Okna tarasowe HS cenimy przede wszystkim za gabaryty – duże przeszklenia wspaniale doświetlają przestrzeń i otwierają ją na otoczenie. Jednak w upalne dni, kiedy słońce przez wiele godzin zagląda do środka, warto odgrodzić się od nadmiaru ciepła. Do najpopularniejszych rozwiązań należą rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Zanim zdecydujemy się na konkretną opcję, sprawdźmy, co oferuje.
Zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość pełnego zaciemnienia, co w upalne dni oznacza odgrodzenie mieszkania od fali gorącego powietrza. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ochrona przed hałasem oraz zabezpieczenie przed włamaniem (pod warunkiem, że rolety posiadają odpowiednią klasę antywłamaniową).
– Właściwości termoizolacyjne są chyba najważniejszą zaletą rolet zewnętrznych, co doceniamy nie tylko latem, ale także zimą – pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Oznacza to wymierne oszczędności w okresie grzewczym. Z kolei latem – opuszczając rolety, zabezpieczamy mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem – wyjaśnia ekspert z KRISHOME.
Rolety zewnętrzne przesuwają się po pionowych prowadnicach, a następnie nawijają na wał zamontowany w specjalnej kasecie (zewnętrznej lub wewnętrznej – są dwa rodzaje montażu). Składają się z poziomych, szczelnie nachodzących na siebie lameli, które zapewniają pełne zaciemnienie. Aby wpuścić światło do pomieszczenia, roletę trzeba podnieść do pożądanej wysokości. Mogą być obsługiwane ręcznie (za pomocą korby lub taśmy), automatycznie, a nawet zdalnie. Rolety zewnętrzne są też często elementem systemu smart home, wówczas podnoszą się i zamykają w sytuacjach, które zostały zaprogramowane (na przykład rano, zanim domownicy wstaną).
Żaluzje fasadowe dzięki lekkiej konstrukcji stają się coraz popularniejsze. Stanowią nie tylko skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, są również ciekawym rozwiązaniem stylistycznym, podkreślającym charakter budynku.
Żaluzje fasadowe konstrukcyjnie przypominają żaluzje wewnętrzne – składają się z eleganckich, delikatnych lameli, których ustawieniem można manipulować w szerokim zakresie. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, ile światła wpuścimy do mieszkania – od dużego zaciemnienia, po pełne otwarcie na słońce. Można je również połączyć z domowym systemem automatyki pogodowej – w tej sytuacji system będzie samodzielnie dobierał kąt ustawienia lameli, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych, np. stopnia nasłonecznienia czy też natężenia wiatru (przy zbyt silnych podmuchach system wybierze ustawienie bezpieczne). Pomiędzy lamelami a szybą okien podnoszono-przesuwnych tworzy się ponadto bariera termiczna, spowalniająca wymianę ciepła, dzięki której w gorące dni temperatura w mieszkaniu może być niższa nawet o 10%.
– Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ruchomym lamelom. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się pod względem estetycznym – lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem. Nadają budynkom lekkości i elegancji – podsumowuje Maciej Szczepański, zastępca kierownika działu badań i rozwoju KRISHOME.
Rolety zewnętrzne najlepiej jest montować na etapie budowy lub wymiany okien, szczególnie jeśli zależy nam na roletach w wersji zabudowanej. W przypadku żaluzji fasadowych montaż możliwy jest w dowolnej chwili, bo ich instalacja nie wymaga aż takiej ingerencji w fasadę budynku.
Najważniejszy jest komfort użytkowników. Są osoby, które doceniają pełne zaciemnienie i czują się bezpieczniej w budynku z opuszczonymi roletami. Są takie, dla których ogromne znaczenie mają walory estetyczne i które lubią mieć kontrolę nad ilością światła wpadającego do domu w czasie upałów, ale też przez cały rok. Rynek oferuje rozwiązania dla wszystkich. Ważne, aby poznać atuty dostępnych propozycji i wybrać tę, która spełnia nasze oczekiwania.