Regulacja okien na jesień i zimę – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Regulacja okien na jesień i zimę

Family gathering concept. Two women of different age talking on the patio of modern house.

Mimo że za oknami bywa jeszcze słonecznie, to ranki i wieczory są już bardzo chłodne, za nami też już pierwsze przymrozki. Aby móc w chłodnych miesiącach cieszyć się ciepłem w domowym zaciszu, warto właśnie jesienią zadbać o stan okien i nie tylko je umyć, ale przede wszystkim skontrolować ich szczelność. To pozwoli nam zimą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Okna podnoszono-przesuwne HS – bezproblemowe przygotowanie na zimę

Przygotowanie okien na zimę, czyli mówiąc wprost, ich doszczelnienie, uzależnione jest od tego, w jakim systemie są one wykonane. Najmodniejsze i najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym okna tarasowe typu HS nie wymagają wielu przygotowań przed zimą, a przede wszystkim nie trzeba ich regulować. Jest to zresztą praktycznie niemożliwe z poziomu zwykłego użytkownika, gdyż w oknach typu HS wszystkie okucia są ukryte w ramie i skrzydle, więc aby zmienić jakiekolwiek ustawienia, trzeba by skrzydło zdemontować.

– Stanowczo odradzam samodzielne próby – jeśli – co zdarza się ekstremalnie rzadko – mechanizm wymaga jakiejś korekty, trzeba zgłosić się do fachowców. Jednak to, że okna tarasowe HS są praktycznie bezobsługowe, jeśli chodzi o regulację przed zimą, nie oznacza wcale, że ich nie trzeba na zimę przygotować. Po pierwsze okna trzeba umyć, najlepiej właśnie teraz. Po lecie i jesieni na powierzchni okien znajduje się pył, który może rzeczywiście negatywnie wpłynąć na ich działanie, zwłaszcza na prowadnice. Pył osiada także w okolicy uszczelek, niszcząc je – dlatego tak ważne jest dokładne umycie uszczelek przed zimą – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert z działu technicznego G-U Polska.

Końcowym etapem jesiennej pielęgnacji jest zabezpieczenie uszczelek odpowiednim środkiem, na przykład wazeliną techniczną, którą obecnie można kupić też w wersji w sprayu. Dlaczego warto natłuścić uszczelki? Dzięki temu odzyskują sprężystość, a więc i lepsze właściwości uszczelniające. W przypadku okien podnoszono-przesuwnych, gdzie, za sprawą specjalnej konstrukcji, podczas zamykania skrzydło drzwi (ciężkie) wraz z uszczelką opadają na próg, docisk tworzy się samoistnie. I dlatego nie potrzeba dodatkowej regulacji. Oszczędności (doszczelnienie) zawdzięczamy w tym przypadku… grawitacji.

Okna rozwierno-uchylne wymagają regulacji

Inaczej rzecz się ma w przypadku okien rozwierno-uchylnych. Tu warto jesienią przeprowadzić regulację. Dlaczego? Dzięki odpowiedniemu ustawieniu elementów okuć w ramie okiennej możemy zapewnić mocniejszy docisk uszczelki, a więc lepszą szczelność okien w zimniejszych miesiącach. W okresie zimowym jest to sprawa kluczowa.

– Regulację typowych okien rozwierno-uchylnych możemy przeprowadzić samodzielnie. Na ramie widoczne są elementy okuć, które można regulować imbusem lub innym kluczem, w przypadku okuć G-U jest to TORX 15. W sytuacji modelowej po lecie będą one ustawione albo w pozycji „lato”, albo w pozycji neutralnej. Wystarczy zwiększyć docisk o 1 mm, aby uzyskać pozycję odpowiednią na zimę, ale – i to bardzo ważne – taka pozycja powinna być ustawiona na wszystkich elementach regulacyjnych. Chodzi o to, aby docisk na całym obwodzie okna był równomierny – radzi ekspert G-U Polska.

Oczywiście przed zimą okna rozwierno-uchylne także należy umyć, a okucia oraz uszczelki (przed regulacją) natłuścić wazeliną techniczną, która poprawi płynność działania mechanizmów oraz sprężystość i szczelność uszczelek.

Rosnące zimą rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o ból głowy. Aby temu zapobiec, warto już jesienią poszukać rozwiązań, które pozwalają na oszczędność energii cieplnej. Docieplenie budynków, efektywne systemy grzewcze, domy pasywne, okna o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych, progi niwelujące mostki termiczne – to elementy, które mogą nam zapewnić oszczędności. Ale należy pamiętać także o jesiennej pielęgnacji i konserwacji okien, która poprawi ich szczelność. Dzięki temu więcej pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni…