Siedem powodów, dla których kochamy okna HS – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Siedem powodów, dla których kochamy okna HS

landscape of modern building near pond at dusk

Dają poczucie obcowania z naturą niezależnie od pory roku, bo rozmywają granicę między wnętrzem domu a otoczeniem, gwarantując piękne widoki. Są nowoczesne i wpisują się w obecne trendy architektoniczne. Zapewniają również komfort użytkowania i niezawodność działania. Powodów, dla których okna podnoszono-przesuwne to marzenie wielu z nas, jest znacznie więcej. Oto siedem z nich!

POWÓD NR 1: Powiększają optycznie i rozjaśniają wnętrze

Okna podnoszono-przesuwne HS to konstrukcja, która może składać się nawet z 4 skrzydeł jezdnych i dwóch stałych. W praktyce oznacza to, że stworzona z nich szklana ściana może mieć nawet 20 m długości. Dzięki oknom sięgającym niemal od podłogi do sufitu, przestrzeń mieszkalna jest doskonale doświetlona i jasna. Granice pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem zacierają się, a salon zyskuje nowy wymiar – dzięki optycznemu powiększeniu.

POWÓD NR 2: Nie „kradną” przestrzeni

Okna HS, mimo pokaźnych gabarytów, dzięki innowacyjnej konstrukcji nie wymagają do pełnego otwarcia dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, ani konieczności przestawiania mebli w salonie. Oba skrzydła są względem siebie tak usytuowane, że po otwarciu część ruchoma bez problemu wypełnia „uskok” przy skrzydle stałym, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. To wygodne rozwiązanie przydaje się szczególnie latem – jeśli tylko chcemy, możemy mieć okno cały czas otwarte, ponieważ umeblowanie salonu nie koliduje z otwarciem drzwi tarasowych.

Drzwi podnoszono-przesuwne typu HS

POWÓD NR 3: Usprawniają komunikację

W wielopokoleniowych domach, gdzie pod jednym dachem mieszkają zarówno małe dzieci, jak i seniorzy, doceniane jest kolejne rozwiązanie, które można zastosować w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych. Mowa o progu zlicowanym z podłogą. Jego zaletą jest to, że tworzy jednolitą płaszczyznę. Zatem pomiędzy mieszkaniem a tarasem nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby utrudnić funkcjonowanie osobom starszym, mniej sprawnym lub dzieciom. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko potknięcia czy też upadku. Dzięki temu, że podłoga wewnątrz mieszkania i posadzka na tarasie są na tym samym poziomie, próg zlicowany z podłogą jest również rozwiązaniem odpowiednim dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, zapewniając bezproblemowy przejazd z salonu na taras. Jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest kilkumilimetrowa, praktycznie niewyczuwalna szyna jezdna. Ponadto próg „na zero” zastosowany w drzwiach tarasowych HS wpisuje się w ideę budownictwa bez barier. Użytkownicy docenią go również za jego kolejną zaletę – jest termoizolacyjny (np. GU-Thermostep), zatem niweluje mostki termiczne przy podłodze, chroniąc pomieszczenie przed utratą ciepła.

Drzwi podnoszono-przesuwne typu HS z niskim progiem dla budownictwa bez barier
Drzwi podnoszono-przesuwne typu HS z niskim progiem dla budownictwa bez barier

POWÓD NR 4: Są proste w obsłudze

Okna HS bywają ciężkie – pojedyncze skrzydło jezdne może ważyć nawet do 600 kg. Ale dzięki wyposażeniu ich w napęd (HS Master lub HS ePOWER) każdy domownik, nawet dziecko czy osoba niepełnosprawna, poradzi sobie zarówno z otwarciem, jak i zamknięciem drzwi o tak pokaźnych gabarytach. W jaki sposób? Zautomatyzowane drzwi HS można łatwo otworzyć – w opcji podstawowej przy pomocy panelu dotykowego (standard przy napędzie HS ePOWER) lub pilota, a w opcji rozszerzonej – po połączeniu z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą – przy pomocy: czytnika linii papilarnych, telefonu, a nawet głosu.
Innym rozwiązaniem, stosowanym w niezautomatyzowanych drzwiach podnoszono-przesuwnych jest HS LiftUnit, czyli moduł wspomagający, który o połowę redukuje siłę potrzebną do podniesienia ruchomego skrzydła (ma zastosowanie przy skrzydłach o masie od 200 do 600 kg). Dzięki temu udogodnieniu można w łatwy sposób podnieść nawet ciężkie skrzydło i nie potrzeba do tego dużo siły.

