Zielono nam – całoroczny relaks w ogrodzie zimowym – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Zielono nam – całoroczny relaks w ogrodzie zimowym

Modern building with hard top pergola over the patio. White facade and wooden facade compliment each other, combined with large windows with metal frames, making the design simple and everlasting. This luxurious house makes a perfect family home with plenty of natural light.

Ogrody zimowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Kto ma w domu duże przeszklenia od podłogi niemal po sufit, np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS prowadzące wprost na taras i marzy, by użytkować go przez 12 miesięcy w roku, może się pokusić o jego zabudowanie. Stworzy w ten sposób całoroczną strefę relaksu – ogród zimowy, wypełniony pięknymi roślinami i zapachami, w którym domownicy chętnie będą spędzać wolny czas.

Ogród zimowy, czyli jaki?

Ogród zimowy to przeszklone i zadaszone miejsce w formie wolnostojącego pawilonu lub wpisujące się w bryłę domu, w którym można, np. hodować rośliny. Jeśli ma nam służyć przez cały rok, powinien być ogrzewany i dobrze wentylowany. Ogród zimowy nadaje się na oranżerię, jadalnię, salonik wypoczynkowy lub przechowalnię roślin ogrodowych, które na zewnątrz nie przetrwałyby nawet podczas ciepłej zimy. Może przylegać do jednej ze ścian domu lub stanowić zabudowę tarasu, będąc przedłużeniem części mieszkalnej. Wtedy łatwo się do niego dostać z salonu, np. poprzez drzwi podnoszono-przesuwne HS. Szczególnie gdy są one wyposażone w próg G-U zlicowany z podłogą, który tworzy jednolitą płaszczyznę pomiędzy salonem a tarasem, wyrównując zewnętrzny i wewnętrzny poziom podłogi.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie drugich drzwi tarasowych HS jako wyjściowych z ogrodu zimowego do ogrodu zewnętrznego. Od decyzji użytkowników zależy, jaki schemat drzwiowy wybiorą. Duże możliwości aranżacyjne dają w tym miejscu konstrukcje składające się z dwóch lub czterech skrzydeł, które są najczęściej wybierane do ogrodów zimowych. Najpopularniejszy jest wariant A, składający się z jednego skrzydła stałego i jednego ruchomego, w którym całkowita szerokość konstrukcji wynosi 6,7 m. W zależności od potrzeb oraz możliwości montażowych schematem często wybieranym jest również schemat C, składający się z czterech elementów – dwóch skrzydeł stałych, znajdujących się po bokach i dwóch jezdnych w środku konstrukcji drzwiowej. Całkowita szerokość tej konstrukcja wynosi ponad 13 m, a przejście ma aż 6,7 m.

Inną opcją otwarcia ogrodu zimowego w ciepłe dni jest zastosowanie na jednej ze ścian systemu przesuwno-składanego, czyli harmonijkowego. Dzięki specjalnej konstrukcji taka „ściana” składa się na zasadzie harmonijki – skrzydła przesuwane są do jednej ze ścian bocznych, dzięki czemu powstaje komfortowe, szerokie i bezkolizyjne przejście do ogrodu.

Ponieważ cała konstrukcja tarasu musi być spójna i estetyczna – gdy jest ona drewniana, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie drewnianych HS-ów. Drzwi tarasowe drewniane w okładzinie aluminiowej (Holzalu) pasują natomiast do tarasu zbudowanego na bazie drewna i aluminium. Analogicznie do konstrukcji aluminiowej najlepiej zastosować okna aluminiowe – radzi Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska.

Rozwiązania do drzwi HS, które sprawdzą się w ogrodach zimowych:

  • Automatyzacja drzwi, dzięki napędom HS Master lub HS ePOWER. Zaopatrzenie w napęd dużych przeszkleń HS prowadzących z salonu do ogrodu zimowego lub na zewnątrz sprawi, że ich obsługa będzie jeszcze łatwiejsza. Do wyboru mamy napęd nawierzchniowy HS Master, montowany na ramie nad oknem oraz HS ePOWER, całkowicie ukryty w skrzydle okna. Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie drzwiami tarasowymi, np. przy pomocy pilota. Po ich podłączeniu do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej będzie można je otwierać zdalnie, np. przy pomocy aplikacji w telefonie. Rozwiązanie to umożliwia np. wypuszczenie psa do ogrodu, a następnie wpuszczenie go z powrotem do domu.
  • Opcje zwiększające bezpieczeństwo korzystania z ogrodów zimowych. Drzwi tarasowe HS przed intruzami zabezpieczają zarówno nowoczesne szyby, jak i innowacyjna konstrukcja. Bezpieczeństwo antywłamaniowe zwiększyć może dodatkowo zastosowanie klamki PZ ZA SK3 z serii Dirigent z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną BKS Janus i z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym. Zaryglowanie klamki kluczem, a tym samym zablokowanie mechanizmu okucia, uniemożliwia jej uruchomienie oraz blokuje możliwość podniesienia i otwarcia skrzydła ruchomego HS-ów. Skuteczną pułapką na złodziei mogą być listwy przeciwwyważeniowe umieszczone na górnym ramiaku skrzydła jezdnego, które uniemożliwiają jego podniesienie, oraz atestowane listwy doszczelnienia środkowego zamocowane pomiędzy skrzydłem jezdnym a stałym.

