Upał na tarasie? Przedstawiamy skuteczne rozwiązania – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Upał na tarasie? Przedstawiamy skuteczne rozwiązania

beach architecture: deck with sofas and table

Lato na tarasie może być przyjemne, nawet w upały, których w Polsce nie brakuje. Wystarczy naszą strefę wypoczynkową dobrze przygotować na słoneczne dni, tworząc zacienione miejsca, w których będzie można się zrelaksować nawet podczas ekstremalnych temperatur. Podpowiadamy, jak najskuteczniej ochronić się przed palącym słońcem i czerpać radość z wypoczynku na tarasie.

Parasol nie tylko na deszcz

Słońce latem może dawać się we znaki szczególnie użytkownikom odkrytych tarasów, usytuowanych od południa. Kto ma strefę wypoczynkową od wschodu, ten wie, że słońce operuje tam od rana do godzin przedpołudniowych. Najmniej go będzie od strony zachodniej oraz na tarasach zlokalizowanych od północy. Niezależnie jednak od stron świata, latem warto przygotować na tarasie miejsca, w których będzie można się schronić przed upałem.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup klasycznego parasola ogrodowego albo wybór parasola łamanego, posiadającego przegub, dzięki któremu można go ustawić w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Właściciele dużych tarasów mogą się pokusić o wybór parasola na wysięgniku, który ma pokaźną czaszę i dzięki temu może zapewnić cień na większym obszarze. W przypadku parasoli tarasowych warto zwrócić uwagę – oprócz wielkości samego parasola, również na podstawę. Najlepszym rozwiązaniem są parasole z ciężką, kamienną stopką, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo w czasie wiatru.

Żagiel na maszcie? Nie, na tarasie!

Alternatywą dla parasola może być nieskomplikowany, a zarazem atrakcyjny pod względem wizualnym żagiel ogrodowy, który z powodzeniem możemy zamontować na tarasie. Żagle wykonane są z materiałów odpornych na działanie promieni UV oraz wodę, można je także prać w pralce. Mają różne kształty oraz kolory, bardzo łatwo się je montuje. Można je umieścić zarówno między drzewami, jak i specjalnie w tym celu ustawionymi słupkami, albo rozpiąć na hakach zamontowanych na fasadzie budynku. Zadaniem żagli jest ochrona użytkowników przed promieniami słonecznymi, ale sprawdzą się również jako zabezpieczenie przed niespodziewanym, delikatnym deszczem.

Markizy – skuteczna ochrona przed słońcem

Komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu w upalny dzień mogą zapewnić markizy tarasowe. Ich atutem jest uniwersalność – można je rozłożyć w każdej chwili, w zależności od pogody i natężenia słońca. Ciekawym rozwiązaniem są markizy z dwustopniowym kątem nachylenia, montowane do ściany, krokwi lub sufitu, chroniące nie tylko przed nisko wschodzącym słońcem, ale dające też cień w czasie „wysokiego” zachodu słońca.

Markizy balkonowe, w zależności od potrzeb użytkowników, mogą być obsługiwane ręcznie (przy pomocy korbki) albo wyposażone w napęd elektryczny i sterowane silnikiem za pomocą przełącznika lub bezprzewodowego pilota. Sterowane elektrycznie markizy można doposażyć również w inteligentny system automatyki pogodowej, np. czujnik wiatrowy (umożliwiający automatyczne zwijanie markizy, gdy wieje zbyt silny wiatr) albo czujnik słoneczny, dzięki któremu rozwija się ona samoczynnie, gdy wychodzi słońce.

Wybierając markizy, musimy zdecydować się na jeden z trzech dostępnych na rynku modeli: bez kasety, w półkasecie lub w pełnej kasecie. Czym się różnią między sobą? Markiza odkryta, pozbawiona daszku, jest najbardziej narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, więc szybciej ulega zużyciu. Model w półkasecie jest przykryty od góry, ale nie jest szczelnie zasłonięty. Najlepiej chroni markizę – materiał poszycia i rurę, na którą jest nawijany – wariant w pełnej kasecie, która zabezpiecza ją przed słońcem, wiatrem oraz deszczem.

Pergola – nowoczesne zadaszenie

Zacienienie tarasu w upalny dzień można uzyskać także przy pomocy pergoli. Jest to rozwiązanie droższe niż markizy, z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę, ale dające większe możliwości montażowe. Pergole mogą być montowane zarówno do ściany (przyścienne), jak i w dowolnym miejscu na tarasie, czy w ogrodzie (wolnostojące). Z powodzeniem mogą chronić użytkowników przed słońcem, wiatrem, a nawet deszczem. Na rynku są dostępne pergole z rozsuwanym zadaszeniem, sterowanym zdalnie, a także pergole wyposażone w rolety albo przesłony boczne, umożliwiające regulowanie natężenia światła.

Pergole mogą być wykonane np. z drewna lub z aluminium. Umieszczone na tarasie, nie tylko dają przyjemny cień, ale mogą również obniżać temperaturę w domu, poprzez ograniczenie ilości światła słonecznego, jaka do niego dociera w upalny dzień.

Deerview – Evening

Więcej na temat pergoli tutaj:

Kurtyny i oczka wodne

Gdy temperatura latem przekracza 35°C, upał na tarasie pomogą złagodzić oczka wodne, zwiększające wilgotność powietrza i dające przyjemny chłód. Na małych tarasach sprawdzą się w tej roli z powodzeniem kamionkowe donice wypełnione wodą albo misy. W zależności od ilości miejsca można też ustawić nieco większe, gotowe oczka wodne z tworzyw sztucznych. Na większych tarasach, gdzie utworzenie oczek wodnych o pokaźnych rozmiarach nie nastręcza trudności, można dodatkowo umieścić niedużą fontannę z kamienia. Widok płynącej leniwie wody i jej uspokajający szmer pozwolą się z relaksować i zapomnieć o upalnym dniu. Tym bardziej, że oczko wodne z umieszczoną w nim fontanną może również wspomagać jonizację powietrza i powodować obniżenie temperatury w pobliżu .(1)

Więcej na temat oczek wodnych tutaj:

Kolejnym rozwiązaniem, pozwalającym przetrzymać upał na tarasie, jest kurtyna wodna. W zależności od potrzeb można ją przymocować albo do podłoża, albo do krawędzi zadaszenia tarasu, parasola lub markizy, ale także zamontować na stałe do stelaża pergoli. Kurtyna wodna, podobnie jak oczko wodne, umożliwi stworzenie na tarasie przyjemnego mikroklimatu – rozpylana w formie mgiełki woda będzie skutecznie chłodzić najbliższe otoczenie.

Słońce wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie, poprawiając nastrój i działając relaksująco. Ale latem jego nadmiar może być uciążliwy. Prostymi sposobami można jednak – nie rezygnując w skwarny dzień z wypoczynku na świeżym powietrzu – stworzyć na tarasie swój własny, ukryty w cieniu azyl.