Odwodnienie liniowe a profile okienne – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Odwodnienie liniowe a profile okienne

Porch by a pool.Home Ownership Lightbox:

Duże okna tarasowe HS z progiem zlicowanym z podłogą zapewniają nie tylko doskonałe doświetlenie wnętrza, optycznie łącząc je z otoczeniem, ale również komfort użytkowania dla wszystkich domowników. Pamiętajmy, że duże przeszklenia „zbierają” również spore ilości opadów, dlatego warto zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody. A odwodnienie strefy progu zależy od profilu, z którego wykonane są okna.

Prawidłowo osadzone okno tarasowe HS jest szczelne – skrzydło ruchome podczas zamykania opada na próg, dociskając uszczelki także swoim ciężarem. Również sama procedura montażu uwzględnia zastosowanie zabezpieczeń przed wilgocią i przesączaniem się wód gruntowych czy opadowych. Wszystkie te elementy spełnią swoje funkcje tylko wówczas, jeśli woda opadowa nie będzie stała na tarasie. Dlatego trzeba ją szybko i efektywnie odprowadzić.

Gwałtowne opady są coraz częstszym zjawiskiem, dlatego coraz większą wagę przykładamy do montażu wydajnych odwodnień, które nawet podczas oberwania chmury będą w stanie skutecznie odprowadzić wodę opadową. Takim rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe, zaprojektowane specjalnie z myślą o HS-ach, które spełnia dwa podstawowe warunki:

  • Posiada konstrukcję umożliwiającą zlicowanie z posadzką tarasu,
  • Wspiera szybkie odprowadzenie dużej ilości wody opadowej (ściekającej z dużej powierzchni przeszkleń).
Próg TS 50 wraz z odwodnieniem liniowym do drzwi tarasowych HS
Próg TS 50 wraz z odwodnieniem liniowym do drzwi tarasowych HS

Odwodnienie liniowe G-U do HS-ów w profilach drewnianych i z PVC

Pierwszym elementem, który odpowiada za odprowadzanie wody opadowej w przypadku HS-ów z progiem zlicowanym z podłogą, jest system nakładek wyrównujących, które są tak wyprofilowane, aby nadmiar wody został odprowadzony poza obręb progu. Jednakże, aby tak się stało, potrzebny jest także system odprowadzający wodę.

Odwodnienie liniowe G-U, stosowane w oknach tarasowych HS z drewna i PVC, jest dopasowywane indywidualnie do konkretnego okna – cały system jest docinany na wymiar (co do milimetra) jeszcze na etapie produkcji i połączony z progiem. Dzięki idealnemu dopasowaniu do miejsca montażowego konstrukcja progu z odwodnieniem liniowym jest szczelna (nie powstają luki, przez które mogłaby się przesączyć woda). Odwodnienie liniowe do dużych drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych zostało tak zaprojektowane, aby w krótkim czasie – poprzez rynnę odpływową – było w stanie skutecznie odprowadzić duże ilości wody (wprost do systemu kanalizacji lub do rury drenażowej przekierowującej ją do gruntu).

Dom bez barier – automatyczne drzwi tarasowe z progiem zlicowanym na „0”

Aluminiowe drzwi tarasowe HS – jakie odwodnienie zastosować?

Fabryczne połączenie odwodnienia liniowego z progiem G-U sprawia, że system ten świetnie sprawdza się w oknach tarasowych HS w profilach drewnianych i z PVC. Inaczej rzecz się ma w przypadku okien aluminiowych. Tutaj rozwiązania progowe dostarcza systemodawca aluminiowy. Wynika to najczęściej z odmiennych zasad konstruowania kształtowników aluminiowych.

Dotyczy to również systemów odwodnieniowych, dopasowanych do HS-ów wykonanych w aluminium – najczęściej producenci wdrażają własne systemy progowe oraz odwodnienia liniowe. Dlatego weryfikując ofertę drzwi tarasowych z aluminium, sprawdźmy, jakie opcje odwodnienia oferuje producent i wybierzmy takie, które jest dobrze dopasowane do progu, mało widoczne (np. aby zachować zalety progu zlicowanego z podłogą) i oczywiście wydajne.

Odwodnienie liniowe G-U do drzwi HS – cztery najważniejsze zalety:

  • Praktycznie niewidoczne – spasowane z progiem.
  • Fabrycznie dopasowane rozmiarem do miejsca montażu.
  • Efektywne – szybko odprowadza nawet duże ilości wody.
  • Ergonomiczne – umożliwia łatwą inspekcję i usuwanie zabrudzeń.