Drzwi podnoszono-przesuwne typu HS z całkowicie ukrytym napędem HS ePOWER

POWÓD NR 5: Ułatwiają zdalne…. wyprowadzanie psa

Zautomatyzowane drzwi HS, w wersji rozszerzonej, można otwierać zdalnie – przy pomocy smartfonu, tabletu lub laptopa z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. To komfortowe rozwiązanie wymaga jednak, aby napęd podłączyć do modułu sterującego oraz do centrali zarządzającej, np. TaHoma Premium. A wtedy można zdalnie wypuścić psa do ogrodu, a następnie wpuścić go do domu, czyli na przykład wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Aplikacja w telefonie, łącząc się z centralą inteligentnego domu, pozwala też zdalnie przewietrzyć salon. Warunek jest jeden – gdziekolwiek jesteśmy, musimy mieć dostęp do Internetu. Przy pomocy telefonu można również sprawdzić na odległość czy drzwi tarasowe są zamknięte, czy otwarte, a także zdalnie otworzyć je albo zamknąć.

POWÓD NR 6: Dają kontrolę rodzicom

Zautomatyzowane drzwi HS dają użytkownikom możliwość pełnej kontroli nad wyjściem z domu. Rodzice – obawiający się, że ich pociechy otworzą drzwi tarasowe HS z napędem i przy okazji wypuszczą z domu psa lub wpuszczą nieproszonego gościa – mogą skorzystać z opcji kontroli rodzicielskiej, która daje gwarancję, że dzieci nie otworzą same drzwi. Jak to działa? Drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER standardowo są wyposażone w panel dotykowy z przyciskami (zamiast klamki). Jego dodatkową zaletą jest funkcja blokady rodzicielskiej. Wystarczy, że dorosły wciśnie na panelu odpowiednią kombinację klawiszy i gotowe! Można spać spokojnie.

POWÓD NR 7: Zapewniają bezpieczeństwo

Duże przeszklenia mogą się wydawać włamywaczom łatwe do sforsowania. Tym bardziej, gdy są usytuowane od strony ogrodu, z dala od czujnych spojrzeń sąsiadów. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby przestępców zniechęcić do tego rodzaju nieproszonych wizyt. Przed włamaniem drzwi tarasowe HS zabezpieczają przede wszystkim nowoczesne szyby i odpowiednia konstrukcja. Można je także doposażyć w rozwiązania, które podwyższą ich antywłamaniowe możliwości, takie jak np. listwy przeciwwyważeniowe zakładane na górnym ramiaku skrzydła jezdnego, które uniemożliwiają jego podniesienie, oraz system okuć z dodatkowymi zaczepami. Skuteczny opór stawią również atestowane listwy doszczelnienia środkowego (umiejscowione pomiędzy skrzydłem jezdnym a stałym w miejscu, które najczęściej atakują włamywacze) oraz drzwi tarasowe wyposażone w szyld z półwkładką (np. półwkładka Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym) zaślepioną od strony zewnętrznej. Dla jeszcze większej ochrony drzwi tarasowe HS można także dodatkowo podpiąć do systemu alarmowego.

Listwa antypodważeniowa HS
P

Wymienione przykłady to z pewnością nie jedyne powody, dla których kochamy nowoczesne drzwi HS. A te – szczególnie w wersji smart home – już dawno stały się czymś więcej niż tylko oknem tarasowym. Są odpowiednikiem komfortu, bezpieczeństwa i okna na świat, o którym marzymy.