Wymarzony taras. Jaki styl wybrać, by przyjemnie wypoczywać? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Wymarzony taras. Jaki styl wybrać, by przyjemnie wypoczywać?

Real photo of an armchair, pouf as a table and wicker couch on a terrace

Tarasowa strefa relaksu powinna cieszyć oczy i zachęcać do wypoczynku po pracowitym dniu. Będzie to jeszcze przyjemniejsze, jeśli zaaranżujemy ją własnoręcznie, wybierając taki styl tarasowy, który najbardziej nam odpowiada. Możliwości jest wiele, a każda równie atrakcyjna: prowansalski, boho, rustykalny i nowoczesny – przedstawiamy najpopularniejsze style tarasowe.

Romantyczna Prowansja na tarasie

Piękny, ciepły poranek na własnym tarasie, którego wygląd przywołuje wspomnienia o wakacjach na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie w powietrzu unosił się zniewalający zapach lawendy? To jest możliwe, gdy zdecydujemy się urządzić nasz taras w romantycznym stylu prowansalskim rodem z Francji. Taras w takiej stylistyce charakteryzuje się kolorami ziemi: bielą, delikatnymi beżami, szarościami, oliwkami oraz pastelami, np. błękitem czy delikatnym fioletem, nawiązującym do wszechobecnych w Prowansji pól lawendowych. By nie zaburzyć stylistyki, podłoga na tarasie prowansalskim powinna być naturalna, np. drewniana. Dobrze komponować się będzie np. nawierzchnia z sosny w jasnych kolorach. Kto nie lubi drewna, może natomiast wykorzystać płyty kamienne lub betonowe, albo deski kompozytowe o odpowiedniej kolorystyce (1).

Wybierając meble na prowansalski taras, warto zainteresować się tymi wykonanymi z drewna, wikliny czy rattanu albo technorattanu, który jest odporniejszy od poprzednika na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Sprawdzą się tam też meble żeliwne. Dobra wiadomość jest taka, że meble nie muszą do siebie idealnie pasować pod względem faktury czy ornamentyki. Styl prowansalski dopuszcza bowiem fantazyjne i niekonwencjonalne połączenia, np. ustawione obok siebie doniczki, wykonane z różnych materiałów. Aranżując takie wnętrze, warto pamiętać, że może być ono odrobinę chaotyczne. Nie wszystko w nim musi być wykonane pod przysłowiowy sznurek.

Romantyczny styl prowansalski pozwolą wyczarować dodatki. Mogą to być doniczki z lawendą, poduszki na siedziska albo serwetki czy obrusy z motywami kwiatowymi lub owocowymi. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są także lampiony i wazony z polnymi kwiatami. To one pomogą stworzyć śródziemnomorski, magiczny klimat. Szczególnie, gdy jeszcze posadzimy w donicach cudownie pachnące zioła prowansalskie: miętę pieprzową, tymianek, rozmaryn i bazylię. Powstanie dzięki temu ziołowy ogródek, który nie tylko będzie cieszył oczy. Zbiory z niego przydadzą się w kuchni do tworzenia interesujących kompozycji smakowych.

Na tarasie w stylu prowansalskim nie może zabraknąć kwiatów. Dobrze będą się tam prezentować rośliny pnące, np. dzika róża, ale też hortensje, niezapominajki albo surfinie, np. Surfinia Table White o śnieżnobiałych kwiatach czy Surfinia iebieska Bouquet – o nieco mniejszych fioletowoniebieskich kwiatkach z białym wnętrzem kielicha (2).

W niebanalnym stylu boho

Słowo „bohema” pochodzi od francuskiego „la bohème”, które oznacza artystyczną cyganerię. Środowisko to hołdowało stylowi boho, charakteryzującemu się luzem, swobodą, wygodą, niekonwencjonalnym stylem życia i niczym nieskrepowaną fantazją. Tarasowy trend boho spodoba się szczególnie osobom lubiącym stosować niebanalne połączenia i łączyć style, pozornie do siebie niepasujące. Już same połączenia kolorów charakterystyczne dla tego stylu są nieoczywiste. Pierwsza z grup kolorów to biele wełny, kremy, beże, brązy i zielenie. Druga zaś na myśl przywodzi cygańskie tabory i kolorowe stroje podróżujących nimi Cyganów. Są to mocne, jaskrawe barwy: czerwień, bordo, pomarańcz, fiolet czy ostry róż.

Ciekawe w stylu boho są materiały, z których wykonuje się tarasowe podłogi. Obok drewna może to być żwir lub trawa, na której stawiamy bezpośrednio tarasowe meble oraz sprzęty, bez utwardzania nawierzchni (3) (oczywiście pod warunkiem, że taras nie jest wkomponowany w bryłę budynku). W tym artystycznym trendzie bardzo istotną rolę odgrywają dodatki w jaskrawych kolorach, takie jak poduchy, dywaniki czy zasłony ozdobione frędzlami albo fantazyjnymi pomponami.

Meble z odzysku czy lampa z pchlego targu idealnie wpisują się w stylistykę boho. Tak samo jak zasada „Do It Yourself” (DIY), czyli zrób to sam. Na tarasie w stylu boho mogą więc stanąć meble zrobione na bazie skrzynek czy palet lub sprzęty pamiętające poprzednią epokę, odnalezione na strychu i odnowione własnoręcznie. A także wykonane samodzielnie poduchy czy narzuty na siedziska albo makramy z różnokolorowych sznurków, w formie krzeseł brazylijskich, hamaków, huśtawek albo kloszy do lamp.

