Smart Home – by mieszkało się przyjemniej – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Smart Home – by mieszkało się przyjemniej

Internet of things (IOT) concept related to smart home automation and connected objects with a person touching a virtual interface

Temperatura powietrza w domu regulowana zdalnie z drugiego końca miasta, kraju, a nawet świata. Drzwi tarasowe HS otwierane na odległość z każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu, a nawet samoczynne podlewanie się działki, gdy jesteśmy w drodze do pracy – takie możliwości dają rozwiązania typu Smart Home. Patrzymy na nie coraz bardziej przychylnym wzrokiem.

Smart Home nie jest już dziś tylko marzeniem, które trzeba odłożyć w czasie na trudną do sprecyzowania przyszłość. Inteligentne domy teraźniejszości krok po kroku zdobywają serca Polaków. Postęp techniczny sprawił, że automatyzacja, dzięki której można wcielić w życie ideę inteligentnego mieszkania, jest dla nas coraz bardziej atrakcyjna. Jak wynika z raportu Oferteo.pl, co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku wybrał właśnie rozwiązania typu Smart Home (1).

Smart Home – wygodny, komfortowy i bezpieczny

Zamysł Smart Home opiera się na tzw. Internecie Rzeczy. Zgodnie z tą koncepcją urządzenia i przedmioty codziennego użytku komunikują się ze sobą, wymieniając jednocześnie informacjami. Dzięki temu mogą się łączyć ze sobą w sieć, z czego korzystają użytkownicy, sterując nimi zdalnie. W ramach Internetu Rzeczy na całym świecie współpracuje już ze sobą ponad 20 miliardów urządzeń (2). Popularność rozwiązań Smart Home szybuje, bo zapewniają użytkownikom wymierne korzyści. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Oferteo.pl, zwiększenie komfortu dzięki inteligentnemu domowi docenia 78% ankietowanych, chęć skorzystania z nowoczesnych technologii wymienia połowa badanych, oszczędność zauważa 43% z nich, a dbałość o bezpieczeństwo jest ważna dla 36% (3).

Inteligentny dom – automatyzacja w praktyce

Naczelną ideą automatyki domowej jest to, że odpowiednio zaprogramowane urządzenia komunikują się ze sobą, ograniczając jednocześnie ingerencję użytkownika i stanowiąc dla niego ułatwienie oraz odciążając go w codziennych obowiązkach. Brzmi dobrze, a jeszcze lepiej wygląda to w praktyce. W inteligentnym domu, dzięki połączeniu wszystkich systemów, mieszkańcy mogą za pomocą aplikacji w telefonie uzyskać na odległość kontrolę nad urządzeniami w nim pracującymi.

Przyjrzyjmy się, na przykładzie drzwi tarasowych HS, jakie konkretne korzyści daje automatyzacja. Okna tarasowe HS wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Są duże, prezentują się efektownie, zapewniają domowi dopływ naturalnego światła i otwierają salon na otoczenie. Jednocześnie im są większe, tym cięższe. Aby ich obsługa była komfortowa, chętnie wyposażamy je w napęd. Do wyboru mamy dwa napędy: HS ePOWER, którego elementy są niewidoczne, zasilany przez ukryte w ramie skrzydła akumulatory lub nawierzchniowy napęd HS Master.

Drzwi tarasowe HS zaopatrzone w napęd wpisują się w ideę Smart Home. W wersji podstawowej można je otwierać przy pomocy panelu dotykowego (w opcji z napędem HS ePOWER) albo pilota. Ale jeśli napęd podłączymy do modułu sterującego GU Controller IO oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem, np. TaHoma Premium, możemy drzwiami tarasowymi sterować zdalnie, za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Opcja ta umożliwia m.in. otwieranie oraz zamykanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że mamy tam dostęp do Internetu. Ale nie tylko. Możemy też na przykład zdalnie przewietrzyć dom.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS wyposażone w napęd HS ePOWER
Zdalna kontrola stanu zamknięcia drzwi i okien

Smart Home bardziej bezpieczny

Inteligentne rozwiązania poprawiają również bezpieczeństwo mieszkańców. Przykładem może być biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik linii papilarnych, który można zainstalować zarówno w drzwiach wejściowych, jak i tarasowych (po zewnętrznej stronie). Stanowi on rodzaj tamy przed intruzami i otwiera drzwi tylko tym użytkownikom, których opuszki palców zostały zakodowane w pamięci urządzenia (można w niej zakodować 150 opuszków). Aby zwiększyć bezpieczeństwo, czytnik skanuje tylko wybrane punkty z opuszka palca, a nie wszystkie linie papilarne.

Wnętrza domów, w których zastosowano rozwiązania Smart Home, można również chronić przed nagłymi, trudnymi do przewidzenia zmianami warunków atmosferycznych. Takie możliwości daje instalacja na dachu lub elewacji domu czujnika pogodowego, który podłączony jest do sterownika, przesyłającego odpowiednie sygnały do siłownika okiennego. Jeśli wiatr lub poziom deszczu przekroczą wartości ustawione jako graniczne, system samoistnie zamknie uchylone okna, chroniąc wnętrza domu przed wichurą lub zalaniem. Tę konfigurację można rozszerzyć, łącząc czujnik pogodowy, sterownik i siłownik okienny z modułem GU Controller IO oraz centralą sterującą inteligentnym domem TaHoma Premium, dzięki czemu uzyskamy zdalną kontrolę nad stanem okien (otwarte/zamknięte) i możliwość sterowania nimi (zamykanie/otwieranie).

Okno wyposażone w siłownik okienny
Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer

Inteligentne oszczędzanie

Istotnym aspektem koncepcji Smart Home jest oszczędność. Jednym z rozwiązań są wspomniane już czujniki pogody, które gromadząc informacje dotyczące, np. temperatury panującej na zewnątrz, zareagują, gdy na dworze zrobi się chłodniej lub zbyt ciepło, odpowiednio włączając lub wyłączając ogrzewanie. Latem inteligentny dom automatycznie zamknie także rolety, gdy słońce będzie zbyt silne. Dzięki temu dom nie będzie przegrzany, co oznacza mniejsze wykorzystanie klimatyzacji.

Innym przykładem dbałości o oszczędne zużycie energii w inteligentnym domu może być także wyłączenie przez system oświetlenia pozostawionego przez domowników, gdy analiza czujników ruchu wykaże, że nie ma ich w domu.

W inteligentnym domu mieszkańcom żyje się wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej. Smart Home potrafi bowiem sam zadbać o zużycie energii, podlać za nich ogródek, zamknąć rolety, przewietrzyć salon albo włączyć ekspres z ulubioną kawą, aby po wstaniu z łóżka mogli się nią delektować. Nic zatem dziwnego, że inteligentne rozwiązania dla domów ze strefy marzeń przeszły w fazę urzeczywistniania.