Smart Home – nowoczesne rozwiązania do drzwi wejściowych – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Smart Home – nowoczesne rozwiązania do drzwi wejściowych

IOT (ang. Internet of things) to koncepcja, na której opiera się m.in. idea smart home – domu inteligentnego, nad którym domownicy mają lepszą kontrolę, i dzięki któremu zyskują więcej komfortu i bezpieczeństwa. Inteligentne rozwiązania z zakresu kontroli dostępu i nowoczesnej koncepcji drzwiowej można wdrożyć dzięki technologiom i produktom marki G-U. Poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się, jak sprawić, aby twoje drzwi były smart.

Jak stworzyć inteligentne drzwi?

Aby drzwi były smart, należy je wyposażyć w odpowiednie rozwiązania, np. proponowane przez Grupę G-U, które opierają się na przykładowym połączeniu:

  • antywłamaniowego zamka, np. takiego jak wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic-DR, któregomechanizm samoryglujący zwalnia użytkownika z obowiązku użycia klucza (drzwi zaryglowują się samodzielnie po zamknięciu),
  • silnika A-Öffner lub A-Öffner Servo,
  • transmisji danych poprzez elektroniczny przepust kablowy z zasilaczem SECUREconnect 200.
  • rozwiązania, pozwalające na otwieranie drzwi, jak np. czytnik linii papilarnych, panel z klawiaturą kodową itp.

Te trzy podstawowe elementy tworzą bazę pod pełną automatyzację drzwi wejściowych i punkt wyjścia do wyposażenia drzwi w urządzenia pozwalające na ich otwieranie i zamykanie bez użycia klucza.

Biometryczna kontrola dostępu

Drzwi otwierane przy pomocy jednego palca, bez konieczności użycia klucza, a przy tym bezpieczne i łatwe w obsłudze? Takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku biometrycznej kontroli dostępu, czyli dzięki czytnikowi linii papilarnych, który identyfikuje osoby uprawnione do wejścia. Jak działa czytnik? Aby drzwi się otworzyły, wystarczy, że osoba, której punkty linii papilarnych zostały zakodowane, przeciągnie opuszkiem palca przez czytnik wbudowany w specjalnym uchwycie drzwiowym, skrzydle lub ramie drzwi, albo umiejscowiony na ścianie przy drzwiach. Biometryczna kontrola dostępu jest bezpieczna i łatwa w obsłudze – dorośli domownicy, np. rodzice wracający z ciężkimi zakupami, osoby starsze lub niepełnosprawne, nie muszą szukać kluczy, a potem siłować się z ciężkimi drzwiami (te wyposażone są także w silnik), zaś dzieci nie zgubią już klucza do domu, bo po prostu go nie potrzebują.

Drzwi otwierane na kod lub brelok

Nie tylko biometryczna kontrola dostępu uwalnia domowników od pęku kluczy. Drzwi domu można otwierać także przy pomocy innych urządzeń:

  • klawiatury kodowej/numerycznej klawiatury Bluetooth&Code – klawiatura numeryczna umożliwiająca otwieranie drzwi sześcio- lub ośmiocyfrowym kodem oraz za pomocą telefonu (dzięki specjalnej aplikacji i włączonej funkcji Bluetooth nie trzeba wybierać całego numeru – wystarczą pierwsze cyfry). Jest w pełni bezpieczna, ponieważ wyklucza możliwość manipulacji, np. w przypadku próby włamania (złodziej może wyrwać panel, ale nadal nie otworzy drzwi) lub odczytania kodu przez niepożądaną osobę;
  • czytnika RFID – to czytnik kart, breloków i innych transponderów (specjalny zintegrowany sterownik w przewodzie pozwala na jego szybki montaż typu Plug&Play).

Wymienione rozwiązania również składają się na pojęcie bezpiecznego systemu kontroli dostępu i są kompatybilne z większością zamków elektromechanicznych i elektrozaczepów marki G-U. Czytnik RFID i klawiatura Bluetooth&Code łączą także innowacyjne rozwiązania ze stylowym designem.

Zdalne sterowanie drzwiami

Systemu drzwiowy może być także wyposażony w moduł sterujący G-U Controller IO, który – w połączeniu z centralą zarządzającą inteligentnym domem (TaHoma Premium lub Conexxon marki Somfy) – pozwala zdalnie sterować drzwiami. Dzięki temu systemowi domownicy mogą otwierać i zamykać (zaryglowywać) drzwi z dowolnego miejsca na Ziemi. Potrzebują do tego jedynie smartfona lub tabletu z dostępem do Internetu, na którym zainstalowana jest specjalna aplikacja.

Dzięki temu rodzice, będąc np. w pracy, mogą otworzyć drzwi dzieciom, które wróciły ze szkoły. Opiekunowie mogą też sprawdzić, czy drzwi na pewno zostały skutecznie zamknięte, oczywiście jeśli nie posiadają jeszcze zamka samoryglującego, bo aplikacja na telefonie pokazuje stan zaryglowania drzwi: otwarte/zamknięte. To niesamowita wygoda i komfort dla domowników.

Alarm – dodatkowa ochrona w inteligentnym domu

Oprócz odpowiednich wkładek i rozwiązań z zakresu kontroli dostępu, drzwi wejściowe można dodatkowo wyposażyć w system alarmowy, który (po wprowadzeniu kodu włączającego alarm) sprawdzi, czy drzwi są zamknięte. Jeśli nie są – nie załączy się, co wymusza na użytkowniku sprawdzenie i zamknięcie drzwi. Jednak, aby zamontować alarm, drzwi muszą być wyposażone w czujniki zamknięcia, tzw. kontaktrony (jeden element obecny w skrzydle, drugi w ramie drzwi), czujniki rygla (zamontowane w ościeżnicy) lub w czujnik orzecha (montowany na orzechu zamka). Aktywacja alarmu rozpoczyna się, gdy elementy tego systemu stykają się ze sobą. Połączenie to przerywa się, np. gdy ktoś niepożądany naciska klamkę w drzwiach – wówczas uruchamia się alarm.

Drzwi wejściowe wyposażone w odpowiednie zamki, systemy kontroli dostępu czy dodatkowy alarm – stają się smart. Oznacza to, że są bardziej komfortowe i bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu. Oczywiście nie wszystkie elementy musimy wprowadzać od razu. Drzwi można doposażać stopniowo, warto jednak korzystać z kompatybilnych produktów i korzystać z przewagi systemu.