Od pomarańczarni do ogrodu zimowego

Ogrody zimowe nie są znakiem naszych czasów. Ich prekursorami były, charakteryzujące się dużymi oknami, pomarańczarnie, czyli kameralne pawilony wznoszone zazwyczaj w pałacowych ogrodach. Wykorzystywano je do uprawy drzewek cytrusowych. Najsłynniejsza z nich powstała w Wersalu z inicjatywy Ludwika XIV. Pierwszy ogród zimowy dostępny dla szerokiej publiczności (mógł pomieścić 600 osób) powstał w 1820 roku w Lipsku, na polecenie Hugona Breitera, tamtejszego przedsiębiorcy handlowego. Ogród miał imponujące rozmiary – posadzono w nim 25 tysięcy roślin, funkcjonowała tam również kawiarnia. Do najbardziej znanych ogrodów zimowych w Polsce zalicza się oranżerię w Radzyniu Podlaskim oraz Pomarańczarnię w Łazienkach Królewskich.

Od połowy XIX wieku ogrody zimowe zaczęły się pojawiać w prywatnych rezydencjach u bogatych mieszczan. Przeszklone enklawy cieszyły się popularnością do pierwszej wojny światowej. Potem moda na nie przeminęła, ale – jak się okazuje – nie na zawsze. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych konstrukcji i możliwości tworzenia przeszklonych oranżerii z szerokim i wygodnym wyjściem do ogrodu, ogrody zimowe znów stały się obiektem marzeń wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Wśród powodów, dla których koncepcja budowy ogrodów zimowych powróciła do łask i wciąż zyskuje na popularności, wymienić można np. dostęp dużej ilości światła dziennego, efektowne, zielone aranżacje czy chęć całorocznego wykorzystania tarasu. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń można zagospodarować nie tylko jako miejsce służące do relaksu, ale również do pracy. Dzięki ogrodowi zimowemu wypełnionemu kwiatami możemy także poprawić domowy mikroklimat, wykorzystując pozytywny wpływ roślin na wilgotność powietrza, a także ich zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji.

Ogrody zimowe, które łatwo nagrzewają się w słoneczne dni, mogą się także przyczyniać do poprawy bilansu energetycznego budynku – po otwarciu drzwi tarasowych łączących część mieszkalną z ogrodem zimowym, automatycznie nagrzeje się również powietrze wewnątrz domu. Dodatkowo ogrody zimowe mogą stanowić również swego rodzaju bufor chroniący część mieszkalną przed chłodem oraz hałasem z zewnątrz.

Ogrzewany czy nieogrzewany?

Całoroczny ogród zimowy, pełniący też funkcję wypoczynkową, oczywiście powinien być ogrzewany. Samo światło słoneczne zimą nie wystarczy. Do wyboru jest kilka opcji ogrzewania, m.in. grzejniki ścienne, ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe – montowane w rynnach podłogowych. Popularne jest również dogrzewanie niewielkich, oszklonych pawilonów klimatyzatorem.

Przeszklone pawilony bez ogrzewania są tańsze w budowie, ale nie można z nich korzystać do celów rekreacyjnych przez cały rok z uwagi na zbyt niską temperaturę. Najczęściej wykorzystuje się je wówczas jako ogrody sezonowe, w cieplejszych miesiącach. Jesienią i zimą są natomiast idealnym miejscem na przechowanie roślin doniczkowych mniej odpornych na niskie temperatury, które z tego powodu nie mogą zimować na zewnątrz.

Wygodny fotel, filiżanka aromatycznej herbaty, ulubiona książka w ręku – tak można się relaksować wśród soczyście zielonych roślin przez cały rok, niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Ogrody zimowe wykorzystujące technologię HS – oddzielone od przestrzeni mieszkalnej drzwiami tarasowymi, które można w wygodny sposób otworzyć – spełnią z nawiązką marzenia o lecie nawet w środku zimy.