Taras w naturalnym anturażu, czyli trendy na lato 2024 – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Taras w naturalnym anturażu, czyli trendy na lato 2024

Digitally generated modern two-story family house/villa with terrace. The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Corona Renderer 6 for Autodesk® 3ds Max 2022 with some post-production added.

W ciepłe, letnie wieczory taras wydaje się miejscem idealnym do relaksu i odpoczynku, szczególnie jeśli jest dobrze zaprojektowaną, komfortową przestrzenią. Tarasowe trendy na lato 2024 zakładają, że na tarasie powinna znaleźć się odpowiednia roślinność, wygodne meble i subtelne oświetlenie, np. solarne. Taras – podobnie jak widok za oknem – musi być bliski naturze. Jak zatem urządzić tę przestrzeń, aby wpisywała się w aktualne trendy?

Każdy, kto kocha małe i duże metamorfozy, bacznie śledzi nie tylko trendy wnętrzarskie, ale także tarasowo-ogrodowe. Ponadto, jeśli oknem na świat od strony tarasu jest wielkogabarytowy HS, czyli podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe, które doskonale łączą strefę domu ze strefą tarasowo-ogrodową, warto zadbać także o to, żeby widok za oknem zachwycał nie tylko zielenią ogrodu, ale także aranżacją tarasu. A ten – latem 2024 – inspirowany jest przyrodą.

Zielony i gotowy na zmiany klimatu

Zgodnie z panującymi trendami przestrzeń tarasowa powinna cieszyć oko jako „zielony, zewnętrzny pokój”, czyli miejsce pełne roślin i harmonijnie dobranych dodatków – utrzymanych w kolorach ziemi i wykonanych często z naturalnych tkanin i tworzyw. W tym układzie nawet prozaiczny grill powinien pasować do reszty wystroju i się w niego wtapiać. Ważne jest też oświetlenie i meble – lampki solarne, parasole, leżaki, które tchną w tarasową przestrzeń wakacyjnego ducha. Wszystko ma być naturalne, estetyczne i trochę nonszalanckie, niczym na plaży lub w dzikim ogrodzie.

Ciekawym kierunkiem są ekologiczne i zielone trendy, zgodnie z którymi taras powinien być miejscem przyjaznym i wytrzymałym w kontekście zmian klimatu – dla ludzi ma być strefą cienia i odpoczynku wśród roślin, wytchnieniem w miejskiej wyspie ciepła, a jednocześnie powinien gromadzić rośliny sucholubne, odporne na suszę, które nie wymagają intensywnego podlewania, a przy tym często są miododajne i przyjazne tzw. zapylaczom. Wybór jest przeogromny i zależy od stylu, w jakim będziemy chcieli urządzić taras, np. prowansalskim, śródziemnomorskim, tropikalnym czy rodzimym – w zależności od wyboru mogą to być bowiem łąki kwietne do wysiewu w donicach, różne gatunki lawendy, jukka, czyściec wełnisty, agawa, gęsiówka, wilczomlecz, różne rodzaje goździków i trawy, np. meksykańskie lub kostrzewy. Ponadto, aby uzyskać naturalny efekt piętrowej roślinności, można posadzić także większe krzewy i karłowate drzewa, np. berberysy, klony palmowe, hortensje bukietowe, a nawet specjalne odmiany wiśni ozdobnych. Na takim tarasie powinien się również znaleźć zbiornik na deszczówkę, dzięki któremu efektywnie wykorzystamy wodę deszczową, utrzymując ją w obiegu zamkniętym.

GreenLine

Przytulny i naturalny

Na ekologicznym, zielonym tarasie nie może też zabraknąć inspiracji kolorami ziemi, a nawet stepu – paleta barw zawiera odcienie sięgające od zieleni po szarości, beże, brązy, kolory piaskowe i neutralne, ale np. kontrastujące (biel, czerń). Aranżując ekologiczny i naturalny taras, warto też wystrzegać się nadmiaru plastiku, w tym skrzynek i osłonek na rośliny, które zazwyczaj są wykonane z tworzyw sztucznych. Ważne stają się zatem naturalne materiały, z których mogą być zrobione: tarasowa posadzka, meble, skrzynie lub elementy użytkowe i ozdobne, np. donice, bibeloty. Stawiając na to, co ekologicznie, można wybrać odpowiednio zaimpregnowane drewno, a także: wiklinę, rattan, glinę, kamień, terakotę i szkło.

Elementy wystroju, takie jak: poduszki (np. z bawełnianego, impregnowanego płótna), koce, obicia mebli, dywany, hamaki i leżaki powinny zdobić stonowane akcenty dekoracyjne – proste i geometryzujące wzory lub roślinne desenie. Natomiast wybierając tarasowe tekstylia, takie jak dywany, musimy pamiętać o tym, że materiały, z których są wykonane, muszą być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, a także wodoodporne (ponieważ są stosowane na zewnątrz). Dlatego w tym przypadku nie unikniemy tworzyw sztucznych – trwałe dywany tarasowe wykonane są bowiem z materiałów odpornych na wilgoć i promieniowanie UV (poliester, polipropylen, akryl i nylon), ale oczywiście mogą to być tworzywa pochodzące z recyklingu, których wzornictwo imituje np. bambus czy jutę. Bawełna, len i wełna sprawdzą się co najwyżej jako materiały na tarasowe koce lub poszewki na poduszki, pod warunkiem, że będą przechowywane w domu.

Naturalistyczne oświetlenie

Aby w trakcie letnich miesięcy cieszyć się tarasem również w ciepłe wieczory i noce, warto pomyśleć także o dobrym oświetleniu. Lamp przystosowanych do funkcjonowania na zewnątrz jest całe mnóstwo, ale na tarasie zaaranżowanym w duchu natury przyda się niezbyt mocne, stonowane i ciepłe światło. Jak już wspomnieliśmy, warto postawić na rozwiązania eko, np. różnego typu lampy ładowane metodą solarną lub przez USB, które nie wymagają przeciągania prądu na zewnątrz. Wybór jest ogromny – od solarnych girland i lampionów, po mobilne lampy stołowe, które szybko przestawimy w dowolne miejsce. Jeszcze bardziej naturalną i romantyczną atmosferę zbuduje światło świec, które oprócz blasku i ciepła na tarasie (przyda się w chłodniejsze wieczory) roztoczą także nasz ulubiony zapach, jeśli wybierzemy te aromatyzowane, np. naturalnymi olejkami eterycznymi.

Naturalnie, ekologicznie i w duchu „zero waste” wciąż oznacza jednak: wygodnie, przytulnie i komfortowo. Ponadto taras pełen roślin wcale nie musi wymagać od nas wiele pracy, o ile zostanie dobrze przemyślany i zaaranżowany ogrodniczo. Jeśli w tej dziedzinie nie mamy doświadczenia, a zależy nam na roślinności w dużej mierze samowystarczalnej, zawsze możemy poprosić o radę fachowców. Wtedy będziemy mogli zająć się już wyłącznie ustawianiem leżaków i układaniem miękkich, dużych poduch, na których wygodnie spędzimy długie, letnie wieczory.