Na tarasie boho obowiązkowo powinny zagościć kwiaty, np. werbena ogrodowa, petunia, surfinia. Im więcej, tym lepiej i bardziej kolorowo. W trend wpiszą się też zioła ogrodowe.

Nowoczesność w domu i na… tarasie

Miłośnicy prostych i minimalistycznych form lepiej odnajdą się na tarasie w stylu nowoczesnym, gdzie panuje porządek i stylistyczny ład, okraszony nowinkami technicznymi typu: systemy nawadniania do doniczek, zadaszenia czy donice podświetlane przy pomocy światła LED. Taki taras wpisze się idealnie w nowoczesną bryłę domu, a dzięki dużym przeszklonym drzwiom tarasowym HS stworzy naturalne przedłużenie salonu, stanowiąc jego letnią alternatywę.

Meble na nowoczesnym tarasie również powinny być proste w formie, niemal surowe, np. wykonane z aluminium, hartowanego szkła albo technorattanu. Ustawić je można na podłodze z betonu architektonicznego, kostki brukowej albo desek kompozytowych.

Na tarasie w stylu nowoczesnym prym wiodą geometryczne formy i stonowana, nienachalna kolorystyka. Dominują odcienie bieli, czerń i wspomniane już szarości oraz grafity.

Na nowoczesnym tarasie oszczędnie gospodaruje się dodatkami. Brakuje jaskrawych ozdobników i pełnych przepychu dekoracji. Ale to nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Na białych siedziskach dobrze będą się prezentowały np. poduchy w odcieniach szarości. Do ozdobienia tarasu można wykorzystać metalowe donice ze szklanymi wkładami, które doskonale wpisują się w nowoczesny styl. Do ocieplenia minimalistycznego wystroju przyda się biokominek tarasowy, który pięknie będzie się prezentował po zmroku, stanowiąc przy okazji źródło światła.

Minimalistyczny, prosty taras będzie jeszcze piękniejszy w towarzystwie odpowiednich, mało wymagających roślin. W takiej roli idealne sprawdzą się rośliny iglaste, np. jałowce czy żywotnik (popularne tuje) albo karłowate sosny.

Na werandzie w wiejskim stylu

Według słownika języka polskiego PWN „rustykalny” oznacza związek ze wsią i jej mieszkańcami (4). Taras w stylu rustykalnym, inaczej nazywany wiejskim, będzie więc dobrym wyborem dla miłośników natury, preferujących naturalne tworzywa i stonowane kolory: pastele, biele, kolory ziemi, błękity. A także charakterystyczne dla wiejskiego stylu wzornictwo: kraty i kwiaty.

Taras rustykalny sprawdzi się w sąsiedztwie wiejskich ogrodów i domów tego typu, gdzie funkcjonuje często jako wiejska weranda, na której kwitnie życie towarzyskie. Na jej podłodze dobrze będzie się komponowało drewno, które można wykorzystać także jako zadaszenie tej rustykalnej strefy relaksu. Wiejski styl wydobędą z tarasu również gliniane płytki podłogowe, tworzące niezapomniany, sielski klimat.

Styl rustykalny bazuje na „babcinych” dodatkach – serwetach dzierganych w długie, letnie wieczory, szydełkowych obrusach, firankach i zazdrostkach. Charakteru werandzie dodadzą też inne wyroby rękodzielnicze z ludowymi akcentami i wiklinowe dodatki, np. kosze.

Wybierając meble na wiejski taras, warto dać pole do popisu swojej fantazji, bo styl rustykalny może być eklektyczny. Nie musimy więc pieczołowicie zestawiać ze sobą mebli o identycznych zdobieniach. Będą tam pasować meble rattanowe lub z trwalszego technorattanu, wykonane z grubego splotu, w ciepłych kolorach, np. beżowych, albo stare kredensy „po babci”, malowane na biało szafeczki i stoliki.

Błogiemu lenistwu będą sprzyjać wiklinowe fotele z miękkimi poduchami i sofy. Na wiejskim tarasie koniecznie powinien stanąć rozkładany stół, przy którym domownicy wspólnie będą mogli zasiadać do posiłków. A wszystko to w towarzystwie uroczych roślin: maciejki, bratków, stokrotek, lilii oraz pachnącego groszku, pnącego się po drewnianych pergolach. Wokół rustykalnego tarasu można też posadzić słoneczniki kwitnące od lipca do października, które będą cieszyć oczy, gdy tylko staniemy w drzwiach tarasowych.

Stylów tarasowych, prócz opisanych, jest jeszcze więcej, np. japoński Zen czy śródziemnomorski albo skandynawski, dlatego każdy znajdzie taki, który w pełni mu odpowiada. A jeśli nie – może stworzyć własny, unikalny tarasowy styl. Warto jednak pamiętać, że decyzja o rodzaju tarasu, to wybór na długie lata. Aby stał się on naszym ulubionym miejscem, trzeba dokładnie ją przemyśleć, by w efekcie spełnić marzenia o wyjątkowej przestrzeni, gdzie będzie można beztrosko spędzać czas z najbliższymi.