7 najczęstszych pytań klientów o zautomatyzowane drzwi i okna – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

7 najczęstszych pytań klientów o zautomatyzowane drzwi i okna

Digitally generated modern two-story family house/villa with terrace. The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Corona Renderer 6 for Autodesk® 3ds Max 2022 with some post-production added.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają między innymi pełną automatyzację drzwi wejściowych, drzwi tarasowych i okien. Takie inteligentne systemy budzą duże zainteresowanie klientów, którzy często pytają dystrybutorów i producentów o czytniki linii papilarnych, działanie tarasowych drzwi HS z napędem czy zastosowanie zautomatyzowanych okien. Prezentujemy kilka najczęstszych pytań wraz z odpowiedziami eksperta G-U Polska – Piotra Kosmowskiego, szefa działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Czytniki linii papilarnych dostępne w ofercie GU Polska

1. W przypadku drzwi tarasowych z napędem pojawiają się często pytania o brak prądu czy obecność w domu… dzieci. Klienci pytają, czy jest ryzyko przytrzaśnięcia przez automatycznie zamykające się, duże i ciężkie skrzydło HS? Czy dziecko, korzystając z chwili nieuwagi, może niepostrzeżenie wyjść z domu przez taras?

Przerwa w dostawie prądu może wymagać zastosowania urządzenia podtrzymującego zasilanie. Nie jest to konieczne, jeśli wielkogabarytowe drzwi tarasowe HS (podnoszono-przesuwne) zostaną zakupione wraz z napędem HS ePOWER grupy G-U, który jest zasilany za pomocą wbudowanych akumulatorów. Napęd HS ePOWER wyróżnia się także zintegrowanym i inteligentnym wykrywaniem przeszkód. Dzięki tej funkcji, gdy napęd podczas zamykania drzwi tarasowych wykryje przeszkodę (np. przebiegające dziecko), skrzydło zatrzyma się i cofnie. Ponadto drzwi podnoszono-przesuwne z napędem HS ePOWER mają w standardzie panel dotykowy (zamiast klamki) z opcją blokady rodzicielskiej. Opiekun uruchomi blokadę drzwi po wciśnięciu odpowiedniej konfiguracji klawiszy na panelu. Dzieci samodzielnie nie otworzą zatem drzwi (również przy pomocy pilota), jeśli rodzic nie wyraża na to zgody.

Inteligentne wykrywanie przeszkód w drzwiach tarasowych

2. Czy drzwi wejściowe otwierane bez użycia klucza, czyli np. przy użyciu klawiatury kodowej lub czytnika linii papilarnych, są bezpieczne? Co się stanie, jeśli złodziej wyrwie takie urządzenie? Czy czytnik przekazuje zeskanowane odciski palców do producenta?

Zautomatyzowane drzwi wejściowe są w pełni bezpieczne. Złodziej nie otworzy ich, nawet jeśli wyrwie czytnik linii papilarnych lub klawiaturę kodową i będzie majsterkować przy kablach, ponieważ w skrzydle jest ukryty sterownik odpowiedzialny za dekodowanie sygnału z czytnika. Sterownik wysyła sygnał do silnika, który otwiera drzwi, więc po wyrwaniu urządzenia krańcowego (typu czytnik) sygnał zostaje przerwany i drzwi na pewno się nie otworzą. Ponadto czytnik linii papilarnych nie udostępnia producentowi żadnych danych. Dane służące do autoryzacji wejścia są zapisane wyłącznie w czytniku.

Wielopunktowy zamek GU Secury Automatic DR

3. Czy czytnik linii papilarnych zadziała, jeśli przestępca posłuży się uciętym palcem?

Nie. Po pierwsze: skaner czytnika sczytuje dla bezpieczeństwa tylko specjalne punkty, a nie wszystkie linie papilarne z odcisku palca, a po drugie – działa na podstawie metody termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania odcisku i otwarcia drzwi uciętym palcem.

Drzwi wejściowe wyposażone w czytnik linii papilarnych

4. Czy do zautomatyzowanych drzwi wejściowych można podłączyć również inne urządzenie, np. domofon?

Tak. W standardowym wyposażeniu takich drzwi znajduje się bowiem specjalny przepust kablowy SECUREconnect, który składa się z dwóch części – skrzydłowej i ościeżnicowej. Podłączenie zewnętrznego urządzenia (np. domofonu, sterowania radiowego (pilot) lub modułu inteligentnego domu) jest bardzo proste – wystarczy doprowadzić od niego dwa przewody – prowadzące do odpowiednich złączy w części ościeżnicowej SECUREconnect.

5. Czy czytnik zadziała, jeśli skanowany palec jest zabrudzony lub skaleczony? I czy nieustannie i na nowo trzeba programować zmieniające się (rosnące wraz z dziećmi) opuszki palca?

Lekkie skaleczenie lub zabrudzenie palca nie są przeszkodą do otwarcia drzwi – czytnik zadziała. Jednak zawsze lepiej wykonać skany kilku palców każdego domownika, np. na wypadek silnego zranienia lub utraty palca (czytnik, w zależności od modelu, umożliwia bowiem zakodowanie od 20 do nawet 150 opuszek palców). Domownicy z łatwością otworzą drzwi także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń (np. w przypadku innego ułożenia palca lub zmieniających się palców u rosnących dzieci), jeśli drzwi zostaną wyposażone w urządzenie z inteligentnym oprogramowaniem, takie jak czytnik ekey dLine. Warto też skorzystać z rozszerzonej wersji dostępowej, w której – dzięki czytnikowi ekey dLine i odpowiedniej aplikacji na urządzeniu mobilnym – drzwi mogą być otwierane zdalnie lub można włączyć dostęp czasowy (drzwi pozostają otwarte np. podczas przyjęcia).

6. A jak otworzyć drzwi wyposażone w czytnik linii papilarnych, jeśli zabraknie prądu lub w wypadku stracimy rękę?

W wymienionych sytuacjach może być potrzebny klucz. Chyba że w budynku jest – zalecane we współczesnym budownictwie – urządzenie podtrzymujące zasilanie w razie przerwy w dostawie prądu, o którym warto pamiętać, budując lub remontując dom, budynek wielorodzinny czy komercyjny. Podtrzymanie prądu przyda się również wtedy, gdy w budynku mają znaleźć się inne elementy wymagające zasilania elektrycznego, np. rolety, brama, rekuperacja, pompa ciepła, etc.

7. Gdy w domu lub klatce schodowej są trudno dostępne okna, których nie można samodzielnie uchylić lub zamknąć, np. zlokalizowane na wysokich półpiętrach, wówczas domownicy lub mieszkańcy szukają rozwiązań, które umożliwiają ich zdalną obsługę. Co jednak się stanie, jeśli podczas nieobecności mieszkańców nastąpi nagłe oberwanie chmury lub nadejdzie wichura?

Okno wyposażone w siłownik Eltral

Zautomatyzowane okna są wyposażone w siłowniki i są podpięte do systemu, który umożliwia ich zdalne otwieranie i zamykanie – również na odległość, dzięki aplikacji na urządzeniu mobilnym z Internetem. Można je także wyposażyć w czujkę pogodową, której czujnik znajduje się na dachu lub elewacji i połączony jest z centralą sterującą siłownikiem odpowiedzialnym za zamykanie okien. W takiej konfiguracji wystarczy określić siłę wiatru i intensywność opadów, podczas których siłownik automatycznie zamknie okno. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy nie muszą obawiać się zalania deszczem klatki schodowej czy przewrócenia wnętrza domu do góry nogami przez silną wichurę.