Wiosna! Czas przygotować okna na nowy sezon – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Wiosna! Czas przygotować okna na nowy sezon

Z utęsknieniem czekaliśmy na nadejście wiosny, marząc by otworzyć swoje domy na naturę i móc znów spędzać czas na tarasach. Zanim jednak zasiądziemy z przyjaciółmi w przyjaznej strefie wypoczynkowej, czas przygotować okna tarasowe do nowego sezonu. Jak zrobić to dobrze?

Czy drzwi podnoszono-przesuwne wymagają wiosennej konserwacji?

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS po zimie wymagają umycia szyb, przeglądu i konserwacji. Uwagę należy zwrócić, np. na stan szyny jezdnej, po której porusza się skrzydło. Ważne, aby sprawdzić, czy nie ma w tym miejscu przebarwień powstałych na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak np. wilgoć. Jeśli takie się pojawiły, trzeba je spróbować umyć. Wcześniej jednak należy usunąć pyły, kurz i piasek przy pomocy odkurzacza. Pamiętajmy też, by szyny jezdnej nie natłuszczać, powinna pozostać sucha.

Drzwi podnoszono-przesuwne HS
Drzwi podnoszono-przesuwne HS wyposażone w rozwiązanie bez progowe grupy GU

Mechanizm zasuwnicy, stanowiącej element okucia, do której zadań należy prawidłowe funkcjonowanie skrzydeł okiennych, trzeba przetrzeć szmatką, a widoczne ruchome elementy przynajmniej raz do roku nasmarować. Zbierający się na górnej prowadnicy kurz lub inne zanieczyszczenia warto usunąć wilgotną szmatką i zostawić do wyschnięcia. – Miejscami wrażliwymi w każdych drzwiach podnoszono-przesuwnych są uszczelnienia dolne, między skrzydłem przesuwnym i stałym. Tam bowiem w sposób naturalny zbiera się najwięcej zabrudzeń. Dlatego o te miejsca trzeba dbać szczególnie, jeżeli chcemy zachować szczelność i bezawaryjność drzwi tarasowych. Po zimie należy więc koniecznie sprawdzić stan uszczelek, które podczas eksploatacji mogą ulec nie tylko uszkodzeniu mechanicznemu, ale również skurczyć się w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych lub przesuwania skrzydła w pozycji niecałkowicie uniesionej. Zauważalne zmiany w wyglądzie uszczelki mogą być sygnałem do jej wymianywyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert z działu technicznego G-U Polska.

Ekspert odradza jednak samodzielną wymianę uszczelki w drzwiach tarasowych HS. – Trudności możemy napotkać już na etapie doboru uszczelki, a bardzo istotne jest, by wybrać tę właściwą. Poza tym wymiana uszczelki najczęściej wiąże się z demontażem skrzydła jezdnego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jego ciężar, a może osiągnąć wagę nawet 600 kg – to oczywistym staje się, że warto tę operację powierzyć fachowcom. Jeśli jednak uszczelka nie jest uszkodzona, ani skurczona, na wiosnę wystarczy jej standardowa pielęgnacja – lekkie natłuszczenie smarem, oczywiście po uprzednim umyciu podpowiada Jarosław Wodzisławski. Tam, gdzie występują jakiekolwiek mechanizmy cierne, rolkowe, ryglowe itp., zawsze warto profilaktycznie je przesmarować, gdyż konserwacja taka przyczynia się do bezawaryjnej pracy drzwi.

Okna rozwierno-uchylne – jak je przygotować na wiosnę?

Okna rozwierno-uchylne potrzebują od użytkownika większej uwagi i konserwacji przed nowym sezonem wiosennym. – Przede wszystkim, oprócz klasycznego umycia i kontroli stanu uszczelek, w przypadku okien rozwierno-uchylnych należy zadbać o natłuszczenie. Użytkownicy często się zastanawiają, które miejsca należy nasmarować. Jeżeli nie posiadamy instrukcji od producenta okien, ani jego rekomendacji, powierzchniami, o które warto zadbać, są miejsca otwartych mechanizmów ciernych, ryglujące, czyli rolki, grzybki oraz mechanizm przekładni zasuwnicy tłumaczy ekspert G-U.

Systemy rozwierno-uchylne, w odróżnieniu od rozwiązań podnoszono-przesuwnych HS, oprócz mycia i smarowania, wymagają także regulacji. Kiedy takie działania są konieczne? – Jeżeli podczas zamykania, w końcowej fazie domknięcia skrzydła wyczuwalny jest opór i pojawia się problem z przyleganiem skrzydła do ramy, świadczy to o tym, że skrzydło zmieniło swoją pozycję. Często mówimy, że „siadło na zawiasach”. Gdy taka sytuacja trwa długo, może doprowadzić nawet do uszkodzenia profilu ramy lub wręcz uniemożliwić otwarcie i zamknięcie skrzydła, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności wezwania serwisumówi Jarosław Wodzisławski

Jeśli czujemy się na siłach, możemy regulację typowych okien rozwierno-uchylnych przeprowadzić sami. W jaki sposób? W okresie wiosenno-letnim warto zmniejszyć docisk uszczelek. Operację tę wykonuje się najczęściej przy pomocy kluczy z zakończeniem imbusowym 4 mm, a w przypadku okuć G-U – z udziałem klucza TORX 15. Jeśli jednak nigdy nie wykonywaliśmy takich prac, lepiej poprosić o pomoc fachowca.

Natłuszczanie uszczelek

Użytkownicy często zastanawiają się, w jaki sposób pielęgnować uszczelki. Trudno znaleźć uniwersalny środek nadający się do wszystkich ich typów. – Najistotniejsze jest jednak to, aby preparat, który zastosujemy podczas konserwacji, był dopuszczony do stosowania przez producenta okien lub drzwi i nie powodował niszczenia ich powierzchni. Jeśli jednak takiej wiedzy nie mamy, zastosujmy tzw. obojętne smary, czyli np. wazelinę techniczną, która poprawia płynność działania mechanizmów oraz sprężystość i szczelność uszczelekradzi Jarosław Wodzisławski.

Pielęgnacja drzwi tarasowych to zadanie, które warto wpisać w grafik prac do wykonania przed nadejściem nowego sezonu wiosenno-letniego. Wystarczy minimum troski o utrzymanie w czystości drzwi tarasowych i ich odpowiednia konserwacja, aby odwdzięczyły się długotrwałą, bezawaryjną pracą.