Nowoczesne drzwi HS z definicji są komfortowe w obsłudze. Nawet w przypadku bardzo dużych i ciężkich drzwi podnoszono-przesuwnych ich użytkowanie nie będzie trudne – szczególnie, jeśli doposażymy je w rozwiązania, które oferują producenci. Dlatego podczas zakupu drzwi tarasowych warto zapytać sprzedawcę, czy wystarczą nam drzwi HS w wersji sauté, czy powinniśmy pomyśleć o elementach wspomagających ich obsługę. Na nasze pytania w tym temacie odpowiada Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska.
Jarosław Wodzisławski: To prawda, komfortowe otwieranie i zamykanie to domena drzwi tarasowych HS. Ale pamiętajmy, że drzwi podnoszono-przesuwne mogą być naprawdę duże i ciężkie, a ich użytkownikami mogą być także dzieci lub osoby starsze o mniejszej sprawności ruchowej. W takim przypadku warto dopytać sprzedawcę o dodatkowe wyposażenie drzwi HS, które wspomaga ich podnoszenie, czyli obsługę klamki. Pomocą służą specjalne mechanizmy, jak np. mechanizm HS LiftUnit, który umożliwia lekką obsługę skrzydła drzwiowego o wadze od 150 kg do 600 kg. Redukuje on siłę potrzebną do podniesienia skrzydła nawet o połowę. W HS LiftUnit można doposażyć zainstalowane już drzwi HS (jest kompatybilny z wózkami jezdnymi GU-934, GU-937), szczególnie jeśli w wyniku ich renowacji, i np. wymiany szyby, skrzydło drzwiowe stanie się dużo cięższe. Montaż mechanizmu jest łatwy i bezproblemowy. Dodam, że HS LiftUnit jest ukryty, czyli niewidoczny.
Tak. Jest także specjalny amortyzator klamki, który steruje płynnością jej ruchu, czyli wspomaga ruch obrotowy. Oczywiście również on jest niewidoczny po zamontowaniu.
Można zastosować także klamkę o wydłużonym uchwycie (standardowa długość klamki do drzwi HS wynosi 270 mm, wydłużona klamka ma 400 mm), co pozwala zredukować siłę obsługi o połowę i spełnia wymogi budownictwa bez barier (zgodnie z normą DIN 18040).
Do wyposażenia dodatkowego zaliczamy także specjalną sprężynę, która również pozwala zredukować siłę operacyjną, czyli „siłę na klamce”, i może być stosowana w skrzydłach HS o wadze od 200 kg do 400 kg. Po zamontowaniu pozostaje niewidoczna.
Do wyposażenia dodatkowego, które chroni przed skutkami utraty kontroli podczas zamykania i otwierania skrzydła, zaliczamy mechanizmy amortyzujące – HS SilentClose i HS StopUnit.
HS SilentClose delikatnie wyhamowuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej i automatycznie, bezszelestnie je domyka. W przypadku HS StopUnit, po zatrzymaniu skrzydła przed osiągnięciem pozycji krańcowej, trzeba je ręcznie dosunąć do końca, jeżeli wystąpi taka potrzeba. Oba mechanizmy amortyzujące zmniejszają ryzyko przytrzaśnięcia palców i zapobiegają powstawaniu uszkodzeń spowodowanych uderzeniem skrzydła o ramę. Są niewidoczne, zatem neutralne dla estetyki okna HS.
Zastosowanie odpowiednich urządzeń mechanicznych podyktowane jest najczęściej wagą skrzydła jezdnego. Jego gabaryty i waga z jednej strony sprawiają, że dodatkowe wyposażenie bardzo ułatwi nam życie, z drugiej musimy pamiętać, że niektóre elementy montuje się w skrzydłach o określonej wadze maksymalnej.
Choć dopasowanie rozwiązania do drzwi HS może być elementem kluczowym dla użytkownika i jego potrzeb, to może się okazać, że konfiguracja wyżej wymienionych elementów niekoniecznie doprowadzi do optymalnego wyboru.
Dlatego – przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej – należy przeprowadzić wnikliwą konsultację ze sprzedawcą, aby upewnić się, że zastosowane mechanizmy spełnią nasze oczekiwania. Musimy także pamiętać, że niektóre z nich, jak np. HS LiftUnit, występują wyłącznie w okuciach marki G-U, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jakie okucie wyposażone są lub będą nasze drzwi HS.