Bezpieczne drzwi tarasowe – postrach dla nieproszonych gości! – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Bezpieczne drzwi tarasowe – postrach dla nieproszonych gości!

Garden and sitting area with sea

W Polsce rośnie liczba włamań z kradzieżą. Jak wynika z analizy Stowarzyszenia Dom Bezpieczny, w roku 2020 stwierdzono ich 74 502, czyli o 5 procent więcej niż rok wcześniej(1) . Właścicieli domów – szczególnie latem, gdy wybierają się na wymarzony urlop, niepokoi zwiększenie aktywności włamywaczy. Mogą jednak postawić skuteczną tamę przestępcom, m.in. dzięki właściwie zabezpieczonym drzwiom tarasowym.

Lato sprzyja wakacyjnym wyjazdom, co oznacza zazwyczaj dłuższą nieobecność w domu. Na taką okazję tylko czekają złodzieje. Ale istnieją sposoby, aby zabezpieczyć się przed ich szkodliwą działalnością i po powrocie z urlopu nie liczyć strat.

Skuteczne zabezpieczenia przed włamaniem

Włamywacze, planując dostanie się do cudzej posesji, najczęściej wchodzą do domu przez okna. Mogą ich też skusić drzwi tarasowe znajdujące się zazwyczaj na tyłach budynków. Wychodzą z założenia, że wybierając taką drogę, będą mniej zauważalni, niż gdyby włamywali się od frontu. Liczą też na to, że miejsca te są mniej chronione niż drzwi wejściowe. Aby pokrzyżować intruzom plany, można wyposażyć drzwi tarasowe w takie zabezpieczenia, których istnienia w tym miejscu się nie spodziewają. Skutecznym i prostym rozwiązaniem antywłamaniowym dla drzwi tarasowych HS, otwieranych mechanicznie, może być listwa przeciwwyważeniowa, która uniemożliwia podniesienie skrzydła. Jeśli włamywacz napotka na swojej drodze takie rozwiązanie, próba podważenia drzwi łomem spełznie na niczym.

Bezpieczeństwo zwiększy także system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (punkty ryglowania). Im „pułapek” na złodzieja będzie więcej, tym lepiej. Antywłamaniowe zalety drzwi tarasowych HS podniesie zamontowanie szyldu z półwkładką, np. BKS Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym, zaślepioną od strony zewnętrznej. Dobrym pomysłem będzie też podpięcie drzwi tarasowych HS do systemu alarmowego

Zdalne sterowanie i biometryczna kontrola dostępu

Jeśli wybraliśmy drzwi tarasowe typu HS z napędem, po podłączeniu ich do modułu sterującego GU Controller IO i centrali zarządzającej inteligentnym domem (np. TaHoma Premium), możemy – dzięki aplikacji w telefonie – zdalnie sterować drzwiami. Dzięki temu, będąc poza domem, możemy sprawdzić m.in. czy są one otwarte, czy zamknięte, a w razie nieprawidłowości (otwarte drzwi) – powiadomić sąsiadów albo policję. W praktyce działanie tej aplikacji polega na tym, że łączy się z centralą inteligentnego domu, umożliwiając otwieranie oraz zamykanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na Ziemi, pod warunkiem, że mamy tam dostęp do Internetu.

Dodatkowym zabezpieczeniem drzwi tarasowych HS może być również biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik linii papilarnych instalowany po zewnętrznej stronie drzwi tarasowych. Jak działa? Uniemożliwia intruzom wejście na teren naszego domostwa przez drzwi tarasowe, otwierając je wyłącznie użytkownikom, których opuszki palców zostały zakodowane w pamięci urządzenia (pamięć pozwala na zakodowanie 150 opuszków). Aby zwiększyć bezpieczeństwo, czytnik skanuje tylko wybrane punkty z opuszka palca, a nie linie papilarne.

Warto zadbać o drzwi wejściowe i zabezpieczyć okna

Drzwi wejściowe wyposażone w biometryczną kontrolę dostępu
Test włamaniowy systemu okuć UNI-JET (Klasa RC3)
Dzięki technologicznym innowacjom mieszkamy coraz bardziej komfortowo i bezpiecznie. Już na etapie projektowania lub budowy domu warto zastanowić się nad inwestycją w systemy okuć (klasa RC3), dzięki którym nasz dom będzie bezpieczny. Powyżej symulacja włamania przez okno zrealizowane na systemie okuć UNI-JET w klasie RC3 zgodnie z normą DIN EN 1628.

Złodzieje nie lubią dostawać się do domów jednorodzinnych przez drzwi wejściowe, bo są one zazwyczaj widoczne i każdy obcy kręcący się w pobliżu furtki może od razu zostać zauważony przez czujnych sąsiadów. Jednak nie zawsze domownicy dbają o to, by te drzwi odpowiednio zabezpieczyć. Taka beztroska może się na nich szybko zemścić, bo złoczyńcy poszukują zwykle „najsłabszego ogniwa”. Aby uniknąć włamania, drzwi wejściowe warto więc wyposażyć w alarm, jak również w zamek antywłamaniowy – najlepiej samoryglujący, automatyczny i wielopunktowy (np. zamek GU-Secury Automatic z silnikiem A-Öffner Servo lub zamek GU-Secury Automatic DR). Dobrym rozwiązaniem jest też wkładka cylindryczna, np. Janus, zabezpieczona przed rozwierceniem. Co ważne, klucz do wkładki jest również zabezpieczony, co oznacza, że duplikat można wykonać tylko u producenta (w siedzibie G-U), po okazaniu karty identyfikacyjnej.

Nowy typ zamka wielopunktowego – GU-SECURY Automatic-DR, który łączy bezpieczeństwo z łatwością użytkowania. Nowe rozwiązanie posiada automatyczne rygle z podwójną blokadą – połączenie rygla zatrzaskowego i haka blokującego

Zaproszeniem dla włamywaczy mogą być otwarte lub uchylone okna, z którymi bez problemu sobie poradzą. To zresztą droga, którą najczęściej niepowołane osoby dostają się do naszych domów. Aby nie ułatwiać im zadania, należy zawsze przed wyjściem z domu do pracy, czy przed wyjazdem na wakacje, dokładnie sprawdzić stan okien – jeśli są otwarte, zamknąć.

Im wyższa klasa antywłamaniowa szyb i okuć okiennych, tym lepiej. Okna można wyposażyć w dodatkowe niespodzianki dla ewentualnego włamywacza: blachy zaczepowe, punkty ryglujące i wkręty, a także klamki z kluczykiem.

Jeśli przed wyjazdem na urlop zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe drzwi tarasowych, wejściowych oraz okien, utrudniające przestępcom dostęp do naszego domu, będziemy mogli beztrosko wypoczywać, nie martwiąc się, że po powrocie zastaniemy splądrowany przez włamywaczy dom. Taka przezorność nam się po prostu opłaci!