Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – które rozwiązanie wybrać do drzwi i okien tarasowych? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – które rozwiązanie wybrać do drzwi i okien tarasowych?

Krispol

Choć idea nowoczesnych okien tarasowych opiera się m.in. na tym, aby zastosować maksymalnie duże przeszklenia, nie zawsze chcemy, aby okna były niczym nieosłonięte z zewnątrz. Zewnętrzne osłony mogą być dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym, jednak ich najważniejszą funkcją jest ochrona przed wychłodzeniem lub przegrzaniem się mieszkania. Pytanie pozostaje otwarte – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Co wybrać?

Wybór pomiędzy roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, aby decyzję tę podjąć na etapie budowy lub wymiany okien. W obu przypadkach, dla zachowania prawidłowego działania, już na etapie projektu należy zadbać o takie elementy, jak odpowiednie przygotowanie otworów okiennych, zapewnienie przestrzeni montażowej, zaplanowanie izolacji newralgicznych punktów oraz specyficzne wymagania dotyczące danego typu osłony. Takie przygotowanie (oraz oczywiście powierzenie pracy profesjonalnej ekipie) jest gwarancją prawidłowego montażu rolet lub żaluzji zewnętrznych.

Które rozwiązanie wybrać? Odpowiedź, jak w bardzo wielu przypadkach, brzmi: to zależy – od powodów, dla których decydujemy się na osłonę oraz oczekiwań dotyczących użytkowania.

Rolety zewnętrzne: termoizolacja i intymność

Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co doceniamy zwłaszcza zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Oznacza to wymierne oszczędności w okresie grzewczym – nawet do 15% kosztów ogrzewania. Właściwości izolacyjne rolet docenimy również latem – opuszczając je, zabezpieczamy mieszkanie przed zbytnim przegrzaniem w czasie upałów.

Atutem rolet zewnętrznych, o którym rzadko się wspomina, a mającym bardzo duże znaczenie dla komfortu mieszkańców, jest fakt, że skutecznie chronią przed hałasem. Jest to aspekt bardzo ważny zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, których domy zlokalizowane są przy ruchliwych ulicach.

Rolety zewnętrzne – Krispol
Rolety zewnętrzne – Krispol
Rolety zewnętrzne – Krispol

Opuszczone rolety skutecznie zaciemniają pomieszczenia. Ta właściwość przydaje się m.in. do zaciemnienia sypialni dziecka latem, kiedy na dworze długo jest jasno i trudno mu zasnąć. Sprawdzą się również w dużych miastach, w których także nocą bywa zbyt jasno, by zapewnić mieszkańcom komfortowy sen. Dodatkową zaletą są wbudowane moskitiery, które chronią latem przed „inwazją” komarów i innych owadów, sprawiając, że możemy spać spokojnie z otwartymi oknami.

Rolety zewnętrzne mogą być zautomatyzowane, a dodatkowym zabezpieczeniem może być wyposażenie ich w funkcję wykrywania przeszkód. Co ważne – można je podłączyć do systemu alarmowego, do którego podpięte są okna tarasowe, co stworzy podwójne zabezpieczenie przed włamywaczami. Dzięki dobrze zaprogramowanym roletom możemy sterować nimi w taki sposób, aby imitowały obecność domowników, czyli odsłaniały i zasłaniały okna w określonych godzinach – wyjaśnia Maciej Szczepański, Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL.

Rolety zewnętrzne można zastosować w budynkach klasycznych oraz nowoczesnych. Ważne, aby dobrać ich kolorystykę tak, by była spójna z bryłą domu.

Żaluzje fasadowe: nowoczesność i kontrola światła słonecznego

Żaluzje fasadowe są osłonowym hitem ostatnich miesięcy. Zawdzięczają to swoim niewątpliwym walorom estetycznym – delikatne lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, zimnem czy wiatrem, ale przede wszystkim są elementem tworzącym wizerunek domu, nadającym mu lekkości i eleganckiego, nowoczesnego charakteru.

Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli (wykonanych z aluminium i pokrytych lakierami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych). Żaluzje fasadowe mogą zostać podłączone do systemu automatyki pogodowej, a to oznacza, że będą bez naszej ingerencji reagować na aktualne warunki pogodowe – zamykać się w czasie upałów, ustawiając się w pozycji zabezpieczającej przed uszkodzeniem podczas wichury, otwierając się wiosną, aby dogrzewać pomieszczenia poprzez nasłonecznienie.

Żaluzje fasadowe, z uwagi na swoją konstrukcję, są idealnym rozwiązaniem podkreślającym minimalistyczny styl i estetykę dużych okien tarasowych podnoszono-przesuwnych. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej można je idealnie dopasować do fasady domu lub innych elementów stolarki zewnętrznej.

Żaluzje fasadowe, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, stanowią też skuteczną barierę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem. W tym drugim przypadku, dzięki wytwarzaniu się bariery termicznej spowalniającej wymianę ciepła, jaka tworzy się pomiędzy szybą a powierzchnią lameli, w czasie upałów, na przykład 35-stopniowych, temperaturę wewnątrz mieszkania można obniżyć aż o 10%. Rozwiązanie to może więc zastąpić lub wspomagać klimatyzację w mieszkaniu, przyczyniając się do obniżenia kosztów zużycia energii – mówi Maciej Szczepański. Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL podkreśla również, że podłączenie żaluzji do systemu sterowania pogodowego i odpowiednie zaprogramowanie go pozwoli na faktyczne zarządzanie dostępem światła słonecznego do mieszkania, a tym samym, na kontrolowanie temperatury wewnątrz poprzez ograniczanie lub zwiększanie stopnia nasłonecznienia pomieszczeń.

Krispol
Rolety zewnętrzne – Krispol

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i każde spełni pokładane w nim oczekiwania. Jednak pod warunkiem, że oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych, zwrócimy również uwagę na profesjonalny montaż. Bo podobnie jak w przypadku drzwi tarasowych – jest on podstawą poprawnego, bezawaryjnego i długoletniego działania obu rozwiązań.