Sezamie otwórz się – sposoby otwierania drzwi tarasowych – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Sezamie otwórz się – sposoby otwierania drzwi tarasowych

Funkcjonalność drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS sprawia, że stają się coraz bardziej modne. Wielkie, efektowne przeszklenia tworząc szklane tafle – często na całej ścianie budynku – nadają mu nowoczesnego charakteru i otwierają na naturę. Tak duże okna tarasowe mogą ważyć nawet 600 kilogramów, jednak otwiera się je w prosty sposób. Jak? Odpowiadamy w poniższym przeglądzie rozwiązań ułatwiających otwieranie drzwi tarasowych HS.

Klamki

Klamki to oczywiście klasyczne i najprostsze rozwiązanie. Montuje się je od wewnętrznej strony drzwi tarasowych. Dirigent, Rondo, Belcanto i Bauhaus – w kolekcji G-U znajdziemy aż cztery ich rodzaje. Duża różnorodność materiałów, z których zostały wykonane, sprawia, że każdy znajdzie wśród nich odpowiedni dla siebie model. Do wyboru są klamki ze stali nierdzewnej, odpornej na zarysowania, nieulegającego korozji mosiądzu lub wytrzymałego aluminium, o wykończeniach matowych lub z połyskiem.

Dostępne kolory klamek Dirigent

Klamki do drzwi typu HS mają standardowo długość 270 mm. W portfolio G-U znajduje się też klamka Rondo, charakteryzująca się przedłużonym uchwytem o długości 400 mm. Wydłużenie klamki sprawia, że siłę potrzebną do użytkowania drzwi tarasowych można zmniejszyć nawet do 50% (na zasadzie dźwigni). Klamka ta, stworzona z myślą o mniej sprawnych użytkownikach, wpisuje się w ideę budownictwa bez barier, umożliwiając otwieranie drzwi HS z pozycji siedzącej, co znacznie podnosi komfort użytkowania osobom poruszającym się na wózkach.

Klamka Rondo

Do zadań specjalnych służy także klamka Dirigent PZ ZA SK3 z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną BKS Janus, z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym; zaślepioną od strony zewnętrznej, która gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Jak działa to rozwiązanie? Po zamknięciu klamki przy pomocy klucza mechanizm okucia zostaje zaryglowany w taki sposób, że nie jest możliwe jej uruchomienie, co oznacza, że nie da się unieść ani otworzyć skrzydła ruchomego drzwi tarasowych HS.

Klamka Dirigent PZ

Pilot

Sterowanie drzwiami tarasowymi podnoszono-przesuwnymi przy pomocy pilota jest wygodne i pozwala na ich otwieranie i zamykanie, np. wówczas, gdy relaksując się na sofie w salonie, chcemy do niego wpuścić świeże powietrze. Pilota możemy użyć też, by wygodnie zamknąć okna tarasowe, gdy zbliża się deszcz. Ale żeby to wszystko było możliwe, konieczna jest automatyzacja, a więc wyposażenie drzwi tarasowych HS w napęd. Do wyboru mamy dwa rodzaje: napęd nawierzchniowy HS Master, który montuje się na ramie nad oknem oraz HS ePOWER, niewidoczny, ukryty w ramie skrzydła. O takich udogodnieniach warto jednak pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ napęd potrzebuje zasilania, a to oznacza konieczność doprowadzenia przewodów elektrycznych. Zautomatyzowane drzwi tarasowe w wariancie podstawowym można otwierać również przy pomocy panelu dotykowego. Kolejną opcją jest natomiast możliwość uruchamiania i zatrzymywania napędu w drzwiach tarasowych przy pomocy tradycyjnego włącznika ściennego, takiego, jaki stosuje się do włączania i wyłączania oświetlenia.

Więcej o zaletach okien tarasowych z napędem można przeczytać tutaj.

Smartfon

Automatyzacja to pierwszy krok do kolejnej opcji otwierania – za pomocą aplikacji w telefonie. Wystarczy drzwi wyposażone w napęd podłączyć do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem, by móc sterować nimi zdalnie, z dowolnego miejsca na Ziemi, jeśli oczywiście mamy tam dostęp do Internetu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy przewietrzyć na odległość mieszkanie przed powrotem do domu lub wypuścić na świeże powietrze psa, a potem wpuścić go z powrotem do domu. Przy pomocy telefonu można również sprawdzić, czy drzwi tarasowe są zamknięte czy otwarte i w razie potrzeby otworzyć je albo zamknąć.

Czytnik linii papilarnych

Kolejnym sposobem otwierania drzwi tarasowych jest czytnik linii papilarnych, instalowany po ich zewnętrznej stronie. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie przed wtargnięciem intruzów do domu, otwiera bowiem drzwi jedynie tym użytkownikom, których opuszki palców zostały zakodowane w jego pamięci. Wejście do domu przez drzwi tarasowe przy pomocy czytnika odbywa się bardzo prosto – wystarczy tylko przeciągnąć przez niego palec.

Nowością w ofercie G-U jest czytnik linii papilarnych ekey dLine – urządzenie o niewielkich rozmiarach, charakteryzujące się nowoczesnym designem, które zapewnia wygodne otwieranie drzwi przy pomocy opuszka palca lub też zdalnie za pomocą smartfonu, czy tabletu, wykorzystując do tego aplikację ekey bionyx. Więcej informacji na temat tego innowacyjnego urządzenia można znaleźć tutaj.

Panel dotykowy

W panel dotykowy standardowo są wyposażone drzwi podnoszono-przesuwne HS z napędem ePOWER, które nie posiadają wówczas klamki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ją zamontować, np. w przypadku konieczności naprawy panelu.

Drzwi tarasowe z panelem dotykowym mają dodatkowy atut – funkcję blokady rodzicielskiej, której uruchomienie daje rodzicom pewność, że dziecko nie wpuści do domu nieproszonych gości lub nie wypuści psa na ogród. Aktywacja blokady rodzicielskiej nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy – należy tylko wcisnąć na panelu odpowiednią kombinację klawiszy.

Wachlarz rozwiązań dotyczących otwierania drzwi tarasowych HS jest szeroki. Dokonując wyboru sposobu ich otwierania i zamykania zazwyczaj bierzemy pod uwagę własne, aktualne preferencje i potrzeby. A powinniśmy też pamiętać o przyszłości, możliwościach innych domowników oraz fakcie, że im starsi – tym bardziej cenić będziemy komfort. Dlatego warto przeglądać dostępne dziś opcje również pod tym kątem.