PYTAMY EKSPERTA G-U. CZĘŚĆ I: PRÓG ZLICOWANY Z PODŁOGĄ – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

PYTAMY EKSPERTA G-U. CZĘŚĆ I: PRÓG ZLICOWANY Z PODŁOGĄ

Na nasze pytania o zlicowany próg odpowiada Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska, wiodącego dostawcy systemów okienno-drzwiowych i systemów zarządzania budynkami.

Ruszamy z budową lub remontem i marzy nam się bezprogowe przejście na taras. Od czego zacząć?

– Jeśli budujemy dom lub remontujemy mieszkanie z tarasem i chcemy, aby w drzwiach HS zamontować próg zlicowany z podłogą, to w pierwszej kolejności dopilnujmy, aby różnica poziomów między tarasem a finalną podłogą we wnętrzu oscylowała w okolicy zera. Pomysł na bezprogowe przejście z salonu na taras należy zatem omówić odpowiednio wcześniej z fachowcem – wykonawcą robót oraz sprzedawcą lub producentem tego typu rozwiązań. To ważne, gdyż zlicowany próg trzeba uwzględnić w projekcie jeszcze na etapie planowania inwestycji i wylewania lub przygotowywania posadzek.

Czy zlicowany próg nie kłóci się z wysoko termoizolacyjnym oknem?

– Próg może, a nawet powinien – szczególnie w domach energooszczędnych i pasywnych – mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Przykładem jest np. zlicowany z podłogą próg GU-thermostep, który nie tworzy mostka termicznego.

Próg GU TS-50 dedykowany dla budownictwa bez barier

Czy podczas ulewy woda nie dostanie się do salonu?

– Nie. Próg G-U zapobiega gromadzeniu się wody, ponieważ umożliwia jej odpływ na zewnątrz. Próg GU-thermostep, dzięki wyjmowanym profilom, ma także niewielkie wymogi pod względem utrzymania czystości i konserwacji. G-U Polska gwarantuje także swobodny wybór drenażu i atrakcyjne wzornictwo.

Próg GU TS-50 dedykowany dla budownictwa bez barier

Komu najbardziej się przyda?

– Drzwi podnoszono-przesuwne ze zlicowanym progiem oznaczają bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się między salonem a tarasem. O próg nie potkną się zatem małe dzieci i osoby starsze, nie będzie on także barierą dla wózka dziecięcego czy inwalidzkiego.

Czy próg zlicowany z podłogą jest w 100% płaski?

– Próg w drzwiach HS może być zlicowany w 100% z górną, wewnętrzną płaszczyzną podłogi, ale musimy uwzględnić fakt, że w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych rolki jezdne muszą przetaczać się po szynie, która ma wysokość między 4,4 mm a 15 mm i jest to minimalna przeszkoda w trakcie przechodzenia przez próg. Nie potkniemy się o nią, ale ona istnieje.

Próg GU TS-50 na poszerzeniu

Od czego zależy wysokość szyny jezdnej?

– Jej wysokość różni się w zależności od materiału drzwi: dla drzwi drewnianych to wybór między: 4,40 / 5 / 10 / 15 mm, a w systemach PVC to: 4,40 / 5 / 10 / 13 / 15 mm. Do drzwi HS wykonanych w drewnie, a także do większości systemów PVC, dostawcą progów są firmy produkujące okucia, takie jak G-U Polska.

– Co jeśli drzwi podnoszono-przesuwne są aluminiowe?

W przypadku drzwi HS opartych na profilach aluminiowych sytuacja wygląda inaczej, ponieważ specyfika systemów aluminiowych uniemożliwia stosowanie omawianych progów. Dlatego progi są dostarczane przeważnie przez dostawców systemów aluminiowych. Opracowali oni także własne profile, a więc zasada systemów doszczelnienia drzwi HS wykonanych z aluminium jest zdecydowanie inna.

A jeśli użytkowane już drzwi HS chcielibyśmy dostosować do wymogów budownictwa bez barier?

Drzwi HS i próg zlicowany z podłogą spełniają wymogi budownictwa bez barier. Należałoby zatem zamontować odpowiedni próg. Jeśli posadzka jest prawidłowo przygotowana, wówczas instalacja jest szybka i prosta, a istniejące konstrukcje progowe nie wymagają wymiany, np. profile i połączenie konstrukcyjne z murem pozostają w 100% niezmienione. Myśląc o rozwiązaniach bez barier, warto pomyśleć także o zautomatyzowaniu drzwi, czyli o napędzie…

Ale na pytania o napędy odpowiemy w kolejnej odsłonie cyklu.