Tarasowe markizy i zadaszenia – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Tarasowe markizy i zadaszenia

Elegant decorated balcony with rattan outdoor furniture, bright pillows and plants

Taras skąpany w promieniach słonecznych to kusząca wizja, ale nie zawsze – silne słońce w upalny dzień może uniemożliwić domownikom i gościom bezpieczne przebywanie na tarasie. Podobnie jest w przypadku tarasowych roślin – nie wszystkie lubią ekspozycję słoneczną lub ulewny deszcz. Dlatego projektując taras, warto pomyśleć o tym, jaka osłona przeciwsłoneczna sprawdzi się na nim najlepiej.

Markizy – czasowe zadaszenie tarasu

Markizy to popularna ochrona przeciwsłoneczna, która zapewni komfortowy wypoczynek na tarasie nawet w bardzo upalny dzień. Są rozwiązaniem elastycznym, które sprawdzi się sezonowo lub o wybranej porze dnia – można je bowiem złożyć, gdy nie ma upału i słońce mocno nam nie doskwiera. Markizy dobrze chronią także przed deszczem. Są rozwiązaniem estetycznym i funkcjonalnym, dostępnym w różnych formach i rodzajach tkanin. Można je obsługiwać ręcznie (przy użyciu korby), ale mogą być także wyposażone w napęd elektryczny – a nawet w inteligentny system automatyki pogodowej.

Markizy mogą się różnić m.in. sposobem zwijania – niektóre są chowane w kasecie (całkowicie lub częściowo), a inne po zwinięciu pozostają odsłonięte i powinny być demontowane na czas zimy. Najpopularniejsze rodzaje markiz to:

  • markizy balkonowe – sprawdzą się jako osłona balkonu, loggii i niedużych tarasów; są montowane na ścianie lub suficie i oparte na obszytej tkaniną konstrukcji, wyposażonej w sprężyny napinające materiał; markiza balkonowa, którą można naciągnąć i zamocować na poręczy balustrady, chroni nie tylko przed słońcem – zapewnia także więcej prywatności;
  • markizy tarasowe – ich wysięg może wynosić nawet ponad 3 metry, a konstrukcja składa się najczęściej ze wsporników montowanych do ściany, składanych przegubowo ramion z możliwością regulacji kąta nachylenia i poszycia z impregnowanego materiału;
  • markizy dwustopniowe – to rodzaj markiz z tzw. dwustopniowym kątem nachylenia, które bardzo dobrze chronią zarówno przed bardzo nisko wschodzącym, jak i zachodzącym słońcem; montowane są do ściany, krokwi lub sufitu i dostępne w różnych rozmiarach.

Żagle na taras

Żagle można stawiać już nie tylko na maszcie. To obecnie jedna z najmodniejszych słonecznych osłon na taras, balkon czy do ogrodu. Chociaż parasole przeciwsłoneczne nadal mają się dobrze, to właśnie żagle zawojowały w ostatnim czasie nowoczesne i designerskie aranżacje przestrzeni na zewnątrz domu. Żagiel przeciwsłoneczny chroni nie tylko przed palącym słońcem, ale także delikatnym deszczem. Żagle – inaczej „zacieniacze ogrodowe” – pełnią również funkcję dekoracyjną, a ich stylistyka nadaje tarasowi lub balkonowi niepowtarzalny charakter. Tarasowe żagle to praktyczne rozwiązanie dostępne w różnych wariantach: kształtach (trójkątne, kwadratowe), rozmiarach (od małych po kilkumetrowe) i kolorach. Gotowe zestawy składają się z płóciennego żagla oraz elementów mocujących, np.: lin, masztów, uchwytów, napinaczy, karabińczyków i specjalnych zaczepów.

Pergole – zewnętrzne „pokoje”

Pergole – zewnętrzne „pokojePergola to coś więcej niż ochrona przed deszczem i słońcem. Najczęściej kojarzy się z architekturą ogrodową, ale w ostatnim czasie, w różnych wariantach, gości na nowoczesnych, dużych i eleganckich tarasach – tworząc na płycie tarasu rodzaj „zewnętrznego pokoju”. Pergole najczęściej składają się z podpór, które pozwalają na częściowe lub całościowe zadaszenie tarasu, a dodatkowo mogą być „rusztowaniem” dla pnących roślin. W architekturze ogrodowej są znane przynajmniej od czasów średniowiecza. Obecnie zyskują designerskie i atrakcyjne formy – lekkie, wykonane z wysokiej jakości materiałów, idealnie komponujące się z architekturą domu. Ich głównymi funkcjami są: ochrona przed silnym słońcem, deszczem, a nawet wiatrem, podpora dla roślin, integracja budynku z ogrodem, a także funkcja dekoracyjna. Na pergolach można zainstalować ogrodowe oświetlenie lub zawiesić sznury modnych lampek. Są także wspornikiem dla zadaszenia, np. specjalnych materiałów osłonowych.”

Nowoczesne pergole można wyposażyć w elementy, które podnoszą komfort ich użytkowania, np. umożliwiają zdalne sterowanie rozsuwanym zadaszeniem lub specjalnymi roletami, dzięki którym można regulować dopływ światła. Współczesne pergole mogą posiadać także: przesłony boczne (rolowane, przesuwane), moskitiery, oświetlenie instalowane w rozsuwanym zadaszeniu lub na konstrukcji, promienniki ciepła pozwalające na wypoczynek w chłodne dni, systemy odprowadzania wody, a nawet w ukryte głośniki. Ich konstrukcja może mieć różne warianty, np. pergole wolnostojące lub montowane do elewacji. Wszystko zależy od budżetu inwestora lub wizji architekta.