostawcy systemów okienno-drzwiowych i systemów zarządzania budynkami.

Przychodzi klient do sprzedawcy drzwi HS i oznajmia, że właśnie buduje dom i chciałby kupić drzwi HS…

Jarosław Wodzisławski: Marzenie o dużych drzwiach podnoszono-przesuwnych należy przełożyć na czyny odpowiednio wcześniej. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac – lub najpóźniej w trakcie remontu lub budowy – należy omówić nasze wizje i plany z wykonawcą oraz sprzedawcą drzwi podnoszono-przesuwnych.

Jak przygotować posadzkę i otwór okienny do montażu drzwi HS?

– Z tym pytaniem bez problemu poradzi sobie doświadczona ekipa montażowa, np. polecona przez producenta wybranych rozwiązań HS. Fachowi instalatorzy, przygotowując otwór i posadzkę do montażu drzwi HS, zwrócą uwagę na:

  • zachowanie odpowiedniego pionu i poziomu;
  • właściwe uszczelnienia między ramą a murem, bo wiedzą, że sama piana nie jest wystarczająca;
  • prawidłowe podparcia dla dużych przeszkleń oraz odpowiednią liczbę punktów mocowania – zgodną ze specyfikacją montażową producenta;
  • zastosują również dobre mocowanie ramy w dolnej części okna.

O czym jeszcze powinien pamiętać wykonawca robót i montażysta?

– Przygotowanie otworu i podłoża pod drzwi HS i próg, a także jego prawidłowa izolacja, nie różnią się znacznie od standardu, oprócz kwestii przenoszenia ciężaru. To ważne, ponieważ waga pojedynczego skrzydła HS może dochodzić nawet do 600 kg. Nowoczesne systemy HS pozwalają na montaż nawet sześciu takich skrzydeł, zatem ciężar całej konstrukcji może być naprawdę duży. Przy okazji instalator musi też uwzględnić system odprowadzenia wody opadowej. Dlatego warto postawić na dostawcę rozwiązań okienno-drzwiowych, który oferuje kompletny i sprawdzony system do drzwi HS wraz z systemem odprowadzenia.

A co, jeśli marzeniem klienta są zautomatyzowane drzwi HS, podpięte do systemu inteligentnego domu?

– W takim przypadku musimy wcześniej zaplanować ich podłączenie do prądu, albo – aby nie kuć w ścianie na późniejszym etapie – podłączenie do gniazda elektrycznego, by móc włożyć wtyczkę od przewodu, który standardowo jest dostarczany wraz z napędem.
Jeśli jednak na początku budowy nie możemy zainwestować w drzwi z dodatkowym wyposażeniem (np. drzwi HS z amortyzatorem klamki GU HS LiftUnit lub ukrytym napędem HS ePOWER), to najlepiej, jeśli wybierzemy drzwi HS bazujące na okuciach tego samego producenta (np. G-U). Dzięki temu w przyszłości bez problemu doposażymy je w napęd lub inne elementy dodatkowego wyposażenia.

Sprawdź również: Jak prawidłowo zamontować okna tarasowe HS?