Tarasowy warzywnik – alternatywa dla ogrodu – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Tarasowy warzywnik – alternatywa dla ogrodu

potted plants, a red shovel and a blackboard with text Fresh Herbs on a rustic wooden table, selected focus

Uprawa warzyw najczęściej kojarzy nam się z pełnowymiarowym ogrodem lub szklarnią. Tymczasem sałatę, pomidory, paprykę, szczypiorek, rukolę, a nawet zioła można z powodzeniem uprawiać na tarasie i czerpać z tego przyjemność. Bo kto by nie chciał mieć na wyciągniecie dłoni świeżych, zdrowych i własnoręcznie wyhodowanych warzyw? Warto się o to postarać, a prace nad tworzeniem tarasowego warzywniaka rozpocząć już w marcu.

Ogródek warzywny na każdym tarasie

Zakładanie ogródka warzywnego na tarasie to prawdziwa frajda. Trzeba jednak się do tego odpowiednio przygotować. Wczesna wiosna to najlepszy moment, by zaplanować prace i przystąpić do realizacji swojego planu. Rozsady możemy wyhodować samodzielnie, albo też kupić już gotowe. Gdy decydujemy się na wyhodowanie ich własnoręcznie, już wiosną musimy je przygotować, tak jak np. sadzonki papryki, które należy zasiać pod koniec marca lub na początku kwietnia. W tym samym czasie możemy też wysiać w skrzynkach pomidory z kupionych w sklepie nasion. Po kilku tygodniach uzyskaną w ten sposób rozsadę można przesadzić do doniczek i uprawiać do maja w domu na parapecie. Gdy zniknie problem wieczornych i nocnych przymrozków, przeniesiemy ją do tarasowego warzywniaka. Mniej wymagająca w uprawie jest sałata, której niestraszne są spadki temperatur, nawet do pięciu stopni poniżej zera, choć najlepiej rozwija się w temperaturze 12-14°C. Możemy ją więc z powodzeniem wysiewać w skrzynkach już w marcu(1).

Nie wszystkie warzywa reagują tak dobrze na niższe temperatury. Warto więc pamiętać, aby roślin, które mają docelowo znaleźć swoje miejsce na tarasie, nie wystawiać na zewnątrz bez przygotowania. Przydałoby się najpierw ich zahartowanie, a więc przeprowadzenie aklimatyzacji do temperatur niższych niż te, w których przywykły funkcjonować w domu.

Dobra wiadomość jest taka, że uprawa warzyw jest możliwa w zasadzie na każdym tarasie. Jedynym przeciwwskazaniem może być sąsiedztwo bardzo ruchliwych ulic. Warzywa wyhodowane nieopodal zanieczyszczonych, pełnych kurzu terenów mogłyby nam nie smakować, a poza tym utracić swoje walory zdrowotne.

Słońce czy cień?

Większość warzyw sadzonych w tarasowych warzywniakach woli stanowiska jasne, czyli słoneczne. Ale należy zwracać też uwagę, by miejsca, w których je umieścimy, nie były zbyt nasłonecznione, bo wówczas rośliny mogą szybko wyschnąć. W zacienionych miejscach bardzo dobrze rośnie, np. rukola. Gdy wybierzemy dla niej stanowisko mocno nasłonecznione, zbyt szybko zakwitnie. Inną zasadą rządzi się uprawa pomidorów koktajlowych, które najlepiej sobie radzą na słonecznych tarasach – rosną wówczas dorodne i pyszne. Słońce służyć będzie także uprawie sałaty.

Jakie warzywa posadzić na tarasie?

Wspaniałe walory smakowe i wizualne będą miały warzywa czerwone: pomidory koktajlowe, czy małe papryki, więc warto mieć je w swoim warzywniaku. W pojemnikach i w doniczkach można z powodzeniem uprawiać koperek, ogórki, sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, czosnek, seler naciowy i pietruszkę oraz cebulę, a także bardzo prostą w uprawie rukolę. Do tarasowego ogródka zupełnie nie nadają się natomiast te warzywa, które – by prawidłowo się rozwijać – potrzebują sporo miejsca. Należy do nich, np. kapusta czy dynia (2). Dlatego wybierając rośliny, które zagoszczą w naszym warzywniaku, musimy brać pod uwagę powierzchnię, jaką dysponujemy.

Zniewalający zapach ziół

Ziołowy ogródek na tarasie to nie tylko stała dostawa świeżych ziół, ale i oszałamiające aromaty, które czuć zaraz po otwarciu drzwi tarasowych. Na tarasie można z powodzeniem uprawiać jednoroczne: bazylię, majeranek ogrodowy i kolendrę, albo takie wieloletnie zioła, jak: rozmaryn, szałwię, tymianek czy miętę pieprzową. Ich rozsady można kupić bez problemu, a następnie przesadzić do większych skrzynek. Warto też pamiętać, że uprawa mięty wymaga oddzielnej donicy, gdyż ma ona tendencję do rozrastania, co może przeszkadzać innym roślinom w rozwoju kminku (3). A wymarzonym towarzystwem dla pomidora będą: sałata, cebula dymka, czosnek, pietruszka, mięta pieprzowa i cząber ogrodowy (4).

Plony z własnego tarasowego ogródka mogą stać się dla każdego domowego ogrodnika powodem do dumy, ale przede wszystkim dostarczą wyjątkowych doznań smakowych, stanowiąc jednocześnie ekologiczne, zdrowe i pełne witamin uzupełnienie codziennego menu. Taras, na którym posadzimy warzywa, będzie się prezentował wyjątkowo, stając się alternatywą ogrodu dla osób, które go nie posiadają.